Artykuł sponsorowany

Koniec z ograniczeniami. Cyfrowy Polsat dostarcza telewizję kablową IPTV przez internet

Artur Janczak
Koniec z ograniczeniami. Cyfrowy Polsat dostarcza telewizję kablową IPTV przez internet
81

Cyfrowy Polsat dzięki wprowadzeniu telewizji kablowej IPTV wykorzystuje możliwości Internetu, dzięki czemu możemy mieć dostęp do ulubionych kanałów telewizyjnych bez konieczności montażu anteny satelitarnej. Nowa usługa pozwala na przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieci zamkniętej i jest obsługiwana przez dedykowany do niej dekoder EVOBOX IP. Tego typu rozwiązanie pozwala dostosować telewizję od Cyfrowego Polsatu do swoich potrzeb. Urządzenie trafiło do mnie na testy i szybko okazało się, że łączy w sobie nie tylko ogromne możliwości, ale też minimalizm i prostotę obsługi. Czego chcieć więcej?

Z IPTV od Cyfrowego Polsatu możemy skorzystać jeśli mamy stałe łącze od Plusa (Plus Światłowód), Netii oraz Orange. Ja z kolei IPTV testowałem na łączu Plusa, którego używam z powodzeniem od kilku miesięcy. Sprawdzaliśmy już wcześniej je w praktyce (przeczytacie o tym więcej w tym materiale) i muszę powiedzieć, że nie miałem żadnych problemów ze stabilnością łącza podczas moich testów. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi programami było płynne, podobnie jak bezproblemowo korzystałem z funkcji dekodera, o których dowiecie się więcej w dalszej części materiału.

Pierwsze Kroki

W pudełku z EVOBOX IP znajdziemy: dekoder, kabel HDMI o długości 1,5 m, pilot, baterie oraz zasilacz sieciowy. Główne urządzenie ma niewielkie rozmiary (12,2x11,5x2,8 cm). Przedni panel posiada odbiornik IR oraz diodę LED sygnalizującą stany pracy dekodera.

Natomiast z tyłu umieszczono:

  • gniazdo optyczne S/PDIF
  • port LAN (ethernet)
  • gniazdo HDMI
  • gniazdo USB 2.0 (tylko odczyt)
  • wejście zasilania (DC 12V)

Warto tutaj wspomnieć, że EVOBOX IP posiada również moduł Wi-Fi zgodny z sieciami 2.4 GHz (802.11 b/g/n) oraz 5 GHz (802.11 n/ac). Proces konfiguracji sprzętu jest prosty. Musimy jedynie określić strefę czasową, rozdzielczość obrazu, język oraz metodę łączenia z siecią. Po krótkiej aktualizacji naszym oczom ukaże się główny interfejs. Jest on prosty, intuicyjny w obsłudze i pozbawiony zbędnych graficznych wodotrysków. Od razu widać, że użytkownik ma po prostu korzystać z urządzenia, a nie się zastanawiać, do czego służą poszczególne ustawienia.

W menu głównym do naszej dyspozycji oddano następujące sekcje:

  • Ulubione
  • Do obejrzenia
  • Kanały TV
  • CP GO
  • HBO GO
  • Program TV
  • Moje Pliki
  • Radio
  • Szukaj
  • Strefa Abonenta

Dwie pierwsze służą do tworzenia list filmów i wybranych programów. W ten sposób odbiorca może mieć wszystko pod ręką, zamiast wyszukiwać konkretne tytuły z bazy. Trzecia sekcja przedstawia ostatnie i najczęściej oglądane kanały. CP GO oraz HBO GO to nic innego jak usługi VOD. Program TV przedstawia wszystkie dostępne materiały telewizyjne. Można po nich nawigować w formie listy lub tabeli. W dziale Moje Pliki możemy odczytywać pliki multimedialne z dysku USB lub serwera DLNA dostępnego w sieci lokalnej. Radio to aplikacja ze stacjami radiowymi (i jest ich tutaj naprawdę dużo!). Pozostały jeszcze: Wyszukiwarka oraz Strefa Abonenta. Działania pierwszej tłumaczyć nie trzeba. W drugiej zaś mamy wiadomości dla klienta i informacje o płatnościach.

Nadszedł czas na prawdziwą zabawę

Zapoznanie się z podstawowymi funkcjami nie trwa zbyt długo i każdy bez trudu opanuje to, co oferuje system omawianego urządzenia. Przełączanie między kanałami trwa dosłownie chwilkę. Użytkownik nie odczuwa praktycznie różnicy w prędkości działania kanałów z Internetu, w porównaniu z tymi z kabla antenowego. Korzystając ze światłowodu Plusa, nie odczułem żadnych opóźnień, pauz czy innych problemów. Obraz błyskawicznie dostosowywał się do określonej jakości, audio nigdy nie było zdeformowane - po prostu pełen komfort. Warto jednak podkreślić, że do prawidłowego działania usługi potrzebne jest łącze o prędkości 8 Mb/s na jeden dekoder.

Celem usługi Cyfrowego Polsatu jest dostarczenie tego samego, co dotychczas, ale za pomocą innej formy przekazu, w prosty sposób. I to naprawdę działa! Podłączamy, przechodzimy instalację i cieszymy się ofertą wybranego pakietu.

Diabeł tkwi w szczegółach

EVOBOX IP jest w stanie dostarczyć telewizję i VOD przez Internet, ale to nie wszystko. Urządzenie oferuje ponadto trzy ważne funkcje, z których będziecie często korzystać. Mowa tutaj o reStart, TimeShift oraz CatchUP.

reStart pozwala na oglądanie wybranych kanałów telewizyjnych od początku. Oznacza więc to, że nie musicie się martwić samym czasem emisji. Nawet jeśli się spóźnicie to i tak zobaczycie cały odcinek. Wystarczy wybrać go z listy i rozpocząć odtwarzanie od początku.

TimeShift to funkcja, dzięki której zatrzymacie lub przewiniecie wybrane programy do 3 godzin. Dzięki temu można szybko wrócić do najciekawszej sceny, zrobić małą pauzę i zająć się czymś innym, a potem wrócić do oglądania przed odbiornikiem. Nie musicie czekać do przerwy reklamowej. Sami decydujecie, kiedy zatrzymać film lub serial.

CatchUP umożliwia oglądanie konkretnych programów nawet do 7 dni wstecz. Warto dodać, że opcja nie jest dodatkowo płatna, a samych materiałów nie trzeba w ogóle nagrywać. Mamy do nich dostęp przez tydzień. Więc wystarczy znaleźć to, co chcemy nadrobić i tyle.

Niby to tylko trzy funkcje, ale mając je wszystkie pod ręką, otrzymujemy naprawdę wartościowe i użyteczne połączenie. Koniec z rozpoczynaniem programu na czas, martwieniem się, że przegapiliśmy ulubiony program. W dowolnym momencie można wszystko zatrzymać, a potem wznowić oglądanie. To daje duże pole do popisu i trzeba przyznać, że świetnie sprawdza się w praktyce.

Kontrola rodzicielska, format obrazu i wiele więcej

Ze sprzętu na pewno będą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Można więc go skonfigurować w taki sposób, aby wymagał podania kodu, jeśli ktoś będzie chciał włączyć materiał dla dorosłych. Wystarczy jedynie określić w opcjach, jaka kategoria wiekowa zostanie zabezpieczona. Wszystkie filmy, seriale i programy mają swoją klasyfikację wiekową, więc łatwo ograniczymy dzieciom dostęp do treści, które nie są przeznaczone dla nich.

W ustawieniach znalazło się również wiele innych opcji, jak: automatyczne wyłączanie, przezroczystość menu, wybór rozdzielczości, typ dźwięku (przestrzenny oraz stereo), język napisów (polski i angielski) i kilka innych. Jeśli chcecie, aby EVOBOX IP łączył się z siecią z określonymi parametrami na przykład innym DNS, to także macie możliwość to ustawić. W wyborze rozdzielczości obrazu maksimum to 1080p, które pozwala obejrzeć kanały HD i Super HD, w której to jakości Polsat zaproponował nadające Ligę Mistrzów stacje Polsat Sport Premium. To pokazuje, że platforma konsekwentnie rozwija usługi dla wszystkich i nie chce się ograniczać wyłącznie do grupy najbardziej zaawansowanych odbiorców, choć i ci naprawdę znajdą wiele powodów do zadowolenia, wybierając EVOBOX IP.

Moc naszych multimediów

EVOBOX IP pozwala na odtwarzanie materiałów z dysku lub sieci lokalnej. Na liście wspieranych rozdzielczości znajdują się takie formaty jak: avi, mkv, mp4, ts, tp, trp i m2ts. Sprzęt wspiera również napisy SRT (SubRip) UTF-8. Pliki .srt muszą być umieszczone w tym samym katalogu, co materiał wideo i mieć identyczną nazwę. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy z poziomu dekodera wyświetlali pliki graficzne oraz odtwarzali muzykę (utwory muszą być w formacie MP3).

EVOBOX IP to ciekawe urządzenie. Małe, ładnie zaprojektowane pudełko o naprawdę ogromnych możliwościach. Teraz, mając dostęp do internetu stacjonarnego w Plusie, Netii lub Orange, możemy cieszyć się swoimi ulubionymi filmami, serialami i programami telewizyjnymi na zupełnie nowym poziomie. Dzięki dodatkowym funkcjom nie czujemy się ograniczeni. Możemy też tworzyć własne listy, słuchać radia, odtwarzać własne materiały i wiele więcej. EVOBOX IP w fajny sposób łączy stare rozwiązania z nowymi i pokazuje, że pewne bariery w końcu przestają istnieć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu