Internet

Czy funkcja tworzenia szkiców jest tym, czego właśnie potrzebuje Wikipedia?

Tomasz Popielarczyk
Czy funkcja tworzenia szkiców jest tym, czego właśnie potrzebuje Wikipedia?
Reklama

Wikipedia już od jakiegoś czasu boryka się z problemem malejącej liczby osób dodających nowe treści. Okazuje się, że model działania CMS-a MediaWiki n...

Wikipedia już od jakiegoś czasu boryka się z problemem malejącej liczby osób dodających nowe treści. Okazuje się, że model działania CMS-a MediaWiki niekoniecznie pomaga wyjściu z dołka, a wręcz przeciwnie - sprawia, że wiele nowych haseł wylatuje z hukiem zanim jeszcze ujrzy światło dzienne. Czy nowa funkcja będzie skutecznym remedium?

Reklama

Jeżeli kiedykolwiek edytowaliście hasła w Wikipedii, zapewne frustrował Was fakt, że wszystko co napisaliście musiało być dodane natychmiast. W przeciwieństwie do Wordpressa czy innych CMS-ów na Wikipedii nie mieliśmy możliwości tworzenia kopii roboczych, ani korzystania z funkcjonalnego systemu recenzowania (o tworzeniu w grupie nie wspomnę). Na szczęście twórcy największej internetowej encyklopedii też zauważyli ten problem.

Okazuje się, że 80 proc. artykułów pisanych przez nowych użytkowników jest... usuwana. Skarg na hermetyczne, zamknięte i nieprzyjazne środowisko autorów Wikipedii było w sieci już wiele. Abstrahując jednak od tego, czy były one prawdą czy też nie, trzeba zauważyć, że sama platforma zwyczajnie nie dysponowała dotąd narzędziami pozwalającymi na inne postępowanie. Wikipedia wprowadza zatem system szkiców (draft). Użytkownicy odtąd będą mogli tworzyć swoje artykuły w wielu etapach i oddawać je pod ocenę moderatorom. Ci natomiast, zamiast usuwania, otrzymają możliwość zaopiniowania tekstu i wskazania błędów oraz koniecznych poprawek.


Szkice nie są widoczne dla użytkowników czytających Wikipedię, ani też dla robotów Google'a, choć można je na upartego znaleźć poprzez funkcję wyszukiwania zaawansowanego. Póki co nowa funkcja działa bardzo prosto i jest pozbawiona wielu elementarnych dodatków, ale z czasem mają tutaj zawitać m.in. mechanizmy pozwalające na tworzenie artykułu w kilka osób, a także narzędzia do skutecznego recenzowania efektów prac. Trwają również prace nad zmianą designu ekranów edycji oraz wyszukiwania, które mają zostać przystosowane w większym stopniu do współpracy ze szkicami.

Wikipedia poza brakiem autorów ciągle boryka się też z inwazją spamerów, w których wcielają się agencje PR i działy marketingu dużych firm. Nowe rozwiązanie ma być kolejnym krokiem pozwalającym na skuteczną walkę z publikowanymi przez nich treściami. Twórcy zapewniają, że ciągle dojrzewają do zmian, które zwiększą elastyczność całej platformy, a przy tym nie odbiją się negatywnie na jakości publikowanych tutaj materiałów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama