Felietony

Co mogę zrobić ze starymi laptopami? Pomożecie?

Paweł Winiarski
43

Wczoraj żona powiedziała mi, że niedaleko nas organizowana jest za kilka dni zbiórka elektrośmieci. Kiedyś oddawałem już w takim miejscu starą, zepsutą drukarkę i monitor CRT, ale teraz otrzymałem sugestię, żeby zrobić porządek z dwoma starymi laptopami. W obu przypadkach wymontowałem jakiś czas tem...

Wczoraj żona powiedziała mi, że niedaleko nas organizowana jest za kilka dni zbiórka elektrośmieci. Kiedyś oddawałem już w takim miejscu starą, zepsutą drukarkę i monitor CRT, ale teraz otrzymałem sugestię, żeby zrobić porządek z dwoma starymi laptopami. W obu przypadkach wymontowałem jakiś czas temu dyski i chętnie korzystam z nich po wrzuceniu napędów do tanich kieszeni USB.

Zastanawiam się jednak co mogę zrobić z pozostałą częścią sprzętu. Sprzedawanie go nie ma już chyba sensu, bo więcej namęczę się z pakowaniem i przesyłką, niż to warte. Z drugiej strony kto chciałby kupić laptopy mające na karku odpowiednio 10 i 6 lat? Przesiadka na Maka sprawiła też, że nawet jakbym chciał, nie mogę wykorzystać chociażby pamięci RAM. Rozkręcanie urządzeń i sprzedawanie ich na części chyba też nie wchodzi w rachubę.

W sieci znalazłem kilka pomysłów, ale cicho liczę na Waszą pomoc i ocalenie mnie przed rozstaniem się ze sprzętem, z którym wiążą mnie praktycznie same dobre wspomnienia. No chyba że coś nie działało, ale kto w takich wypadkach jest pamiętliwy?

Ramka ze starego laptopa

W obu przypadkach bez zarzutu działają ekrany - internet podpowiada, że mogę z takiego starego sprzętu zrobić dużą ramkę na zdjęcia. Podobno wystarczy odczepić ekran od laptopa, oprawić go w jakąś ramkę, powiesić na ścianie i ponownie połączyć z pozostałą częścią komputera, ukrytego na przykład za szafką czy pod stołem. Ciężko wyobrazić mi sobie jak sprzęt w takim miejscu miałby się nie zagrzać i nie zacząć buczeć jak helikopter w ogniu, ale może macie na ta jakieś rozwiązanie?

A wiedzieliście, że można wykorzystać wspomniany wyżej ekran i zrobić z niego amatorski projektor? Nie przyszłoby mi to do głowy - szkoda tylko, że potrzebne jest do tego dodatkowe urządzenie - jeśli dobrze widzę, wykorzystano rzutnik do folii.

https://www.youtube.com/watch?v=OMhZ8I_ZNBs

Jeśli zdecydowałbym się na ponowne podłączeniu dysków twardych, sposobów na wykorzystanie starego laptopa przybywa. Domowy serwer plików, domowy most WiFi, sprzęt do monitorowania domu (oczywiście należy dokupić kamery/czujniki ruchu) lub urządzenie sterujące przy automatyzacji domu.

A może domowe centrum multimedialne? Oba sprzęty dobrze radziłyby sobie z filmami zarówno z cyfrowej jak i pudełkowej dystrybucji - jeśli ułożyłbym wszystko zgrabnie w jednym miejscu (chociażby z głośnikami), może sprawdziłoby się jako odtwarzacz multimediów w małym pokoju? Do głowy przychodzą mi jeszcze emulatory i zmiana sprzętu w retro-konsolę, choć z drugiej strony mogę to przecież z powodzeniem robić na aktualnie posiadanym komputerze.

Mam wrażenie, że ciekawych pomysłów - również na stworzenie ze starego laptopa czegoś ładnego - będziecie mieć więcej niż ja. Umówmy się więc, że jeśli w komentarzach pojawią się fajne propozycje, zbiorę je i w poniedziałek zredaguję w formie wpisu.

ps. komputery, o których mowa to Toshiba Satellite i Asus z serii FS

grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu