Polska

Cross Bike - pierwszy w Polsce system rowerów miejskich bez stacji dokujących

Grzegorz Ułan
Cross Bike - pierwszy w Polsce system rowerów miejskich bez stacji dokujących
7

Nie tak dawno informowałem Was o pojawieniu się w Warszawie wypożyczalni rowerów elektrycznych, od września uruchomionych zostało 10 specjalnych stacji, a w nich 100 sztuk elektrycznych rowerów. A dziś dowiadujemy się już o kolejnej wypożyczalni, tym razem z rowerami, które można wypożyczyć z dowolnego miejsca i tak samo oddać, czyli pozbawionych zupełnie stacji dokujących.

Rewelacyjny pomysł i niwelujący problem z szukaniem stacji, wypożyczeniem i oddaniem. Choć teraz już łatwiej jest z tym wypożyczaniem, wystarczy zeskanować kod QR, by go odblokować, ale i tak nowe rozwiązanie wydaje się o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. W przypadku Veturilo wiele razy miałem problem z wyciągnięciem z zaczepów roweru, mimo jego odblokowania, podobnie z włożeniem go z powrotem.

W wypożyczalni Cross Bike ten problem odejdzie. Wystarczy bowiem zainstalować ich aplikacje mobilną, włączyć Bluetooth i odszukać na mapie wolny rower, czyli dokładnie tak jak w wypożyczalniach samochodowych. W tych rowerach zaczep blokujący znajduje się nad tylnym kołem, zbliżamy do niego telefon i klikamy Unlock i rower jest gotowy do jazdy.

Magdalena Gromniak z Cross Technology:

Rozwiązania, gdzie użytkownicy mogą parkować tam, gdzie chcą, istnieją już w Azji od dwóch lat. Są tam bardzo popularne. Właśnie tam natchnęło nas, aby stworzyć Cross Bike, kiedy pewnego dnia, chodząc po Szanghaju, natknęliśmy się na takie właśnie rowerki. Ściągnęliśmy aplikację i zauroczyło nas to, jak łatwe są w obsłudze, jak szybko się je wypożycza i jak uroczo wyglądają. Pomyśleliśmy, dlaczego by nie zrobić tego w Warszawie.

Rower oddajemy w dowolnym dozwolonym miejscu, czyli najlepiej przy miejskich stojakach dla rowerów, których nie brakuje w Warszawie. Zilustrowano to dokładnie na poniższych obrazkach, myślę, że zrozumiałe i naturalne to jest dla wszystkich.

Ile będzie kosztować wypożyczenie roweru w Cross Bike? Opłatę za wypożyczenie ustalono kwotę 1 zł za pół godziny, czyli tylko przez pierwszą godzinę drożej niż w przypadku Veturilo, gdzie za pierwszą godzinę płacimy 1 zł, za drugą 3 zł, za trzecią 5 zł, a za czwartą i każdą kolejną 7 zł. Tak więc z Cross Bike warto będzie korzystać przy dłuższych wycieczkach rowerowych.

Nasza aplikacja jest bardzo prosta. Po jej ściągnięciu użytkownik rejestruje się, wpłaca depozyt, ładuje swój wirtualny portfel, z którego potem pobierane są bieżące opłaty za przejazd, jest to 1 złoty za pół godziny. Działa to na zasadzie połączenia z zamkiem przez Bluetooth. Użytkownik zbliża telefon do zamka, klika „Odblokuj”, zamek odblokowuje się i można jechać, a aplikacja zaczyna liczyć czas.

Trochę dyskusyjna jest tu kwestia depozytu, który wynosi 99 zł, w Veturilo wystarczy wpłacić 10 zł, ale jak tłumaczą na swoim profilu FB przedstawiciele Cross, depozyt ten będzie można w każdej chwili wycofać.

Kiedy usługa startuje? Do końca tygodnia zostanie rozstawionych w mieście 500 rowerów i udostępniona zostanie aplikacja mobilna na Androida i iOS, linki do ich pobrania dostępne będą na stronie Cross Bike.

https://1.newseria.pl/video/1620041567_cross_bike_wypozyczalnia2.mp4

Źródło: Newseria.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu