Google

Co z Google Keep dla iOS?

Konrad Kozłowski
Co z Google Keep dla iOS?
17

Inwazja aplikacji od Google na system iOS rozpoczęła się jakiś czas temu. Wprowadzanie do oferty sklepu App Store takich perełek jak Gmail, Mapy Google czy Chrome pozwoliły użytkownikom tych usług oraz produktów na komfortowy i pełny dostęp użytkowników iPhone'ów i iPadów do oferty Google. Co więc p...

Inwazja aplikacji od Google na system iOS rozpoczęła się jakiś czas temu. Wprowadzanie do oferty sklepu App Store takich perełek jak Gmail, Mapy Google czy Chrome pozwoliły użytkownikom tych usług oraz produktów na komfortowy i pełny dostęp użytkowników iPhone'ów i iPadów do oferty Google. Co więc powstrzymuje Google przed stworzeniem/udostępnieniem aplikacji Keep?

Google Keep to długo zapowiadana usługa od firmy z Mountain View pozwalająca na tworzenie notatek i przypomnień, by mieć do nich dostęp z z innych urządzeń dzięki "magicznej" synchronizacji. Nie jest to usługa rewolucyjna czy innowacyjna - Wunderlist, Evernote i wiele wiele innych robi to od dawna, jednak Notatnik Google czy Kalendarz Google nie mogły z nimi w pełni konkurować. W momencie premiery spodobało mi się jednoczesne uruchomienie usługi w oknie przeglądarki oraz udostępnienie aplikacji mobilnej dla systemu Android. Wydawało mi się, że pojawienie się Keep dla iOS jest kwestią czasu. Najwyraźniej nie jest.

Google błyskawicznie zareagowało na premierę systemu iOS7 - Chrome i Gmail otrzymały aktualizacje, z czego ta pierwsza aplikacja zyskała już nowy, zgodny z siódmą wersją iOS'a, wygląd. Po części jestem wdzięczny Google, że do tej pory niezmieniony został interfejs Gmaila, lecz zdaję sobie sprawę, że może zmienić się to każdego dnia - jak na razie aktualizacja zatrzymała się na odświeżeniu ikony. Jak widać więc, Google nie ignoruje tego, co dzieje się z ich aplikacjami na platformie mobilnej Apple. Co więcej, doskonale zdają sobie sprawę, że na świecie jest pełno użytkowników ich usług, którzy wybierają jednak iOS'a ponad Androida, więc zatrzymanie tych użytkowników u siebie jest bardzo ważne.

Nie lubię przesytu, ale cenię też sobie porządek. Może wydawać się to dziwne, ale jednocześnie korzystam z takich aplikacji Przypomnienia (systemowa w iOS), Wunderlist, Evernote, OneNote i kilka innych. Do listy jakiś czas temu dopisałem także Google Keep. Nie żeby organizacja moich danych w pozostałych usługach okazała się nie wystarczająca - po prostu każdą z usług wybieram do konkretnych zadań, dlatego listy zakupów nie umieszczę w tej samej aplikacji, gdzie znajdują się notatki ze studiów czy pracy. Pomijając już jednak moje wymagania nie sposób nie zauważyć, że Google Keep w App Store nie znajdziemy. Po wpisaniu hasła "Google Keep iOS" możemy odnaleźć kilka zapytań na różnych portalach i forach o tę aplikację, jednak nigdzie nie pojawiła się żadna konkretna odpowiedź czy deklaracja.

Pewnym argumentem może być to, że Google pragnie zachować niektóre cechy swoich usług lub całe produkty tylko dla "w pełni oddanych użytkowników" czyli posiadaczy systemu Android czy przeglądarki Chrome. Choć takie przypadki się zdarzały, na aplikację Google Keep dla iPhone'a i iPada będę nadal czekał.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu