Świat

Coraz mniej wiarygodna Alexa

GM
Grzegorz Marczak
3

Alexa.com to serwis dzięki, któremu możemy sprawdzić przybliżone statystyki prawie każdego serwisu na świecie. Co ciekawe do tego aby mierzyła nasz serwis alexa nie potrzebujemy instalować żadnego skryptu. Alexa mierzy oglądalność storn dzięki użytkownikom, którzy zdecydowali się zainstalować jej do...

Alexa.com to serwis dzięki, któremu możemy sprawdzić przybliżone statystyki prawie każdego serwisu na świecie. Co ciekawe do tego aby mierzyła nasz serwis alexa nie potrzebujemy instalować żadnego skryptu. Alexa mierzy oglądalność storn dzięki użytkownikom, którzy zdecydowali się zainstalować jej dodatek to przeglądarki (popularnie zwany toolbarem).

Z jednej strony alexa zawsze był niedokładnym źródłem informacji o statystykach serwisów, z drugiej strony jest chyba jedynym serwisem, który takie informacje na taką skalę pokazuje.

Do tej pory korzystałem z alexy w celu sprawdzania trendów oglądanego serwisu, jednak po ostatnich nowinkach z TechCrunch przestaną chyba korzystać z tego serwisu.

TechCrunch dostał od kogoś informację, że według alexy Yotube pobijł swoją oglądalnością google.com I faktycznie takie są wyniki dla obu serwisów w alexa.com jeśli chodzi o odsłony:


Czerwony - Google, Niebieski - Youtube.

Oczywiście wyniki te są kompletnie nie przystające do rzeczywistości. Według Comscore oglądalność Google to około 100 milardów odsłon, a Youtube to 16 miliardów. Tak więc widać jak bardzo w tym przypadku myli się alexa.


Wynik obu serwisów według Comscore

Jeśli tak duży różnica występuje na dwóch tak gigantycznych serwisach to możemy jedynie wyobrazić sobie jakiego rodzaju różnice obserwujemy porównując na przykład serwisy Polskie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu