Telewizja

Cyfrowy Polsat blokuje niemieckie kanały z meczami EURO 2016. Pokazujemy jak to ominąć

Jakub Szczęsny
Cyfrowy Polsat blokuje niemieckie kanały z meczami EURO 2016. Pokazujemy jak to ominąć
177

Cyfrowy Polsat nie ma ostatnio szczęścia, jeśli chodzi o EURO 2016. Wcześniej pisaliśmy dla Was o skandalicznej wręcz sytuacji, w której operator telewizyjny dokonał oversellingu pakietów, w iPla, wedle których można obejrzeć mecze EURO 2016 w Internecie. Niestety, okazało się, że jakość transmisji jest niewiarygodnie słaba, a na fanpage'u pojawiło się mnóstwo skarg. Wybucha kolejna afera związana z Cyfrowym Polsatem - teraz operator likwiduje z listy programów niemieckie kanały, gdzie inni abonenci mogli obejrzeć mecze EURO 2016 za darmo.

Co chce osiągnąć Cyfrowy Polsat?

Biorąc pod uwagę to, że doszło do oversellingu pakietów, nie można mówić tutaj o chęci pozyskania nowych nabywców pakietu, bo w dłuższej perspektywie by się nie opłacało - chyba, że iPla zyskała dodatkowe zasoby, aby zapobiec kolejnym awariom. Bardziej prawdopodobne jest to, że Cyfrowy Polsat chce ograniczyć odpływ użytkowników z iPli i napędzić sprzedaż pakietu wewnątrz usługi telewizji satelitarnej. W ofercie na EURO 2016 pojawiły się bowiem 2 dodatkowe kanały, gdzie pokazywane są wszystkie mecze z rozgrywek - Polsat Sport 2 i 3 HD. Obydwa kanały są odpłatne.

Zaradni kibice radzili sobie z tym za pośrednictwem niemieckich stacji telewizyjnych - te transmitują większość meczy z rozgrywek za darmo, bez dodatkowych opłat. Ponadto, do dzisiaj były one dostępne w standardowej liście programów Cyfrowego Polsatu. Kibice, którzy chcieli obejrzeć inne mecze, za które musieliby zapłacić operatorowi odkryli, że niemieckich kanałów już nie ma i pewne jest to, że doszło do intencjonalnego działania Cyfrowego Polsatu.

Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia

Do tej pory niemiecki ZDF był dostępny na kanale 470 Cyfrowego Polsatu. Teraz tam go nie ma, jednak ten kanał można przywrócić dzięki całkiem prostemu zabiegowi na naszym dekoderze. Poniższy poradnik dotyczy ogółu sprzedawanych urządzeń, dla niektórych może to wyglądać odrobinę inaczej, jednak ustawienia różnych urządzeń są bardzo podobne i wystarczy poszukać najbardziej podobnej pozycji w menu.

W ustawieniach dekodera należy wyszukać opcję ręcznego wyszukiwania kanałów telewizyjnych. Aby znaleźć ZDF należy ustawić parametry:

Częstotliwość: 11054
Prędkość transmisji: 27500
Polaryzacja: Pozioma
FEC: 5/6
Satelita: Hot Bird 6, 8 lub 9.

Niektóre mecze są transmitowane również na Das Erste:

Częstotliwość: 11541
Prędkość transmisji: 22000
Polaryzacja: Pionowa
FEC: 5/6
Satelita: Hot Bird 6, 8 lub 9.

W obydwu przypadkach po wyszukaniu kanału wciskamy OK na pilocie i na liście dostępnych powinniśmy mieć sporo "dziwnych" stacji. Jednak w okolicach kanału 1000+ powinniśmy mieć niemieckie stacje, które transmitują mecze EURO 2016.

Czy jest to działanie legalne?

Wprowadzanie innych ustawień do dekodera w ramach ogólnodostępnych funkcji jest absolutnie legalne. Te kanały są dostępne bez kodowania obrazu i dźwięku, więc możecie śmiało ich szukać i tam oglądać mecze. Naturalnym utrudnieniem będzie oczywiście brak polskiego komentarza. Jeżeli to Wam przeszkadza, Cyfrowy Polsat oferuje odpłatne udostępnienie kanałów Polsat Sport 2 i 3 HD za 79 złotych.

Czy takie działanie operatora uprawnia abonentów do zerwania umowy?

Wielokrotnie przewijało się takie pytanie, ale nie. Nie może dojść do zerwania umowy z winy świadczącego usługi. Inaczej sprawa by się miała, gdybyśmy na przykład mieli wykupiony pakiet HBO, ten zostałby nam wyłączony i mimo reklamacji oraz ponagleń, operator by go nie włączył, lecz pobierał za niego opłaty. W przypadku kanałów ZDF i Das Erste - te nie stanowią oferty programowej Cyfrowego Polsatu. Są dostępne dla każdego, kto posiada antenę satelitarną i dekoder zdolny do odbierania sygnału telewizji satelitarnej. Cyfrowy Polsat oferuje predefiniowane ustawienia i w nich może usuwać kanały zdalnie na dekoderach. Ale one cały czas są dostępne - tylko, że nie ma ich w liście programów. To działanie nie kwalifikuje się do zerwania umowy z winy operatora, ale wizerunkowo jest niezwykle niekorzystne.

A co z polskim komentarzem?

Jeden z czytelników w komentarzu opisał jak sobie z tym radzi, cytuję :

Jest prosty sposób na polski komentarz. Wystarczy wejść na stronę bet365 lub skorzystać z aplikacji w telefonie gdzie prócz obstawiania zakładów są pokazywane i komentowane wszystkie mecze euro live PO POLSKU !!! Ja korzystam z komórki którą podłączam przy pomocy kabla do głośniczków komputerowych. Głos w TV całkowicie wyłączam. Problem z głosem który jest opóźniony o ok. 10 sek. rozwiązujemy poprzez naciśnięcie pauzy na dekoderze polsatu właśnie na te 10 sek. Po tych czynnościach obraz i dźwięk wyrównują się. Warunkiem jest jednak posiadanie dekodera z możliwością nagrywania. Komentatorzy naprawdę dają radę :D

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu