Mobile

Czujniki na ramce tabletu? Wprowadzanie tekstu może stać się dzięki temu czystą przyjemnością

Tomasz Popielarczyk
Czujniki na ramce tabletu? Wprowadzanie tekstu może stać się dzięki temu czystą przyjemnością
10

Czujniki w dzisiejszych urządzeniach mobilnych odgrywają niebagatelną rolę. Odpowiadają za wyłączanie ekranu podczas przykładanie telefonu do ucha, regulują podświetlenie ekranu, pomagają w określeniu lokalizacji... Teraz mogą robić coś jeszcze. Microsoft opatentował rozwiązanie pozwalające na użyci...

Czujniki w dzisiejszych urządzeniach mobilnych odgrywają niebagatelną rolę. Odpowiadają za wyłączanie ekranu podczas przykładanie telefonu do ucha, regulują podświetlenie ekranu, pomagają w określeniu lokalizacji... Teraz mogą robić coś jeszcze. Microsoft opatentował rozwiązanie pozwalające na użycie czujników dotyku w ramce tabletu.

Patenty nie są najlepszym, co mogło się przytrafić branży nowych technologii, ale trudno wskazać lepsze instrumenty pozwalające na ochronę myśli technologicznej. Jednocześnie jest to też dobry sposób na śledzenie poczynań producentów, czego przykład mamy poniżej. Jeden z ostatnich zarejestrowanych przez Microsoft patentów opisuje utworzenie tabletu, którego ramka, a także tył obudowy zostały wyposażone w czujniki dotyku.

Rozwiązanie to stwarza całą gamę nowych możliwości, które wręcz uderzają do głowy na samą myśl o nim. Wyobraźcie sobie tablet, który automatycznie wybudza się po wzięciu go w dłoń. Albo zastępienie przycisków fizycznych do podgłaszania gestami na ramce. Szkice w patencie wskazują na jeszcze jedno zastosowanie -klawiaturę ekranową wyświetlaną w tym miejscu, w którym aktualnie trzymamy urządzenie. W rezultacie możemy wprowadzać tekst kciukami przy jednocześnie mocnym, bezpiecznym chwycie obudowy.

Już teraz natywna klawiatura w Windows 8.1 pozwala na takie ustawienie klawiszy, by wprowadzanie tekstu kciukami było proste, ale oczywiście w dalszym ciągu panel z przyciskami wyświetla się przy dolnej krawędzi, co nie jest komfortowym rozwiązaniem w każdej sytuacji. Czujnik wykrywający położenie dłoni może okazać się tutaj swoistą rewolucją.

Nowe rozwiązanie nosi nazwę "Grip-Based Device Adaptations" i trudno powiedzieć kiedy (i czy w ogóle) Microsoft wdroży je do swoich urządzeń. Patent zgłoszono już w maju br., ale opublikowany został dopiero przed kilkoma dniami. Jeżeli gigant z Redmond zrobi z tego pożytek, tablety z serii Surface mogą zyskać znaczącą przewagę nad konkurencją. O ile bowiem można mieć wątpliwości co do użytecznośc czytnika linii papilarnych w iPhonie, o tyle czujniki dotyku w ramce tabletu wydają się naprawdę fantastycznym pomysłem. Do tej pory bowiem żaden producent nie wykorzystał bowiem tego elementu efektywnie i zawsze był wykorzystywany właściwie tylko jako miejsce na dłoń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftMobileczujniki