Artykuł sponsorowany

Laptop Gamingowy to niekoniecznie spory wydatek

Redakcja Antyweb
Laptop Gamingowy to niekoniecznie spory wydatek
5

Gaming staje się coraz bardziej popularną formą rozrywki z kilku powodów. Niektórym podoba się interaktywność gier jako medium, możliwość wpłynięcia na bieg wydarzeń przedstawionych na ekranie, a innym imponuje grafika oferowana przez wysokobudżetowe tytuły. Istnieje wiele ofert komputerów ogólnie określanych jako gamingowe, ale nie wszyscy chcący uczestniczyć w tym hobby, dysponują budżetem odpowiednim do zakupu sprzętu High-End. Odpowiedzią firmy Lenovo dla takich osób jest IdeaPad L340 Gaming – zbalansowany laptop z podzespołami odpowiednimi do płynnej rozgrywki.

Zacznijmy od najważniejszego

Do zapewnienia sobie płynności działania gier oraz szybkiego ich ładowania potrzebne jest kilka ważnych czynników. IdeaPad L340 Gaming posiada najważniejsze z nich, czyli wydajny procesor, szybką pamięć i dysk twardy oraz wydajną kartę graficzną. Laptopy z tej serii wyposażono w procesory Intel Core i5 oraz i7 9-tej generacji – należy tutaj zauważyć, że nie mówimy o wersjach niskonapięciowych, które nakierowane są na długi czas pracy na baterii. Wysokonapięciowe procesory mają za zadanie osiągniecie jak najwyższej wydajności, a ponieważ CPU określa się mianem mózgu komputera, który rozdziela zadania pozostałym komponentom, aspekt ten jest naprawdę istotny. Procesory te (oznaczone przez firmę Intel literą H w swojej nazwie) są więc najlepszym wyborem, jaki można sobie wyobrazić w tego typu konstrukcji.

Kolejnym ważnym elementem jest karta graficzna, która swoją wydajnością powinna zapewnić płynność wyświetlanego obrazu oraz jego najwyższą jakość. Zadanie to powierzono układom NVIDIA GeForce GTX 1050 lub GeForce GTX 1650 w zależności od wybranej konfiguracji. Wygenerowanie grafiki bogatej w detale, która jednocześnie jest płynnie animowana, możliwa jest w wypadku obu wymienionych kart. Testy ujawniają, że wybór nawet podstawowej jednostki, pozwala na osiągnięcie średnio 30-35 FPS, przy (uwaga!) wybraniu najwyższych predefiniowanych ustawień obrazu. Przykładem mogą być tutaj takie tytuły jak Assassin’s Creed Odyssey, lub wiecznie aktualny i naprawdę bogaty w detale Wiedźmin 3. Imponujące rezultaty, zważając na fakt, że konsolowe wersje gier prawie nigdy nie korzystają z najwyższych ustawień, żeby zapewnić płynność animacji.

Zamykać listę elementów wpływających na rozgrywkę będzie tandem szybkiej pamięci RAM oraz równie szybkiego i pojemnego dysku. IdeaPad L340 Gaming wyposażono w pamięci DDR4 o częstotliwości pracy 2666 MHz, które zapewniają szybki dostęp do przechowywanych w nich danych oraz są w stanie przyjąć nową ich porcję równie sprawnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wspomniana porcja danych pochodzić będzie z dysku SSD korzystającego z najszybszego obecnie interfejsu łączności NVMe. W efekcie otrzymujemy prawdziwy komfort – brak irytujących przestojów podczas ładowania nowych obszarów ulubionej gry oraz imponujące działanie systemu, jak i zainstalowanych aplikacji.

Dopełnienie kluczowych elementów

Wymienione dotychczas podzespoły są istotne, ale żaden laptop gamingowy nie obejdzie się bez dobrej matrycy. Poza faktem, iż IdeaPad L340 Gaming występuje w dwóch rozmiarach – 15,6 oraz 17,3 cala – dostępne w Polsce warianty wyposażono w matryce wykonane w technologii IPS. Dodatkowo rozdzielczość Full HD oraz zadowalająca jasność stanowią mieszankę zapewniającą wierne odwzorowanie kolorów i ostrość wyświetlanego obrazu. Powłoka antyodblaskowa pomocna jest w sytuacjach, kiedy laptop przebywa w mocno nasłonecznionym otoczeniu – brak tak zwanych „zajączków” naprawdę poprawia czytelność treści wyświetlanych na ekranie.

Łączność komputera z internetem zapewnić można na dwa sposoby – bezprzewodowo z wykorzystaniem WiFi w standardzie AC (obecnie przemianowanym na WiFi5) oraz przewodowo przez złącze RJ-45 o prędkości do 1Gbps. Skoro już o tym mowa, warto tutaj wspomnieć o 3 portach USB 3.1 Gen 1, 1x HDMI 2.0, złączu zasilania oraz audio. Wyróżnić też można to, że jeden z portów USB przyjmuje formę tak zwanego typu C – wąskiego, owalnego otworu – które zastępuje inne standardy. Oprawa dźwiękowa jest zapewniana przez układ wspierający technologię Dolby Audio oraz dwa wbudowane głośniki stereo dobrej jakości. Do kompletu nie mogło też zabraknąć kamerki internetowej -  dostarcza ona obraz w rozdzielczości 720p. Drobną ciekawostka jest tutaj wbudowana przesłona, która zapewnia prywatność użytkownikowi komputera, w każdej chwili kiedy ten sobie tego zażyczy.

Wilk w owczej skórze

IdeaPad L340 Gaming zamknięty jest w niepozornej obudowie (zwłaszcza kiedy przyjrzeć się temu, co oferuje od strony technicznej). Czarna obudowa wykonana z tworzyw sztucznych jest dobrze i solidnie wykonana. Jednolitość koloru łamana jest tylko w kilku miejscach przez niebieską otoczkę loga firmy Lenovo oraz niebieski element obudowy przy zawiasie matrycy, gdzie też znajduje się wylot powietrza układu chłodzenia. A propos niebieskiego – dostępne w tych laptopach podświetlenie klawiatury jest właśnie w tym kolorze. Całokształt prezentuje się więc prosto, acz elegancko i estetycznie. Dodatkowym elementem, który spodoba się zwłaszcza osobom dużo podróżującym, jest wsparcie Quick Charge, które pozwala naładować baterię laptopa do 80% w godzinę. Dla osób chcących zabezpieczyć swoje dane, Lenovo przygotowało też możliwość ich zaszyfrowania dzięki TPM.

Jako jeden z autoryzowanych partnerów Lenovo laptopy gamingowe te oferuje firma Delkom. Poza samymi urządzeniami można także znaleźć możliwość przedłużenia gwarancji na urządzenie, dokupienia dedykowanych akcesoriów lub oprogramowania, a także dostosowania laptopa odnośnie pojemności pamięci RAM lub dysku twardego. Uniwersalność tego komputera jest jego mocną stroną, wiec dlaczego tego nie wykorzystać, zapewniając sobie sprzęt „skrojony na miarę”?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu