Felietony

HBO jest całkowicie innego zdania niż Netflix i Hulu. Kto ma rację?

Konrad Kozłowski
HBO jest całkowicie innego zdania niż Netflix i Hulu. Kto ma rację?
6

Wyczekiwane HBO Now ruszyło na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla nikogo chyba nie jest żadną niespodzianką, że mieszkańcy innych regionów świata również postanowili skorzystać z możliwości nowej usługi używając różnych "magicznych sztuczek". Są oni nawet gotowi za to zapłacić, byle móc wygodnie i "l...

Wyczekiwane HBO Now ruszyło na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla nikogo chyba nie jest żadną niespodzianką, że mieszkańcy innych regionów świata również postanowili skorzystać z możliwości nowej usługi używając różnych "magicznych sztuczek". Są oni nawet gotowi za to zapłacić, byle móc wygodnie i "legalnie" oglądać ulubione produkcje. HBO to jednak się nie podoba.

Jak czytamy na Neowin, użytkownicy, którzy zdaniem HBO nie są rezydentami Stanów Zjednoczonych, otrzymują e-maile z informacją o zbliżającej się deaktywacji ich konta. Zapobiec temu można tylko dzwoniąc na infolinię i potwierdzając swoją tożsamość wraz z adresem zamieszkania. Jeżeli nie zostanie to zrobione, konto zostanie wyłączone, ale to w gestii użytkownika jest jednak rezygnacja z płatnej subskrypcji.

Wiadome jest, że w ten sposób HBO chroni nie tylko swój interes, ale staje również w obronie swoich licznych partnerów rozsianych po całym świecie. W sporej liczbie krajów dostępna jest przecież usług HBO Go i pakiety telewizyjne, w których zakupie pośredniczą operatorzy telewizyjni czy internetowi. To spora różnica w porównaniu do Netflixa i Hulu - usług, za które płacimy bez pośredników. Mimo wszystko jednak, żadna z nich nie ma najwyraźniej nic przeciwko temu, by za opłatą dostęp do oferty zyskiwali użytkownicy z państw, w których żadna z nich oficjalnie nie operuje. Dochodzi nawet do tego, że ze względu na różnice w asortymencie, mieszkańcy Wielkiej Brytanii sięgają po amerykańską wersję usługi.

Cała ta dyskusja o legalności i "legalności" sięgania po Netfliksa czy Hulu z terytorium Polski trwa nieprzerwanie od bardzo długiego czasu. Każda ze stron potrafi przedstawić solidne argumenty, ale regulamin jest jednoznaczny i korzystanie z którejkolwiek z nich jest równoznaczne ze złamaniem zasad. Mimo to, nie ma najmniejszych przeszkód, by dokonać płatności, a przecież "sitko" na poziomie weryfikacji karty klienta byłoby najskuteczniejsze.

A to pozwala sądzić, że dla Hulu i Netfliksa istotniejsza jest: a) dostępność do usługi, nawet kosztem drobnych przeszkód b) comiesięczna kwota wpływająca na konto

(ewentualnie niepotrzebne skreślić).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu