Polska nie jest najgorętszym krajem w Europie, jednak letnie upały potrafią dać nieźle w kość. Szczególnie jeśli pracujecie w domu i macie mocno nasłonecznione pomieszczenie. Ratunkiem w takiej sytuacji okaże się domowa klimatyzacja.
Przed wybraniem konkretnego producenta i modelu klimatyzacji należy odpowiednio dobrać moc urządzenia do pomieszczenia/pomieszczeń, w których sprzęt będzie używany. Przyjęło się, że na 1m2 powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0,1 kW - często jednak producenci w opisach poszczególnych modeli podpowiadają, czy ten akurat produkt nada się do konkretnego pomieszczenia. W moim przypadku o mocy klimatyzatora zdecydował monter po zapoznaniu się z planem mieszkania i pokoju, w którym sprzęt miał działać. Trzeba również zastanowić się, w jaki sposób będziemy korzystać z klimatyzacji - czy wystarczy nam funkcja chłodzenia, czy potrzebujemy również trybu ogrzewania i osuszania.
Problematyczny może okazać się montaż klimatyzacji w blokach, warto więc dowiedzieć się w swojej wspólnocie mieszkaniowej/spółdzielni jak podchodzi ona do takich urządzeń. Może się bowiem okazać, że nie uzyskacie zgody, choćby ze względu na montowanie jednostki zewnętrznej na elewacji (słyszałem o zakazie ze względu na zmianę wyglądu bloku).
Koszt klimatyzatora i montażu
Jeśli szukaliście kiedyś domowej klimatyzacji, to na pewno zauważyliście, że na rynku można znaleźć urządzenia różnych producentów. Różnią się one ceną i parametrami - nawet w ramach oferty konkretnej firmy rozstrzał cen bywa duży i chodzi zarówno o moc samych sprzętów, jak również dodatkowe funkcje - takie, jak tryb bez wiatru, obsługa przez WiFi czy dodatkowy filtr PM 2.5. Przeglądając oferty należy również pamiętać, że potrzebna jest jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna, co nie zawsze jest odpowiednio opisane w ofertach sklepów czy aukcji internetowych.
Montażem klimatyzacji zajmuje się ekipa, należy więc pamiętać również o tym koszcie. Ten też jest różny, dlatego najczęściej przy oględzinach lokalu przygotowywany jest kosztorys. Inaczej będzie wyglądać koszt jeśli jednostka zewnętrzna musi być przymocowana do ściany budynku, a inaczej jeśli macie dla niej miejsce na balkonie. Koszt zależy również od miejsca umieszczenia jednostki wewnętrznej, a co za tym idzie powierzchni ściany, jaką trzeba skuć żeby przeprowadzić przewody między urządzeniami. W moim przypadku nie obyło się bez kucia, które później wiązało się oczywiście z wygładzaniem ściany i jej malowaniem i właśnie kucie zajęło podczas montażu najwięcej czasu (około półtora metra od okna). Jak się na taki montaż przygotować? Sprzątanie możecie sobie darować, bo choć monterzy często dobrze zabezpieczają obszar (na przykład tworząc kurtynę z folii), na którym pracują i generalnie po sobie sprzątają, to bałagan jednak zostaje. Warto przed montażem zapewnić łatwy dostęp do części ściany, na której sprzęt będzie montowany, w miarę możliwości usunąć na przykład ruchome meble.
Codzienne użytkowanie klimatyzacji
W zależności od modelu klimatyzacji, można nią sterować na różne sposoby. Podstawowym jest pilot, na którym znajdziecie wszystkie potrzebne funkcje urządzenia. Wyższe modele można również spiąć z domową siecią WiFi, a następnie obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej. To bardzo wygodne, bowiem można uruchomić sprzęt z poziomu smartfona podłączonego do sieci (może być to LTE, nie chodzi o tę samą sieć WiFi) i na przykład wychłodzić pomieszczenie kiedy samemu jest się w drodze powrotnej do domu. Aplikacje pozwalają często podejrzeć również na przykład zużycie prądu czy przeprowadzić samodzielną, automatyczną diagnostykę. Niektóre czyszczą się też automatycznie co jakiś czas. Część klimatyzacji można spiąć z Asystentem Google lub systemem domowym Apple i sterować nią z poziomu tego oprogramowania. Tego typu dodatkowe funkcje są chętnie rozpisywane w opisach konkretnych modeli, więc przy wyborze warto zagłębić się w ich lekturę i wybrać taki model, który sprosta Waszym oczekiwaniom. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im więcej bajerów, tym droższe urządzenie - ja od siebie polecam tryb bezwiatrowy, który bardzo dobrze sprawdza się podczas snu.
Klimatyzację należy regularnie czyścić. Można również samodzielnie czyścić filtr jednostki wewnętrznej, odpowiednia procedura powinna być rozpisana w instrukcji urządzenia. Warto o tym pamiętać, zbiera się tam bowiem nie tylko kurz, ale również inne szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia.
Koszty eksploatacji domowej klimatyzacji
Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej są niestety różne w zależności od tego, jak często urządzenie jest uruchamiane oraz jakiej klasy sprzęt został kupiony (tak zwana klasa efektywności energetycznej). W moim przypadku, przy moim sposobie użytkowania jednostki o mocy 3,5 kW wyglądało to następująco. Zużyty prąd należy przemnożyć przez jego koszt według taryfy Waszego dostawcy energii.
Do tego dochodzą jeszcze koszty okresowych przeglądów. I nawet jeśli wydaje się Wam, że wszystko działa dobrze i nie wymaga wizyty specjalisty, to zajrzyjcie w warunki gwarancji - producenci wymagają bowiem okresowych kontroli wraz wpisem do karty gwarancyjnej, w przeciwnym wypadku darmowe wsparcie techniczne w razie awarii przestaje obowiązywać. Mój Samsung to na przykład dwa przeglądy rocznie - w praktyce wypadają na wiosnę (przed sezonem letnim) i jesienią (po sezonie letnim). Koszt przeglądu wraz z czyszczeniem/wymianą filtrów jest różny, w zależności od firmy ale również lokalizacji - można jednak przyjąć, że wynosi około 200-300 złotych.
Z czasem dojdą też naprawy i wymiana zużytych części, aczkolwiek na początku nie trzeba się tym przejmować.
Czy warto zainstalować domową klimatyzację
Ja do instalacji klimatyzacji zbierałem się kilka lat i bardzo tego żałuję. Pokój, który jest chłodzony ma dużo okien, w dodatku od południa, nagrzewa się więc naprawdę konkretnie - czasami nawet do większych temperatur niż te, które są na dworze. Przez kilka lat unikałem go w dzień jak ognia i dopiero po instalacji klimatyzacji stał się nie tyle w pełni używalny latem, co najmilszy jeśli chodzi o temperaturę podczas upałów. Rachunki za prąd faktycznie nieco wzrosły, ale nie na tyle, by mocno obciążyć domowy budżet, choć sprzęt nie działa 24 godziny na dobę, nie korzystam również z niego podczas zimy by ogrzewać pomieszczenie. Ja jestem bardzo zadowolony z zakupu i żałuję tylko, że zdecydowałem się na niego tak późno.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu