Telekomy

Coś drogie to 5G w Orange. Dla klientów Orange Flex dostępne będzie tylko w planie za 80 zł miesięcznie

Grzegorz Ułan
Coś drogie to 5G w Orange. Dla klientów Orange Flex dostępne będzie tylko w planie za 80 zł miesięcznie
41

Od lipca tego roku już wszyscy operatorzy (Plus od kwietnia) udostępnili swoje „tymczasowe” 5G dla swoich klientów na posiadanych zasobach w paśmie 2100 MHz (Plus - 2600 MHz). Dziś Orange poinformował, że również klienci Orange Flex będą mogli skorzystać z nowej technologii, ale tanio nie będzie.

Abonamenty z 5G w Orange i Orange Flex

Początkowo myślałem, że Orange przypadkowo tylko oznaczył najwyższy i najdroższy abonament Plan Mobilny 75 jako uprawniony do skorzystania z 5G, teraz już wiadomo na pewno, że tak wyceniają na początek dostęp do swojego 5G.

Artur Stankiewicz, dyrektor marketingu rynku konsumenckiego w Orange Polska:

Flex to propozycja dla tych, którzy lubią i cenią innowacje, ciekawi są cyfrowego świata i dobrze się w nim czują. To również elastyczny model usługi, w którym na bieżąco odpowiadamy na potrzeby naszych klientów. A te są jasne: chcą oni pozostawać w kontakcie, tam, gdzie tego chcą, kiedy chcą. Pandemia koronawirusa pokazała to wyraźnie.

Teraz, dzięki #hello5G, będziemy mogli wspólnie stawiać pierwsze kroki w świecie najnowszej generacji sieci mobilnej. To początek tej drogi i cieszę się, że będziemy razem z użytkownikami Orange Flex odkrywać kolejne możliwości 5G.

Niestety nie wszyscy użytkownicy będą mogli cieszyć się z 5G na swoich smartfonach czy mobilnych routerach. Pominięci zostaną tu zwłaszcza klienci korzystający z najpopularniejszego planu za 30 zł z 30 GB transferu danych, ale też droższego za 50 zł z 50 GB. 18 kwietnia Orange automatycznie włączy dostęp do 5G posiadaczom jedynie planu za 80 zł z 100 GB transferu danych w miesiącu.

Podobnie rzecz się ma z dostępem do 5G w głównej marce Orange. Jedynie abonenci planu za 75 zł miesięcznie mogą już korzystać z 5G w wybranych lokalizacjach w kraju (Mapy nadajników 5G wszystkich operatorów).

Abonamenty z 5G w Play

Play podszedł do tego tematu zupełnie inaczej i już w abonamencie za 55 zł (pełen no limit na rozmowy i wiadomości oraz 20 GB transferu danych) umożliwia korzystanie ze swojego 5G. W sumie więc są to trzy abonamenty, oprócz tego najpopularniejszego z 5G skorzystają też abonenci Play SOLO L za 75 zł i Play SOLO HOMEBOX za 85 zł miesięcznie.

Na dzisiejszej konferencji wynikowej, Play poinformował, że w zasięgu 5G (nie 5G Ready) zamieszkuje około 13% populacji Polski, a liczba abonentów uprawnionych do korzystania z nowej technologii wynosi około 2 mln.

Abonamenty z 5G w Plus

Plus z kolei udostępnia swoje 5G wszystkim abonentom. Począwszy od najtańszego planu za 30 zł i najpopularniejszego za 50 zł, z zastrzeżeniem jednak, że bez opłat będą mogli korzystać z nowej technologii do 11 listopada (wcześniej podawali datę 18 sierpnia). Natomiast klienci, którzy wybiorą dwa najdroższe plany za 70 zł i 75 zł dostaną 5G bez dodatkowych opłat na cały okres obowiązywania umowy. Plus zaznacza, że na stałe, więc przy przedłużeniu prawdopodobnie również.

Abonamenty z 5G w T-Mobile

T-Mobile, podobnie jak Play nie zastrzega ram czasowych i swoje 5G udostępnia wszystkim swoim klientom, którzy wykupili dowolny abonament z tych obowiązujących od 19 września 2019 roku.

Wracając jeszcze na koniec do Orange zastanawiam się teraz, jak rozwiążą sprawę z dostępem do nowej technologii dla klientów Nju Mobile, wszak tam najdroższy abonament kosztuje 39 zł. Prawdopodobnie więc do 18 sierpnia pojawi się nowa oferta w tej submarce z trzecim planem za minimum 70 zł. Ewentualnie klienci Nju Mobile będą musieli się obejść ze smakiem albo przenieść się do Orange lub Orange Flex, by móc skorzystać z 5G na swoich urządzeniach.

Mapy zasięgu 5G

Źródło: Blog Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu