Mobile

Czekają nas "jeszcze bardziej" fotograficzne smartfony. Za wszystkim stoi... Qualcomm

Jakub Szczęsny
Czekają nas "jeszcze bardziej" fotograficzne smartfony. Za wszystkim stoi... Qualcomm
38

Najpierw mówiono mi, że telefon komórkowy nigdy nie zastąpi przeznaczonego głównie do zdjęć urządzenia. Potem zaczęto wycofywać się z tego stanowiska i zaproponowano nieco bardziej stonowaną formę stwierdzenia. Najlepszy aparat fotograficzny to ten, który masz akurat przy sobie. Smartfony osiągnęły...

Najpierw mówiono mi, że telefon komórkowy nigdy nie zastąpi przeznaczonego głównie do zdjęć urządzenia. Potem zaczęto wycofywać się z tego stanowiska i zaproponowano nieco bardziej stonowaną formę stwierdzenia. Najlepszy aparat fotograficzny to ten, który masz akurat przy sobie. Smartfony osiągnęły tak wiele na tym polu, że bez wstydu wrzucam dla Was nierzadko zdjęcia zrobione swoim telefonem. A Qualcomm uważa, że może być jeszcze lepiej.

Qualcomm kusi

Wszelkie informacje na temat CPU w Snapdragonie 820 są akurat bardzo niepewne i mimo sensacyjnych przecieków traktuję je z ogromnym przymrużeniem oka. 4 rdzenie procesora? Absolutna bzdura jak dla mnie - nawet gdyby ten układ radził sobie lepiej od konkurencji - konsumenci nie rzuciliby się na smartfony z "biednymi" 4 rdzeniami procesora, skoro zeszłoroczne flagowce królują z ośmioma. Nie od wczoraj wiadomo, że na rynku technologii mobilnych w dużej mierze chodzi o pozory, a nie o rzeczywistą funkcjonalność urządzenia. Dużo robi też zwyczajny "fejm", ale to raczej efekt wychowania sobie klientów. Apple w tym jest mistrzem.

Jednak Android to przede wszystkim cyferki. O ile Apple mówi wprost - "nie musicie wiedzieć o co chodzi, my jesteśmy najlepsi (i handluj z tym)". W Windows Phone cyferki nie istnieją, bo i po co? Liczy się tylko to, że nadchodzące flagowce wreszcie będą mogły nawiązać równą walkę z resztą stawki.

Qualcomm będzie mieć jednak poważną kartę przetargową w postaci szybszego układu graficznego, a także znacznych ulepszeń w kwestii fotografii mobilnej - zapowiedziany został nowy mobilny procesor sygnałowy.

Adreno 530 ma zaoferować o 40% lepszą wydajność w stosunku do poprzednika, a przy okazji ma być mniej pazerny na energię również o 40%. Ulepszono mechanizm wchodzenia układu graficznego w stan niskiego poboru energii - przynajmniej tak twierdzi Qualcomm. W kwestii API - 530 obsłuży OpenGL ES w wersji 3.1 oraz oczywiście Android Extension Pack. Obsługa nowszego OpenGL ES 3.2 również pojawi się w nowym układzie Qualcomma.

Ponadto, możliwe będzie podłączenie do smartfona monitora do rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę dzięki obsłudze HDMI 2.0. Przesyłanie obrazu bezprzewodowo odbędzie się już w 30 klatkach.

Procesor sygnałowy ma być "killer feature'em"

Spectra ISP w skrócie ma mieć znaczący wpływ na jakość zdjęć. Zapowiedziana przez Qualcomma technologia ma pozwolić na wykrzesanie ze zdjęć jeszcze więcej dynamiki - jeszcze lepsze zdjęcia m. in. poruszających się przedmiotów mają poszerzyć pole do popisu fotograficznych smartfonów. Maksymalnie w matrycy może znaleźć się 25 megapikseli.

Spectra ma zadbać ponadto o jeszcze lepsze demozaikowanie, a ponadto jeszcze lepszą obsługę autofocusa oraz dużo bardziej naturalnie odcienie.

Cóż, dużo nowości, jak na same możliwości foto-wideo nadchodzącego układu. My jednak czekamy najbardziej na wiarygodne dane na temat wydajności 820-ki - ta nie może popełnić błędów poprzednika i jeżeli Qualcomm chce cokolwiek znaczyć na rynku, musi pokazać coś naprawdę dobrego. Jak na razie wygląda to dobrze.

Grafika: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu