Polska

Ponad połowa Polaków uważa, że gotówka zapewnia podobny poziom prywatności, co karta

Grzegorz Ułan
Ponad połowa Polaków uważa, że gotówka zapewnia podobny poziom prywatności, co karta
27

Finansowy Barometr ING, to cykliczne badanie przeprowadzane od 2011 roku, a ma na celu ocenę zachowań i postaw konsumentów wobec finansów. Jest o tyle ciekawe, że przeprowadzane jest równocześnie w kilku krajach Europy, dzięki czemu możemy sobie porównać, jak to wygląda w Polsce na tle innych państw.

Gotówką głównie regulujemy niewielkie opłaty, na przykład za bilety komunikacji czy za przejazd taksówką, rachunki czy większe należności to już przewaga płatności bezgotówkowych. Przy czym, już, co trzeci Polak deklaruje, że nie nosi przy sobie gotówki lub zdarza mu się to rzadko. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Więcej tylko takich osób jest we Francji. Po przeciwległym biegunie są Niemcy, ale to nie budzi zaskoczenia, w tym kraju ciężko w ogóle znaleźć miejsce, gdzie można płacić kartą.

W chwili badania, 25% Polaków posiadało przy sobie nie więcej niż 42 zł (10 euro). Przeciętnie w polskich portfelach ląduje 110 zł.

A jak z tymi płatnościami gotówkowymi? 45% Polaków dokonało ich w ostatnich 24 godzinach, 30% w ciągu ostatnich 3 dni, a 17% w ciągu minionego tygodnia. Natomiast 8% z badanych rodaków gotówką płaciło w ciągu ostatniego miesiąca lub jeszcze dawniej.

Trend odchodzenia od gotówki jest mocno zauważalny na kolejnym wykresie. Płacimy gotówką rzadziej niż 12 miesięcy temu i przewidujemy, że za kolejne 12 miesięcy będzie to również mniej - uważa tak odpowiednio 67 i 57% Polaków.

Czy to oznacza, że w rezultacie przestaniemy korzystać z gotówki? Niekoniecznie, aż 73% badanych nigdy nie zrezygnuje z płacenia gotówką, a 40% jest na to gotowych, gdyby tylko od nich to zależało.

No to dobrze, to za co płacimy najczęściej gotówką, a za co regulujemy płatności bezgotówkowo? W przypadku płatności gotówkowych najczęściej wskazywano przekazywanie kieszonkowego, płatności za taksówkę i bilety komunikacji miejskiej. Bezgotówkowo natomiast najczęściej regulujemy należności za media, czynsz, płatności w sklepach czy w przypadku zakupów prezentów. Podany też został zakres cenowy, zakupy powyżej 42 zł bezgotówkowo reguluje 72% badanych. Odsetek ten rośnie oczywiście wraz ze zwiększaniem kwoty.

Co z bezpieczeństwem płatności gotówkowych versus bezgotówkowych? 65% Polaków uważa, że płatności bezgotówkowe są bezpieczne, a 55% wskazuje na płatności gotówkowe, z uwagi na to, że łatwiej je stracić czy zgubić, ale w ograniczonej formie, jedynie tyle ile mamy w portfelu. Z kolej płatności bezgotówkowe mają więcej zabezpieczeń w postaci PIN-u czy odcisku palca.

Prywatność, te wyniki mnie zaskoczyły. Biorąc pod uwagę przeciętne dane dla wszystkich krajów, odsetek osób deklarujących poczucie prywatności przy płaceniu gotówką był aż o 30% większy niż w przypadku płatności bezgotówkowych. A w Polsce? 56% uważa że płacenie gotówką zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ale równocześnie 51% uważa, że i płatności bezgotówkowe zapewniają wysoki poziom prywatności.

Obawiam się, że w niedługim czasie te proporcje zmienią się diametralnie, z chwilą wejścia w życie założeń związanych z cyfrowymi paragonami. Swoimi przemyśleniami w tym temacie dzielił się już z Wami Maciej w tekście - Szykujcie się na cyfrowe paragony, czyli wielkie możliwości oraz… ostrą inwigilację?

--
Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2017 r. w 13 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy. W badaniu wzięło udział 12 662 respondentów, w tym 1004 z Polski.

Photo: wujekspeed/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polska