Ciekawe strony

ColorHexa - internetowa encyklopedia kolorów. To nie tylko przydatne narzędzie, ale również źródło inspiracji

Tomasz Popielarczyk
ColorHexa - internetowa encyklopedia kolorów. To nie tylko przydatne narzędzie, ale również źródło inspiracji
7

Istnieje masa różnego rodzaju aplikacji, które umożliwiają zarządzanie kolorami. I nie mam tutaj wcale na myśli zwykłej palety barw, a bardziej zaawansowane narzędzia, które wyświetlają kody w systemie heksadecymalnym, RGB, CMYK itd. Podobnie jest z serwisami internetowymi, które pozycjonując się na...

Istnieje masa różnego rodzaju aplikacji, które umożliwiają zarządzanie kolorami. I nie mam tutaj wcale na myśli zwykłej palety barw, a bardziej zaawansowane narzędzia, które wyświetlają kody w systemie heksadecymalnym, RGB, CMYK itd. Podobnie jest z serwisami internetowymi, które pozycjonując się na hasło "kolory hex" mogą liczyć na dziesiątki tysięcy wejść z Google. Jedne i drugie bije na głowę ColorHexa, czyli internetowa encyklopedia kolorów.

Jeżeli wydaje się Wam, że ColorHexa, to kolejna usługa, która pokazuje kolory w heksach to grubo się mylicie. Oczywiście znajdziemy tutaj także i tę elementarną funkcję, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej, która ciągnie się głęboko, głęboko pod wodą.

 Pierwsze wrażenie, po wpisaniu adresu colorhexa.com do przeglądarki jest bardzo pozytywne. Widzimy stylowy pasek wyszukiwania oraz kilka podpowiedzi poniżej, jak z niego korzystać. Możemy z marszu wyświetlić paletę 216 bezpiecznych kolorów lub pełną listę barw w encyklopedii posegregowaną alfabetycznie. Serwis na głównej stronie wyświetla też przykłady, motywów kolorystycznych i gradientów, które same w sobie mogą już stanowić inspirację np. podczas projektowania layoutu strony www.

Przy lewej krawędzi paska wyszukiwania znajdziemy przycisk aktywujący okienko wyboru koloru. Nie musimy zatem wpisywać go słownie (lub w postaci liczb), choć jest to jak najbardziej możliwe. Sam pasek pełni trzy funkcje. Podstawowa to oczywiście znajdowanie informacji na temat danej barwy. Prócz tego możemy zmieszać dwa lub więcej kolorów, umieszczając między nimi znaczek plusa, i uzyskać mniej lub bardziej zaskakujące efekty.

Na podstronie z kolorem znajdziemy ogromną liczbę informacji. Na sam początek serwis generuje wykresy wskazujące zawartość barw podstawowych w dwóch systemach - RGB i CMYK. Zaraz poniżej znajdziemy tabelę, gdzie umieszczono jego kod w różnych postaciach -  nawet bardzo egzotycznych. Przesuwamy się jeszcze niżej i co widzimy? Schematy kolorystyczne, do których pasuje dana barwa, jej różne odcienie, dopełnienia i wiele innych. Słowem - wszystko co potrzebne, żeby ów kolor znalazł zastosowanie w praktyce. To jeszcze nie koniec, bo autorzy pomyśleli też o ułatwieniu pracy webdesignerom. I tak oto do dyspozycji oddano nam szereg gotowych kodów CSS do umieszczenia w kodzie strony lub arkuszu stylu.

 Na tym jednak możliwości serwisu ColorHexa się nie kończą, bo znajdziemy tutaj również generator gradientów, będący dobrym uzupełnieniem pozostałych funkcji. Wszystko to sprawia, że usługa jest właściwie kompleksowym narzędziem jeśli chodzi o pracę z kolorami. Nie musimy skakać po różnych serwisach, gdzie znajdziemy wszystkiego po trochu, bo tutaj podaje się to nam na tacy, w przyjemnej dla oka i użytecznej postaci.

Mnie ColorHexa kupił w całości i skłonił do pozbycia się innych tego typu narzędzi z zakładek. Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę nie służy do niczego. W tym przypadku zdecydowanie się ta reguła nie sprawdza, bo serwis doskonale spełnia swoją rolę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

webdesign