Artykuł sponsorowany

Co zrobić ze zgubionym laptopem? Zapobiegaj i dbaj o sprzęt profilaktycznie

Konrad Kozłowski
Co zrobić ze zgubionym laptopem? Zapobiegaj i dbaj o sprzęt profilaktycznie
16

Laptopy, podobnie jak smartfony, to niezwykle osobiste urządzenia pełne naszych prywatnych informacji i danych. Zgubienie takiego sprzętu lub bycie ofiarą kradzieży może narazić nas na wiele problemów, dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się przed największymi kłopotami, gdy już do tego dojdzie.

Utrata smartfona, niezależnie od okoliczności, może wydawać się o wiele bardziej prawdopodobnym zdarzeniem, aniżeli zgubienie lub kradzież laptopa, ale do takich sytuacji stale dochodzi. Wystarczy chwila nieuwagi w środku transportu publicznego czy innych podobnych miejscach, by sam komputer lub cały plecak czy torba stały się łupem złodzieja. Niektórzy tracą laptopy także w innych okolicznościach - w wyniku własnej nieuwagi, zwykłego przypadku czy pomyłki. 

Dużą część pracy wykonujemy zdalnie, a po wyniesieniu komputera z biura ryzyko narażenia wrażliwych danych znacząco rośnie. Praca poza domem i biurem staje się coraz popularniejsza  Niezależnie od powodu utraty laptopa, każdy chciałby móc jak najszybciej móc dowiedzieć się co się z nim stało i zabezpieczyć go zdalnie przed dostępem dla przypadkowych osób.

Hasła i PIN-y wciąż nie są powszechne

Nie wszyscy stosują dziś jakiekolwiek metody zabezpieczania swoich komputerów przed innymi, a najprostszym z nich jest korzystanie z hasła czy kodu PIN. Coraz więcej komputerów oferuje też logowanie za pomocą metod biometrycznych poprzez skanowanie odcisku palca czy twarzy. Dla ułatwienia, niektóre komputery i platformy pozwalają na parowanie z laptopem smartwatchy, które będące w zasięgu bezprzewodowej łączności będą odblokowywać komputer automatycznie. Takie rozwiązania sprawiają, że zabezpieczenie dostępu do danych wcale nie oznacza wielkich utrudnień w użytkowaniu komputera na co dzień, więc jakiekolwiek ewentualne opory przed skorzystaniem z tak prozaicznych metod nie powinny już się pojawiać.

Systemowe rozwiązania pierwszej pomocy

Zdecydowanie warto jednak pójść o krok dalej, ponieważ obydwie najpopularniejsze platformy - Windows i macOS - pozwalają na aktywację funkcji typu Znajdź moje urządzenie. Korzystanie z odpowiedniego konta przekłada się na możliwość uruchomienia takiego rozwiązania i w przypadku problemów namierzenie laptopa może być w niektórych sytuacjach znacznie bardziej prawdopodobne. Zdalne blokowanie lub wymazywanie komputera również jest możliwe i może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami. Złodzieje coraz częściej czyszczą lub usuwają dyski skradzionych komputerów, by uniknąć namierzenia, ale niektórym z nich może chodzić właśnie o znajdujące się na urządzeniu dane oraz informacje, więc ochrona ich powinna być naszym priorytetem.

ESET Anti-Theft - kompleksowe rozwiązanie 

W ofercie firmy ESET znajdziemy takie produkty jak ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium oraz ESET Mobile Security i każdy z nich wyposażony jest w funkcję ESET Anti-Theft. To kompleksowe rozwiązanie, które wykracza poza możliwości systemowych usług mających pomóc nam w zabezpieczeniu lub namierzeniu skradzionego albo zgubionego komputera. 

Na możliwości ESET Anti-theft składają się oczywiście możliwość namierzenia komputera dzięki wyszukiwaniu lokalizacji geograficznej na podstawie adresu IP, ale to tylko początek listy funkcji. Znajdziemy na niej także opcję zdalnego wykonywania zdjęć i nagrań z kamery w laptopie, co może być szansą na uchwycenie osoby, w której rękach znalazł się nasz komputer. Jeśli jest to złodziej, to takie informacje wraz z adresem będą niezwykle przydatne dla organów ścigania, które warto powiadomić o zaistniałej sytuacji i przekazać im zdobyte przez nas dane. Jednocześnie usługa przewiduje także możliwość monitorowana urządzenia i aktywności na nim, jak również pobieranie zebranych przez aplikacje plików, w których znajdziemy dodatkowe informacje na temat tego, co dzieje się z naszym komputerem.

Duet aplikacji ESET i serwisu w przeglądarce

Podczas instalacji aplikacji na urządzeniu będziemy mieli możliwość uaktywnienia funkcji Anti-theft i ewentualnego założenia konta ESET, jeśli takowego jeszcze nie posiadamy. Jest ono niezbędne do działania funkcji Anti-theft, ponieważ to właśnie za jego pomocą będziemy logować się do panelu dostępnego w przeglądarce. Odwiedzając adres anti-theft.eset.com możemy sprawdzić działanie wszystkich narzędzi, które składają się na usługę. Należą do nich sam test funkcji Anti-theft, namierzanie komputera oraz lista ostatnio uchwyconych przez kamerę obrazów. 

Na stronie głównej, domyślnej (zakładka Stan) widnieje od razu szybko dostępu przycisk “Brakuje mojego urządzenia”, który pozwala błyskawicznie po zalogowaniu uruchomić wszelkie procedury mające doprowadzić do namierzenia urządzenia. Zaraz poniżej znajduje się przycisk od wspomnianego testu działania funkcji Anti-theft. W zakładce aktywności znajdziemy także skróty do listy lokalizacji, w jakich komputer łączył się z Siecią oraz adresy IP. Dodano także mapkę, na której można podejrzeć ostatnią znaną pozycję urządzenia.

Jeśli mielibyście jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy usługa może działać jeszcze lepiej, to warto odwiedzić zakładkę “Optymalizacja”, gdzie będą umieszczane podpowiedzi i porady prosto od ESET-a. W moim przypadku w pierwszej kolejności zasugerowano stworzenie nowego “konta widmo Windows”, które okazuje się być krytycznym elementem do działania funkcji Anti-theft. Można je potraktować, jako swoista pułapka na złodzieja. Nowe konto z ograniczonym dostępem do naszych danych będzie “furtką” do działania wszystkich funkcji Anti-theft i skorzystania z całego potencjału usługi. Właśnie w takich warunkach aplikacja ESET będzie mogła gromadzić zrzuty ekranu, robić zdjęcia z użyciem kamerki zamontowanej w laptopie oraz lokalizować komputer na bieżąco. Wszystko to będzie działo się na koncie, które nie posiada dostępu do danych innych użytkowników, więc Wasze pliki będą bezpieczne.

Na wypadek uczciwego znalazcy

Panel funkcji Anti-theft skrywa także jeszcze jedną, niezwykle użyteczną funkcję. Jeśli z jakichkolwiek powodów chcielibyście się skontaktować z osobą, która znalazła Wasz zgubiony laptop, to dzięki ESET Anti-theft zyskacie taką opcję. Funkcja Wiadomości pozwala na przygotowanie i wysłanie komunikatu, który wyświetli się osobie używającej laptopa. Zdarza się, że sprzęt trafia w ręce uczciwego znalazcy, a w takim wypadku dobrze byłoby mu dać szansę na skontaktowanie się z nami, na przykład w celu umówienia się na przekazanie sprzętu z powrotem. Można wtedy uniknąć niepotrzebnych zgłoszeń kradzieży/zagubienia i rozwiązać problem w naprawdę szybkim tempie.

Ustawienia usługi to opcje zmiany nazwy naszego chronionego komputera i przypisanie mu innej niż domyślna grafika. Tutaj też utworzymy konto widmo i sprawdzimy jego stan, a także zmodyfikujemy czas, po którym usługa będzie dokonywać skanowania. Podsekcja z powiadomieniami to szansa na uruchomienie notyfikacji o rozpoczęciu wysyłania danych monitorowania czy podejrzanym stanie komputera. Jeśli zmienimy komputer, to usunięcie go z listy chronionych będzie możliwe właśnie w tym miejscu.

Program antywirusowy to dziś znacznie więcej, niż skaner dysku

Jeszcze stosunkowo niedawno programy antywirusowe kojarzone były przede wszystkim z funkcją skanowania dysku w obawie przed niechcianym oprogramowaniem, a następnie najważniejszą zaporą przed niebezpieczeństwami z Sieci. Z chwilą, gdy komputery stały się jeszcze bardziej mobilne, coraz częściej i chętniej zabieramy je w różne miejsca ze sobą, a to oczywiście podnosi ryzyko ich utraty, nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Dlatego oprócz innych metod, zdecydowanie warto oprzeć ochronę swojej maszyny także o rozwiązanie, które pozwoli dbać o nią po fakcie - kradzieży lub zagubieniu - i to zdalnie z dowolnego innego urządzenia podłączonego do Sieci.

 

--

Materiał powstał we współpracy z marką ESET

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu