Internet

Cloudflare uruchamia szybki i bezpieczny serwer DNS 1.1.1.1

Kamil Pieczonka
Cloudflare uruchamia szybki i bezpieczny serwer DNS 1.1.1.1
1

Cloudflare wspólnie z APNIC uruchomiły wczoraj serwer DNS pod bardzo łatwym do zapamiętania adresem 1.1.1.1. Usługa, którą zapewniają obie firmy ma być nie tylko najszybszym serwerem DNS w sieci, ale także najbezpieczniejszym. Cloudflare obiecuje, że nie będzie trzymać logów dłużej niż 24 godziny i nie będzie nikomu zebranych danych sprzedawać czy wykorzystywać np. do targetowania reklam.

Czym jest Cloudflare DNS i po co mi on?

Serwer DNS, czyli Domain Name System (system nazw domenowych), to usługa która odpowiada za tłumaczenie adresów tekstowych wpisywanych do przeglądarki internetowej na adresy IP. Nazwę antyweb.pl łatwiej zapamiętać niż ciąg cyferek 104.25.224.37, pod którym znajduje się strona, którą właśnie czytacie. To w dużej mierze od prędkości i niezawodności tej usługi zależy jak szybko w przeglądarce pojawi się wam docelowa strona.

Serwery DNS mogą być też wykorzystywane do blokowania dostępu do niektórych stron, co ma miejsce na przykład w Chinach czy w Turcji. Dlatego najlepiej jest korzystać z dużych, międzynarodowych serwerów DNS, takich jak np. te od Google znajdujące się pod adresami 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Jak zaznacza jednak Cloudflare, dostawca usługi DNS zyskuje o nas ważne informacje, bo wie jakie strony odwiedzamy co może później wykorzystać np. do targetowania reklam, a wszyscy chyba wiemy co stanowi główne źródło przychodów Google'a ;-).

Cloudflare DNS 1.1.1.1

Jak możemy przeczytać na stronie https://1.1.1.1/ usługa zapewniana przez Cloudflare jest najszybszym serwerem DNS w sieci ze średnim czasem dostępu na poziomie 14 ms. Według strony DNSPerf średni wynik dla serwerów OpenDNS to 21 ms, a dla Google'a nawet 35 ms. DNS od Cloudflare obsługuje również bezpieczne połączenia w standardzie TLS oraz HTTPS, co również nie jest wcale takie oczywiste.

Właścicielem adresu 1.1.1.1 jest organizacja APNIC odpowiedzialna za rejestracje domen w regionie Azji. Do tej pory był on wykorzystywany do innych celów, ale pomysł z którym zgłosiło się Cloudflare się spodobał i od 1 kwietnia działa na nim serwer DNS. Nie jest to w gruncie rzeczy nic nowego, bo firma oferowała swoją usługę DNS od dłuższego czasu, ale nie były to popularne i łatwe do zapamiętania adresy.

Jak zmienić adres serwera DNS na Cloudflare?

Szczegółową instrukcję jak zmienić DNS w różnych systemach operacyjnych znajdziecie na https://1.1.1.1/, poniżej natomiast opisałem jak to zrobić w systemie Windows 10. Cloudflare oferuje obecnie adresy 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1, a także dwa kolejne dla połączeń w standardzie IPv6.

 1. W prawym dolnym rogu ekranu poszukaj ikony połączenia sieciowego
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz ustawienia sieci i Internetu
 3. Kliknij w Zmień opcje karty
 4. W kolejnym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy na symbol karty sieciowej i wybierz właściwości
 5. Na liście poszukaj pozycji Protokół sieciowy w wersji 4 (TCP/IPv4) (lub TCP/IPv6 dla wersji 6)
 6. Zaznacz ją i kliknij przycisk właściwości poniżej.
 7. W oknie Użyj następujących adresów serwerów DNS wpisz kolejno adresy z listy poniżej.
 8. Dla IPv4: 1.1.1.1 i 1.0.0.1
 9. Dla IPv6: 2606:4700:4700::1111 i 2606:4700:4700::1001
 10. Naciśnij OK i później Zamknij.
 11. Uruchom ponownie przeglądarkę.

I to w zasadzie wszystko. Zamierzacie korzystać z usługi oferowanej przez Cloudflare? Ja się skusiłem i jak do tej pory nie wygląda to źle.

Cloudflare Warp - sposób na przyśpieszenie internetu w smartfonie

Kilka miesięcy po uruchomieniu własnych DNSów, Cloudflare przygotowało również aplikację na smartfony, która pozwala w łatwy sposób z nich korzystać. Wystarczy tylko ją zainstalować, pozwolić na stworzenie profilu VPN i włączyć. Tymi prostymi krokami zyskujemy bezpieczny, szyfrowany dostęp do serwerów DNS. To jednak nie wszystko, 1 kwietnia 2019 roku zadebiutowała usługa Cloudflare Warp. To coś znacznie więcej niż tylko dostęp do DNSa, to w zasadzie pełnoprawny klient VPN, który ma za zadanie przyśpieszyć nasz internet w smartfonie i uczynić go jeszcze bezpieczeniejszym.

Cloudflare Warp dostępny jest w dwóch wersjach, bezpłatnej oraz płatnej Warp+, która optymalizuje nasze ścieżki internetowe abyśmy jak najszybciej dotarli do interesujących nas zasobów. Za usługę można płacić 20 PLN co miesiąc, albo zyskiwać darmowe gigabajty polecając aplikację znajomym. Jednak już sama podstawowa usługa Warp daje sporo korzyści. Nie tylko szyfruje nasz ruch sieciowy dla wszystkich aplikacji (nie tylko przeglądarki), ale także w ten sposób ukrywa go przed operatorem oraz reklamodawcami, którzy chętnie zaingerują w naszą prywatność. Jeśli szukacie darmowego i szybkiego VPNa, który to może to być bardzo ciekawe rozwiązanie, dostępna zarówno na urządzenia z Androidem jak z iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu