Sony

Codzienność z Sony Xperia Z1

KK
Konrad Kozłowski
35

Xperia Z1 to bardzo ciekawy smartfon - ile osób, tyle opinii. Zdaniem jednych wygląd Z1 jest nietuzinkowy i Sony nareszcie wzbiło się na wyżyny swoich możliwości, zaś inni negują szerokie ramki wokół ekranu i "klockowatość" telefonu. Wygląd i kształty to jedno - przekonałem się jak Xperia Z1 sprawdz...

Xperia Z1 to bardzo ciekawy smartfon - ile osób, tyle opinii. Zdaniem jednych wygląd Z1 jest nietuzinkowy i Sony nareszcie wzbiło się na wyżyny swoich możliwości, zaś inni negują szerokie ramki wokół ekranu i "klockowatość" telefonu. Wygląd i kształty to jedno - przekonałem się jak Xperia Z1 sprawdza się w codziennych zadaniach.

Smartfon to jedno z dwóch najczęściej wykorzystywanych przeze mnie urządzeń każdego dnia (drugim jest oczywiście komputer). W mojej opinii tablet i czytnik określić nadal można mianem gadżetu, który przede wszystkim sprawdza się w sytuacjach, gdy mamy chwilę na przeczytanie artykułu, książki czy przejrzenie portali społecznościowych. Smartfon to narzędzie pracy, dlatego wymagania wobec niego są zawsze wysokie i konkretne. Ma umożliwiać szybką i bezproblemową pracę oraz oferować jak najdłuższy pracy na baterii.

Czy rozmiary Xperii Z1 zapewnią więc komfort korzystania z tego telefonu? Ogromny ekran o tak wysokiej rozdzielczości bez wątpienia jest niezwykle wygodny, jeżeli chodzi o takie czynności jak przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie skrzynki mailowej czy czytanie tekstów. O dziwo, pisanie na wirtualnej klawiaturze o takich rozmiarach stało się dla mnie tak naturalne, że przyzwyczajenie się do rozłożenia klawiszy zajęło mi zaledwie jedno popołudnie. Mam niewielkie dłonie i mając to na względzie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym faktem. Jeżeli chodzi o możliwości baterii tego telefonu to nie będziemy odbiegać tu od pewnych standardów - przy mniej intensywnym użyciu Xperia Z1 jest w stanie “dociągnąć” do wieczora, lecz gdy w ciągu dnia będziemy musieli odpisać na kilka maili, wymienić większą ilość wiadomości na Facebooku i dłużej porozmawiać to późne popołudnie jest kresem możliwości zasilania tego smartfona.

Oczywiście pomijając kwestie zawodowe, Xperia Z1 pozwoli nam na znacznie więcej. Oglądanie filmów czy fotografii na tak wyraźnym i dużym ekranie to czysta przyjemność, podobnie jak granie w większość tytułów, które znajdziemy w Google Play. Możliwości podzespołów smartfona pozwalają na posiadanie kilkunastu uruchomionych w tle programów, podczas gdy my emocjonować będziemy się strzeloną bramką w FIFA 14 lub kolejną zakończoną sukcesem misją w GTA.

Nie jestem profesjonalnym fotografem, dlatego od telefonu oczekuję, że będzie on w stanie pozwolić mi na szybkie i łatwe zrobienie dobrego zdjęcia. Pewien poziom konfiguracji aparatu musi być dostępny, lecz przesyt funkcji doprowadzić może do sytuacji, w których pewna chwila nie została właściwie uchwycona. Xperia Z1 robi świetne zdjęcia, choć podczas moich testów zdarzało się, że telefony teoretycznie gorsze w kwestii możliwości kamery, wcale nie okazywały się produktami z kilku półek niżej - niewyraźne lub źle doświetlone zdjęcia również zdarzają się Xperii Z1. Ze względu na niefortunne rozmieszczenie złącza słuchawkowego oraz gabarytów smartfona, nie zastąpił on mi odtwarzacza muzycznego. Ten ma być urządzeniem poręcznym i szczerze mówiąc nadal optuję za powierzeniem tej funkcji kolejnemu gadżetowi.

Poza kilkoma wspomnianymi wadami Xperię Z1 będę mógł polecić każdemu, kto będzie odczuwał potrzebę posiadania tak dużej powierzchni ekranu - w takim przypadku smartfon Sony powinien znaleźć się na liście "kandydatów" do zakupu. Nie należę do tego grona klientów, dlatego mimo wszystko doceniając starania Sony, nadal będę musiał cierpliwie zaczekać na mniejszy, co nie znaczy gorszy, smartfon o czym już miałem okazję napisać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu