Seriale

Poruszający i wstrząsający zwiastun nowej serii HBO "Czarnobyl" - mam bardzo dobre przeczucia!

Konrad Kozłowski
Poruszający i wstrząsający zwiastun nowej serii HBO "Czarnobyl" - mam bardzo dobre przeczucia!
10

HBO zapowiada premierę swojej nowej mini-serii opowiadającej o makabrycznych wydarzeniach wokół eksplozji elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nowy zwiastun podsyca apetyt, bo klimat i ujęcia wypadają znakomicie.

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. - te wydarzenia zna chyba każdy z nas. O tragedii mówi się jednak coraz mniej, co może, choć nie musi być dobrą rzeczą.

Stacje HBO i Sky postanowiły przygotować aż pięć odcinków, które pokażą nam tę tragedię od kulis. Obsada serialu robi wrażenie: Jared Harris, Stellan Skarsgard i Emily Watson występują w rolach głównych. Za scenariusz odpowiada Craig Mazin (Łowca, Królowa lodu), który jest też producentem wykonawczym. Za kamerą stanął Johan Renck mający na swoim koncie m. in. odcinki Breaking Bad. Co ciekawe, zdjęcia do serialu zrealizowano na Litwie.

Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Zwiastun "Czarnobyl" - nowy serial HBO

Sprawa eksplozji w Czarnobylu była tematem wielu programów i serii dokumentalnych, nakręcono także kilka dramatów i horrorów, których akcja rozgrywa się właśnie w okolicach uszkodzonej elektrowni. Produkcja HBO, jak widać powyżej, potraktowała tę tragedię bardzo poważnie i trwający niewiele ponad 2 minut zwiastun sprawił, że chciałbym zobaczyć całość już dzisiaj. Premiera w HBO i HBO Go 7 maja.

Nowości HBO Go w kwietniu

Ale zanim doczekamy się "Czarnobyla", na HBO Go w kwietniu pojawi się naprawdę sporo dobrze zapowiadających się seriali, w tym kontynuacji oraz finałowych sezonów. Największym z nich jest naturalnie 8. sezon "Gry o tron", ale nie wolno pominąć ostatniego sezonu "Figurantki" oraz 2. sezonu "Barry'ego" - objawienia zeszłego roku od HBO. Dla fanów zombie HBO Go przygotowało 5 sezonów "The Walking Dead", a dla miłośników intryg 2. sezon "Obsesji Eve". Po zniknięciu Showmaxa, to w ręce HBO Go wpadły prawa "Opowieści podręcznej" - 2. sezon serialu zawita do HBO Go, a gdy w czerwcu będzie debiutował nowy, 3. sezon to prawdopodobnie HBO Go będzie odpowiadać za jego - miejmy nadzieję - błyskawiczną dystrybucję w Polsce. Pod względem filmowym nie jest mniej interesująco: najnowsza odsłona Mission: Impossible Fallout, Bez litości 2 oraz The Disaster Artist to naprawdę porządne propozycje. Dla najmłodszych coś wściekłego, czyli Angry Birds na podstawie niezwykle popularnej gry, którą zna chyba każdy z Was.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu