Felietony

Cuppon.pl z kasą od Xevin Investments - jest ryzyko jest zabawa?

Grzegorz Marczak
Cuppon.pl z kasą od Xevin Investments - jest ryzyko jest zabawa?
24

Xevin Investments to fundusz, który do tej pory ma na koncie między innymi takie inwestycje jak gametrade.pl czy też Red Sky (Filestube.com). Oczywiście wymieniam tutaj podmioty, które są kojarzone z sceną startupową, bo tak naprawdę Xevin ma znacznie więcej na koncie. W każdym razie Xevin ogło...


Xevin Investments to fundusz, który do tej pory ma na koncie między innymi takie inwestycje jak gametrade.pl czy też Red Sky (Filestube.com). Oczywiście wymieniam tutaj podmioty, które są kojarzone z sceną startupową, bo tak naprawdę Xevin ma znacznie więcej na koncie.

W każdym razie Xevin ogłosił swoją nową inwestycję czyli Cuppon.pl (według Pulsu biznesu ok milion złotych), serwis z zakupami grupowymi. Na oko dobrze przycięta kopia Groupona (i nie jest to w cale zarzut), która w sieci działa od czerwca 2010 roku - czyli przeżyła najtrudniejszy okres dla każdego przedsięwzięcia w tej kategorii.

"Fundusz inwestycyjny Xevin Investments zainwestował w internetową platformę zakupów grupowych - Cuppon.pl. Jest to serwis, który oferuje swoim użytkownikom lokalne usługi i produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Przedsiębiorcy zaś zyskują dzięki platformie dostęp do potencjalnych klientów i gwarancję sprzedaży swoich usług lub produktów"

Wiedzą, że kategoria ta zdominowana jest przez Groupona, ma zamiar wejść w nią Allegro a o podium trzeba się bić z dobrze działającym Gruperem wydawać by się mogło, że ta inwestycja to szalony pomysł.

I tak jest o ile założymy, że "czwarty" nie zarobi i nie da się faktycznie przebić Gruper. Jeśli natomiast którakolwiek z tych tez jest nieprawdziwa to tego typu inwestycja może mieć sens. Poza tym fundusze są od tego, żeby inwestować i ryzykować, trzymanie pieniędzy w banku raczej nie przyniesie wysokich zwrotów :)

Z ostatnich ofert w Cuppon.pl wynika, że rekord dla Warszawy jaki osiągnęli to 241 sprzedanych kuponów. Jest więc dobra podstawa do tego aby obserwować czy i jak poradzą sobie z konkurencją i czy mając fundusze faktycznie podniosą swoją skuteczność.

Inna pytanie jakie się rodzi to jak Xevin wyobraża sobie wyjście z inwestycji? Inwestorem strategicznym nie jest, odsprzedaż do konkurencji Groupona raczej nie wydaje się prawdopodobna. Pozostaje kolejny inwestor (do tego trzeba mieć jednak wyniki) albo co też prawdopodobne zebranie pieniędzy na New Connect (gorsze projekty ściągały pieniądze więc czemu nie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupXevin