Niezgrani

Co oni zrobili? Cena 11bit skoczyła z 9 do blisko 40 PLN za akcję!

GM
Grzegorz Marczak
45

Jeśli ktoś jeszcze nie słyszała (w co wątpię) o 11bit studios i o ich super tytule This War of Mine to przypomnę kilka najważniejszych faktów. 11 Bit Studios to firma odpowiedzialna za taki mobilny hit jak Anomaly Warzone Earth. Tytuł który przerodził się w serię i został później też opublikowany...

Jeśli ktoś jeszcze nie słyszała (w co wątpię) o 11bit studios i o ich super tytule This War of Mine to przypomnę kilka najważniejszych faktów.

11 Bit Studios to firma odpowiedzialna za taki mobilny hit jak Anomaly Warzone Earth. Tytuł który przerodził się w serię i został później też opublikowany między innymi na konsolach.

Wygląda jednak na to, że to ich nowa gra czyli This War of Mine stanie się przełomem jeśli chodzi o tę spółkę. Gra zebrała kapitalne recenzje na świecie, była też na pierwszym miejscu bestsellerach w największym na świecie sklepie z grami cyfrowymi czyli Steam. Polska giełda po premierze This War of Mine zareagowała wręcz euforycznie. Cena akcji 11bist skoczyła z poziomu ok 9 PLN do blisko 40 PLN za akcję. Można było naprawdę dużo zarobić :

Skąd ten sukces? 11 Bit Studios pokazało, że można stworzyć grę która ma klimat, dobrą oprawę muzyczną i wizualną i jednocześnie nie kosztuje setek milionów dolarów. This War of Mine wygrywa bowiem właśnie pomysłem i klimatem, który jest bardzo mroczny. Gra pokazuje wojnę od zupełnie innej nie spotykanej do tej pory strony. Wcielamy się bowiem w zwykłych ludzi a nie żołnierzy. Ludzi którzy starają się przeżyć i walczą z przeciwnościami o każdy następny dzień. I nie piszę tego na podstawie recenzji ale własnych doświadczeń. Gram namiętnie w ten tytułu i uważam, że wszelkie słowa uznania od recenzentów są jak najbardziej zasłużone.

Warto też zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do poprzednich tytułów tym razem 11bit wydał grę najpierw na PC a dopiero potem w planach jest wersja mobilna (do której zresztą gra jest bardzo dobrze przygotowana jeśli chodzi o interfejs). Ta ścieżka wydawnicza wydaje się być bardziej efektywna ponieważ tytuł nabierając rozgłosu na PC ma dużo większe szanse wchodząc w mobie.

Przeglądając raport kwartalny widać, że This War of Mine oraz dwie mniej udane poprzednie produkcje sporo kosztowały firmę. Za pierwsze 9 miesięcy 2014 wynik finansowy był na sporym minusie, strata na poziomie ponad 1,2 miliona PLN. Są to jednak wyniki nie uwzględniające sprzedaży This War of Mine, za to na pewno widać w nich koszty produkcji.

Czekam więc na kolejny kwartał i trzymam kciuki za Polskiego developera. Ostatnie doniesienia o podpisaniu umowy z Deep Silver (wydawcą takich gier jak Saints Row, Dead Island, Metro czy Sacred), zapowiadają naprawdę dobry okres dla firmy.

Inspiracją do wpisu był status Marcina Kosmana na Facebooku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu