Startups

Co tam słychać na Blipie i Flakerze?

Grzegorz Marczak
Co tam słychać na Blipie i Flakerze?
22

Możliwe, że nasi reprezentanci ostatnio najmodniejszych trendów w internecie nie osiągną nigdy pułapu oglądalności dużych serwisów społecznościowych to jednak trzeba przyznać, że dzieje się na nich wiele ciekawych rzeczy i można w nich spotkać sporo ciekawych ludzi. Warto też spojrzeć na to jak Blip...

Możliwe, że nasi reprezentanci ostatnio najmodniejszych trendów w internecie nie osiągną nigdy pułapu oglądalności dużych serwisów społecznościowych to jednak trzeba przyznać, że dzieje się na nich wiele ciekawych rzeczy i można w nich spotkać sporo ciekawych ludzi. Warto też spojrzeć na to jak Blip i Flaker (bo o nich mowa) się rozwijają, ostatnio obydwa serwisy zaprezentowały kilka ciekawych funkcji czy dodatków o których chciałem napisać.

Blip (microbloging czyli serwis w którym piszemy o tym co w danej chwili robimy) stworzył ostatnio bardzo dobrze moim zdaniem wyglądającą wersję mobilną na iPhona. Wszystko co trzeba zrobić aby blipować przez telefon od Apple to wejść na adres m.blip.pl i się zalogować. Warto pamiętać, że jest to na razie wersja testowa więc nie wszystko może do końca działać a autorzy proszą aby wszelkie uwagi problemy zgłaszać bezpośrednio do nich.

Kolejnym ciekawym pomysłem jaki właśnie jest jak rozumiem testowany to aplikacja blipowa dla Facebooka, dzięki niej wszystkie nasze blipy pojawią się również w naszym profilu na FB. Moim zdaniem jest to świetny pomysł szczególnie biorąc pod uwagę, że Facebook dopiero zaczyna podbijać nasz kraj.

Blip jest dobrym przykładem na to, że warto robić aplikacje otwarte czyli takie które posiadają API. Jest to chyba jeden z nielicznych serwisów w Polsce do którego społeczność tak aktywnie "produkuje" różnego rodzaju aplikacje towarzyszące, rozszerzenia, rankingi itp. Lista tego co nowego pojawiło się w tak zwanej "bliposferze" jest co jakiś czas publikowana na blogu serwisu.

Flaker.pl jest nieco młodszy od Blipa, oprócz wieku serwisy te różnią się też samym pomysłem i filozofią działania. Flaker nie doczekał się jeszcze tak dużej ilości dodatków jak Blip natomiast trzeba przyznać, że ostatnio twórcy zaczęli (zgodnie z obietnicą) regularnie co dwa tygodnie wprowadzać nowe funkcje i usprawnienia.

W ostatnimi miesiącu na Flakerze zostało zaimplementowane około 14 poprawek - były to mniejsze lub większe usprawnienia, poprawki w interfejsie itp. W ostatniej paczce, autorzy wprowadzili kilka bardzo ciekawych funkcji na które chciałbym zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest możliwość szybkiego przejścia do ostatnio toczących się dyskusji. Komentarze i dyskusje jakie się w nich toczą to jedna z różnic która bardziej przekonuje mnie właśnie do Flakera. Teraz dzięki jednemu małemu przyciskowi mogę szybko sprawdzić o czym się właśnie dyskutuje. Kolejna ważna zmiana to, Pingback. Od tej pory jeśli ktoś doda wpis z naszego bloga do Flakera to również na naszym blogu zostanie po tym ślad. W ostatnimi releasie Flakera doszły też takie opcje jak wyszukiwarka, możliwość szybkiego podglądu co dzieje się na naszych wpisach na Flakerze i jeszcze kilka pomniejszych usprawnień.

Mimo iż Flaker z pewnością nie dogonił jeszcze swoją oglądalnością Blipa to jednak widać, że serwis zyskuje nowych użytkowników i powstaje w nim coraz więcej dyskusji dotyczących wydarzeń z branży internetowej i ciekawych komentarzy. Co ciekawe autorzy umożliwili ostatnio komentowanie wpisów również niezarejestrowanym użytkownikom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu