Felietony

Co mogę zrobić ze starymi laptopami? Pomożecie?

Paweł Winiarski
Co mogę zrobić ze starymi laptopami? Pomożecie?
43

Wczoraj żona powiedziała mi, że niedaleko nas organizowana jest za kilka dni zbiórka elektrośmieci. Kiedyś oddawałem już w takim miejscu starą, zepsutą drukarkę i monitor CRT, ale teraz otrzymałem sugestię, żeby zrobić porządek z dwoma starymi laptopami. W obu przypadkach wymontowałem jakiś czas tem...

Wczoraj żona powiedziała mi, że niedaleko nas organizowana jest za kilka dni zbiórka elektrośmieci. Kiedyś oddawałem już w takim miejscu starą, zepsutą drukarkę i monitor CRT, ale teraz otrzymałem sugestię, żeby zrobić porządek z dwoma starymi laptopami. W obu przypadkach wymontowałem jakiś czas temu dyski i chętnie korzystam z nich po wrzuceniu napędów do tanich kieszeni USB.

Zastanawiam się jednak co mogę zrobić z pozostałą częścią sprzętu. Sprzedawanie go nie ma już chyba sensu, bo więcej namęczę się z pakowaniem i przesyłką, niż to warte. Z drugiej strony kto chciałby kupić laptopy mające na karku odpowiednio 10 i 6 lat? Przesiadka na Maka sprawiła też, że nawet jakbym chciał, nie mogę wykorzystać chociażby pamięci RAM. Rozkręcanie urządzeń i sprzedawanie ich na części chyba też nie wchodzi w rachubę.

W sieci znalazłem kilka pomysłów, ale cicho liczę na Waszą pomoc i ocalenie mnie przed rozstaniem się ze sprzętem, z którym wiążą mnie praktycznie same dobre wspomnienia. No chyba że coś nie działało, ale kto w takich wypadkach jest pamiętliwy?

W obu przypadkach bez zarzutu działają ekrany - internet podpowiada, że mogę z takiego starego sprzętu zrobić dużą ramkę na zdjęcia. Podobno wystarczy odczepić ekran od laptopa, oprawić go w jakąś ramkę, powiesić na ścianie i ponownie połączyć z pozostałą częścią komputera, ukrytego na przykład za szafką czy pod stołem. Ciężko wyobrazić mi sobie jak sprzęt w takim miejscu miałby się nie zagrzać i nie zacząć buczeć jak helikopter w ogniu, ale może macie na ta jakieś rozwiązanie?

A wiedzieliście, że można wykorzystać wspomniany wyżej ekran i zrobić z niego amatorski projektor? Nie przyszłoby mi to do głowy - szkoda tylko, że potrzebne jest do tego dodatkowe urządzenie - jeśli dobrze widzę, wykorzystano rzutnik do folii.

Jeśli zdecydowałbym się na ponowne podłączeniu dysków twardych, sposobów na wykorzystanie starego laptopa przybywa. Domowy serwer plików, domowy most WiFi, sprzęt do monitorowania domu (oczywiście należy dokupić kamery/czujniki ruchu) lub urządzenie sterujące przy automatyzacji domu.

A może domowe centrum multimedialne? Oba sprzęty dobrze radziłyby sobie z filmami zarówno z cyfrowej jak i pudełkowej dystrybucji - jeśli ułożyłbym wszystko zgrabnie w jednym miejscu (chociażby z głośnikami), może sprawdziłoby się jako odtwarzacz multimediów w małym pokoju? Do głowy przychodzą mi jeszcze emulatory i zmiana sprzętu w retro-konsolę, choć z drugiej strony mogę to przecież z powodzeniem robić na aktualnie posiadanym komputerze.

Mam wrażenie, że ciekawych pomysłów - również na stworzenie ze starego laptopa czegoś ładnego - będziecie mieć więcej niż ja. Umówmy się więc, że jeśli w komentarzach pojawią się fajne propozycje, zbiorę je i w poniedziałek zredaguję w formie wpisu.

ps. komputery, o których mowa to Toshiba Satellite i Asus z serii FS

grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu