Felietony

Mobilne zakupy - nowy produkt od Listonic!

Grzegorz Marczak
Mobilne zakupy - nowy produkt od Listonic!
34

Listonic zapewne kojarzy się wszystkim z mobilną listą zakupów. Chłopaki dzielnie walczyli i walczą o ten produkt, jednak dziś mam przyjemność pokazać wam ich nowe dzieło czyli aplikację mobilną do robienia zakupów (dostępną na iOS i Android). Osobiście takie rozwiązanie bardzo mnie ucieszyło po...

Listonic zapewne kojarzy się wszystkim z mobilną listą zakupów. Chłopaki dzielnie walczyli i walczą o ten produkt, jednak dziś mam przyjemność pokazać wam ich nowe dzieło czyli aplikację mobilną do robienia zakupów (dostępną na iOS i Android). Osobiście takie rozwiązanie bardzo mnie ucieszyło ponieważ już od dawna zamawiam zakupy spożywcze online i właściwie nie wyobrażam sobie po co ludzie stoją w tych hipermarketach w kolejkach? Nie wyobrażam tez sobie aby przyszłość zakupów spożywczych była inna niż zakupy online czy poprzez aplikacje mobilną. Chwilę pewnie jeszcze na to poczekamy, ale to jest moim zdaniem nieunikniony trend.

Listonic moim zdaniem bardzo słusznie zauważył, że w tej branży a szczególnie w Polsce nikt jeszcze nie wypracował wygodnych mechanizmów do zamawiania zakupów przez urządzenia mobilne. Sklepy i duże sieci mają co do takich nowości dość pragmatyczne podejście, mała sprzedaż na dziś przez kanał online nie mobilizuje ich to pójścia dalej w tym kierunku (przynajmniej na razie). Przyszedł więc ktoś kto zrobił to za nich i zaproponował im gotowe rozwiązanie czyli aplikacje zakupy.

Listonic zakupy na dzień startu pozwala nam złożyć zamówienia w sklepach A.pl, Alma24 i Frisco. Po wybraniu z listy sklepu, przechodzimy do listy produktów pogrupowanych w kategorie. Jeśli jednak wcześniej robiliśmy już zakupy to możemy też skorzystać z podpowiedzi co kupowaliśmy najczęściej. Dostępne jest tez dla nas boczne menu z kategoriami oraz oczywiście wyszukiwarka

Dalej proces prowadzi nas przez różnego rodzaju produkt w pod kategoriach aż wreszcie dochodzimy do konkretnej listy z której szukamy tego tego czego potrzebujemy. I tutaj jest mały zgrzyt, otóż mają już wyświetloną kategorię kawę, nie mam możliwość skorzystać z wyszukiwarki. I niestety musimy przewijać dziesiątki kawowych produktów zanim znajdziemy swój. Idealnie byłoby gdybyśmy mieli wyszukiwarkę z podpowiedzią kontekstową oraz dynamiczne wyniki wyszukiwania

Po wybraniu wszystkich interesujących nas produktów możemy oczywiście zajrzeć i zmodyfikować koszyk lub udać wprost do formularza rejestracji a później do płatności (możemy płacić kartą czy tez zamówić towar z płatnością przy odbiorze). Profil użytkownika pozwala nam natomiast ustalić adres dostawy - przejrzeć listę zakupów (wreszcie będziemy widzieli na co wydajemy najwięcej) czy też przejrzeć listę najczęściej kupowanych produktów.

Nie przeprowadziłem jeszcze żadnej transakcji do końca (czekam na sklep który niedługo ma się pojawić) ale muszę przyznać, że zarówno wizualnie jak również jeśli chodzi o użyteczność Listonic stanął na wysokości zadania. Rozmawiając wcześniej z Filipem na temat tego nowego produktu miałem też okazję zadać mu kilka pytań:

Jak będzie wyglądać integracja z kolejnymi sklepami?

Jednym z fundamentalnych założeń projektu Zamów Zakupy, było maksymalne uproszczenie procesu integracji ze sklepami. Sporo czasu pochłonęło nam zbudowanie odpowiednich mechanizmów po stronie serwerowej, ale to właśnie dzięki nim możemy dodawać kolejne sklepy nie wymagając ani API, ani tym bardziej dodatkowego kodowania. Co więcej, nie pobieramy opłat za integracje, a cały proces zajmuje kilka dni po których sklep może od razu zacząć sprzedawać w aplikacji mobilnej.

Czy myślicie o porównywaniu cen między sklepami ?

Nie. Nie tylko byłoby to bardzo skomplikowane od strony technicznej, ale również mało realne biznesowo. Chcemy być nowym, mobilnym kanałem sprzedaży, porównywanie cen pozostawiamy graczom którzy się w tym specjalizują.

Wspinałeś o tym, że to produkt szykowany na rynek globalny

Plan jest taki, aby po wydaniu wersji na iPada i tablety Androidowe rozpocząć przygotowania do startu w Stanach. W sierpniu, podczas wizyty w BlackBox.vc w Kaliforni, mieliśmy okazję porozmawiać z kilkoma twórcami serwisów podobnych do Listonic, co tylko upewniło nas w przekonaniu, że obieramy dobry kierunek. Stworzyliśmy software na światowym poziomie, w US pojawia się coraz więcej projektów z kategorii Mobile Grocery Shopping, a wiadomo przecież jak zasuwa m-commerce. Szkoda byłoby nie spróbować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu