Felietony

Codecast to przeglądarkowy edytor z podglądem na żywo. Idealny do nauki HTML i CSS

Tomasz Popielarczyk
Codecast to przeglądarkowy edytor z podglądem na żywo. Idealny do nauki HTML i CSS
Reklama

HTML i CSS to w dzisiejszej pracy z komputerem właściwie umiejętność elementarna - szczególnie, gdy nasze obowiązki są mocno związane z technologiami ...

HTML i CSS to w dzisiejszej pracy z komputerem właściwie umiejętność elementarna - szczególnie, gdy nasze obowiązki są mocno związane z technologiami webowymi. Jest masa sposobów, żeby się nauczyć zasad rządzących tymi językami, opanować składnie i zapamiętać znaczniki. Żaden z nich nie zadziała jednak bez praktyki, a do tej potrzebujemy dobrego edytora. Codecast wydaje się idealny.

Reklama

Codecast jest banalnie prostym narzędziem, do którego dostęp możemy uzyskać bezpośrednio z przeglądarki - bez potrzeby zakładania konta, logowania, konfigurowania itd. Od wszystkiego dzieli nas zaledwie jedno kliknięcie. Prostota to niewątpliwie jeden z największych atutów tego rozwiązania.

Drugi jest widoczny na zrzutach ekranu. Interfejs podzielono na dwie sekcje. Po lewej stronie mamy boks z kodem, kolorowaną składnią, automatycznym zamykaniem znaczników i numerowanymi wierszami, a po prawej podgląd uzyskiwanych efektów. Wprowadzając treść w pierwszym z nich, w drugim panelu na bieżąco otrzymujemy efekty. I to właściwie tyle.


Gdzie tu sens? Codecast z założenia ma być idealnym narzędziem do tworzenia różnego rodzaju wideoporadników związanych z programowaniem Na ogól ich autorzy muszą przełączać się między dwoma programami lub korzystać z drogiego oprogramowania. Codecast jest darmowy i daje takie możliwości właściwie od ręki.

Oczywiście, nie wykorzystamy go do żadnych bardziej zaawansowanych projektów, co wynika chociażby z braku wsparcia dla języków stricte programistycznych (bo HTML i CSS do nich de facto nie należą). Przy absolutnych początkach będzie jednak sprawdzał się na pewno nieźle - przynajmniej do czasu, gdy zapragniemy czegoś bardziej ambitnego. Szkoda, że program sam w sobie nie posiada modułu nagrywania i zapisywania screencastów. Musimy zatem posiłkować się zewnętrznymi narzędziami, chcąc przekazać komuś programistyczne triki i porady - warto o tym pamiętać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama