Polska

Czy ten nasz Cyfrowy Polsat płaci w Polsce podatki czy nie płaci? Jak to jest tym CIT-em?

Grzegorz Ułan
Czy ten nasz Cyfrowy Polsat płaci w Polsce podatki czy nie płaci? Jak to jest tym CIT-em?
10

Cyfrowy polsat, wchodzący obok polkomtel, w skład Grupy Cyfrowy Polsat ostatnimi czasy stał się przedmiotem dyskusji dotyczących płatności podatków w Polsce. To jak to jest z tym cyfrowym polsatem? Płaci podatki, czy wykazuje stratę? Co wynika z raportu Ministerstwa Finansów, a co mówią przedstawiciele spółki?

Media podchwyciły temat i opublikowały wybrane dane, pokazując wysokość odprowadzanych bądź nie podatków. Na przykład na Business Insider Polska ukazał się artykuł, który pokazywał, iż najwięcej podatków odprowadzały w 2016 roku takie firmy jak PKO Bank Polski, Bank Pekao, BZ WBK czy mBank, czyli największe pod względem aktywów banki w Polsce, ale z drugiej strony ukazano też między innymi firmy telko, które wykazywały straty za rok podatkowy, a więc nie musiały odprowadzać podatku dochodowego. Według artykułu były to Orange, T-Mobile i Polkomtel.

Sprawdziłem to w raporcie Ministerstwa Finansów, rzeczywiście w przypadku Polkomtela jest wykazana strata opisana w artykule. Ale czy Polkomtel nie jest czasem częścią Grupy Cyfrowy Polsat? Dostaliśmy właśnie komentarz rzecznika prasowego CP, który nie chce komentować tej listy, bo cytując: Nie chcemy komentować danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów ani wchodzić w szczegóły składanych deklaracji podatkowych i wykazywanych w nich pozycji oraz skomplikowanych przepisów księgowo-finansowych. Najistotniejsza jest bowiem realna kwota kilkuset milionów złotych zapłaconych w roku 2016 przez naszą Grupę z tytułu podatku dochodowego.

Osobiście jednak podejrzewam, że aby wykazać rzeczywistą całość odprowadzonego bądź nie podatku dochodowego, trzeba by połączyć ją z danymi podatkowymi całej Grupy Cyfrowy Polsat, a ta nie wykazała strat w 2016 roku i odprowadziła należny podatek. W jakiej wysokości dokładnie? Tu już jest spora nieścisłość z danymi Ministerstwa, a być może tu leży wspomniana zawiłość przepisów księgowo-finansowych.

Olga Zomer, Rzecznik Prasowy Cyfrowy Polsat S.A.:

Grupa Cyfrowy Polsat, której częścią jest Polkomtel, operator sieci Plus, zgodnie z publikowanymi cyklicznie sprawozdaniami, zapłaciła w 2016 roku podatek dochodowy w wysokości niemal 300 milionów złotych, z czego wysokość podatku Polkomtelu wpłacona do budżetu państwa wyniosła ponad 80 milionów złotych. Wspomniane niemal 300 milionów złotych zapłacone przez naszą Grupę czyni z nas jednego z największych płatników podatków wśród polskich firm. Dodatkowo informujemy, że zgodnie ze Sprawozdaniem Finansowym za rok 2016 (zbadanym przez niezależnego biegłego rewidenta), Polkomtel nie miał 807 milionów złotych straty finansowej, ale zysk finansowy wynoszący ponad 380 milionów złotych.

Na koniec sprostowania: Cyfrowy Polsat uprzedza dane za 2017 rok, kiedy to łączna kwota danin publicznych na rzecz państwa od Grupy wyniosła ponad 700 milionów złotych.

Photo: stokkete/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu