Internet

Ponad dekadę twórcy Reddita nie kombinowali z jego wyglądem. Aż do dziś!

Kamil Świtalski
4

Reddit to niewątpliwie charakterne miejsce w sieci. Kilka lat temu nad jego możliwościami, nie bez powodu zresztą, rozpływał się Konrad. I choć sam, niestety, nie mam na tyle wolnego czasu, by regularnie czytać wszystkie wpisy w interesujących mnie kategoriach, to — jak wielu — zaglądam tam regularnie. No i nie da się ukryć, że wygląd serwisu nieco się już zestarzał. No ale usługa startowała w 2005 roku, a od niemalże dekady nie doczekała się większych zmian w tym jak działa i wygląda. Aż do dzisiaj, kiedy to niewielki procent szczęśliwców zyskał dostęp do nowej wersji. Co się zmieniło?

Nowy wygląd Reddita

Jak czytamy we wpisie ogłaszającym nową wersję, dostęp do nowego wyglądu forum udostępniony został niewielkiej liczbie losowych użytkowników. Głównym powodem który przyświecał opracowaniu nowej wersji, jest taka przebudowa serwisu, aby wprowadzanie zmian i dalsza rozbudowa była dla inżynierów nieco łatwiejsza niż dotychczas. Poza tym wszystkie nowości miałyby bazować na sugestiach zaangażowanych użytkowników i moderatorów, którzy znają wszystkie plusy i minusy na wylot.

Jedną z najważniejszych zmian — i to widocznych gołym okiem — będzie kilka opcji przeglądania forów. Można będzie to zrobić w formie kart, klasycznej, albo kompaktowej. Zmieni się też miejsce menu, a na stronie głównej widnieć będzie ogromny przycisk zachęcający użytkowników do dodawania własnych wpisów. Od teraz każdy będzie mógł dostosować styl wyświetlania serwisu do własnego widzimisię, co wydaje się być dobrą wiadomością. Tym bardziej, że nie zabrakło w tym wszystkim klasycznego wyglądu, do którego przez lata zdążyli przyzwyczaić się użytkownicy. Ale jeżeli reszta zmian okaże się dla was zbyt drastyczna, to spokojnie. Twórcy oddają w ręce użytkowników możliwość przełączenia się do starego widoku poprzez baner dostępny na old.reddit.com. Co więcej — już teraz zapewniają, że nie planują na tę chwilę blokować doń dostępu.

To dopiero początek zmian

Nowe sposoby wyświetlania które użytkownicy mogą samodzielnie dostosowywać to jednak dopiero początek zmian, których możemy się tam spodziewać. Już teraz zapowiedziano, że poza przebudowaniem wszystkich obecnie dostępnych funkcji, trwają prace nad natywnym trybem nocnym i skrótami klawiaturowymi, a także kilku innych. na specjalnym podforum r/redesign znaleźć można nie tylko najświeższe informacje związane z tamtejszymi zmianami. To także miejsce w których można o nich porozprawiać z innymi, a także śmiało zasugerować inne ulepszenia, które powinny trafić do nowej wersji serwisu.

Tak jak już wspomniałem — na tę chwilę wszystkie nowości udostępnione zostały niewielkiej ilości użytkowników, ale po kilku tygodniach testów i wyeliminowaniu wszystkich zgłaszanych błędów, mają one zostać udostępnione już wszystkim użytkownikom. Szczerze mówiąc — sam jestem bardzo zaskoczony ostrożnością, z jaką twórcy podeszli do sprawy. I że poza standardowym widokiem na wzór starej wersji, zdecydowali się zachować także klasyczny wygląd strony. No ale jako że najlepszą wersją jakiejkolwiek strony zawsze jest ta poprzednia, to może to i lepiej. Zaoszczędzą w ten sposób sporo nerwów ;-).

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu