E-commerce

Czego Polacy nie chcą dostawać w prezencie pod choinkę

Grzegorz Ułan
Czego Polacy nie chcą dostawać w prezencie pod choinkę
15

Święta zbliżają się dużymi krokami, po drodze czeka nas kilka okazji do kupienia prezentów najbliższym w okazyjnych cenach (niestety u nas trzeba być przy tym niezwykle czujnym). Dziś dostaliśmy od Allegro raport z ich badania Ulubione prezenty Polaków 2018, który mam nadzieję, choć w niewielkim stopniu ułatwi Wam to zadanie.

Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków, to wprawdzie uśrednione dane, które nie do końca muszą oddawać zwyczaje Waszych bliskich, ale może jakiś obraz pozwala nakreślić, jak to wygląda u nas. Najpierw zerknijmy na to, co zwykle kupowaliśmy jako prezent wcześniej i co zamierzamy kupić w tym roku.

Jeszcze w 2016 roku niemal połowa Polaków deklarowała, że będą to perfumy i kosmetyki, w tym roku jest to już mniejszy odsetek 31% i 36%, ale i tak nadal w czołówce wyborów na prezent. Podobny procent Polaków wybierze w tym roku też książki/ebooki - 27%, produkty związane z hobby - 27%, biżuterię - 27%, a 33% - słodycze.

Ciekawie prezentują się odpowiedzi na pytanie, co Polacy zwykle dostają na prezent, a co chcieliby dostać. Okazuje się, że w tym roku odpowiadali, że na przykład chcieliby dostać jakiś produkty elektroniczny - 24%, a zwykle takowy dostawało - 19%. Jeszcze większa dysproporcja między chcę a dostaję jest w przypadku prezentów związanych z naszym hobby, 23% badanych deklaruje chęć otrzymania takiego prezentu, a tylko 15% go otrzymuje. Po drugiej stronie porównania, takie słodycze oczekuje jako prezent 12% badanych, a otrzymuje je 18%, podobne dysproporcje są w przypadku produktów wyposażenia domu.

A jakie najlepsze konkretne prezenty wskazywali Polacy w latach poprzednich?

Jeśli chodzi o prezenty, które zdobyły serca Polaków i wymieniają je jako najlepsze, jakie otrzymali podczas ostatnich Świąt (w 2017 roku), w tym roku zdecydowanie wygrywa elektronika, a w szczególności smartfon i smart zegarek, a następnie konsola do gier i laptop. Część osób wymieniła konkretny model telefonu, jaki dostali. Na tej liście króluje iPhone różnych generacji. Z bardziej unikalnych prezentów, badani wskazywali również takie prezenty jak gitara, rower czy klocki LEGO. Niektórzy opisali też bardziej „emocjonalne” podarunki, jak pierścionek zaręczynowy, czy informacja o ciąży partnerki, bądź córki. W tym roku znacznie rzadziej niż w 2016 badani wskazywali, że otrzymali na Święta szczeniaczka, także miejmy nadzieję, że zwyczaj obdarowywania żywymi zwierzętami zanika.

Na najbliższe Święta 2018 roku z kolei z elektroniki wskazują na smartfony i smartwatche, a ponadto konkretne książki, na przykład Stephena Kinga czy dodatki modowe, takie jak torebki czy buty.

Spójrzmy też od razu na przeciwległy biegun, czyli jakich prezentów nie chcemy otrzymywać.

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w 2018 roku na liście niechcianych prezentów królują skarpetki. Nie lubimy też otrzymywać drobnych przedmiotów związanych z wystrojem wnętrz, tzw. bibelotów, które badani wręcz nazywają „zbieraczami kurzu”, czy „durnostojkami”. Znacznie mniej osób niż w poprzedniej edycji badania wskazało, że nie chcą dostawać alkoholu (jeśli już, to najwięcej wskazań padło konkretnie na wódkę, whisky nie pogardzimy), natomiast więcej zadeklarowało niezadowolenie z otrzymywania produktów wyposażenia domowego (w szczególności garnków) i konkretnych kosmetyków (szczególnie do twarzy lub żeli pod prysznic). Jeśli chodzi o ubrania, jako niechciane wymienione zostały też - oprócz wspomnianych już skarpet - inne konkretne produkty jak: rękawiczki, czapki i szaliki.

Teraz będzie trochę mniej konkretniej, bo w badaniu padło też pytanie, jakie powinny być prezenty według Polaków? Otóż, przede wszystkim nie powinny być przypadkowe, tylko dopasowane do obdarowywanej osoby, przez co przemyślane, ale jednocześnie powinny być zaskoczeniem i niespodzianką.

W badaniu tym padło też ważne pytanie odnoszące się do czasu, kiedy decydujemy się na kupno prezentów, okazało się, że zdecydowanie najwięcej Polaków robi to w pierwszej połowie grudnia, a więc ignorują te listopadowe "okazje" typu jutrzejszy Black Friday czy poniedziałkowy Cyber Monday.

Na koniec zerknijmy chyba na najważniejszy aspekt kupowania, czyli ile na te prezenty planujemy przeznaczyć pieniędzy? Największy odsetek, 27% i 20% wskazywał kwotę za pojedynczy prezent na poziomie odpowiednio od 150 do 200 zł i od 50 do 100 zł, ale też 10% odpowiedziało, że ponad 300 zł. Niemniej średnia kwota, według wszystkich deklaracji wyniosła 152 zł.

--
Badanie „Ulubione Prezenty Polaków” zrealizował na zlecenie Allegro instytut badawczy Mobile Institute. Przeprowadzono je w dniach 13.11.2018 -18.11.2018. Zebrane zostały opinie 1584 Polaków. Wykorzystano responsywne ankiety CAWI (Computer-Assisted Web Interview) emitowane w sieci Internet. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej i odpowiada - pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania - strukturze Polaków w wieku 15 i więcej lat korzystających z Internetu. W analizie wzięte zostały pod uwagę tylko kompletne ankiety.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu