Recenzja

Postawiłem w domu inteligentny ogród Smart Garden i patrzę jak rosną mi poziomki

Paweł Winiarski
Postawiłem w domu inteligentny ogród Smart Garden i patrzę jak rosną mi poziomki
21

Tak naprawdę to na razie przede wszystkim szczypiorek, bo poziomki ledwo wybiły się z kapsułki - ale to bardzo ciekawy pomysł - przede wszystkim na urozmaicenie domowego wnętrza. Od kilku tygodni używam Smart Garden 3 i nie mogę się doczekać, aż wreszcie wszystkie sadzonki wyrosną.

Czym jest Click & Grow Smart Garden ?

To samonawadniający się system ogrodowy, który wygląda po prostu jak nowoczesna, nieco futurystyczna doniczka. System wyposażono w dodatkową modułową lampę, a zamiast po prostu dosypywać ziemię i wsuwać w nią sadzonki, wykorzystuje się specjalne kapsułki - przypominające nieco Nespresso do kawy. Jak podaje producent, uprawa w Click & Grow Smart Garden jest ekologiczna i wolna od sztucznych nawozów oraz pestycydów.

Częścią zestawu są wspomniane kapsułki z roślinami. Nie jest to po prostu ubity kawałek ziemi z umieszczoną w środku sadzonką, ale sprytnie przygotowana produkt "The Smart Soil", który wykorzystuje nanomembrany regulujące dostęp składników do systemu korzeniowego. Zapewnia ona roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych, wody i powietrza, odpowiedni poziom PH i pozwala równomiernie dystrybuować wodę zapewniają korzeniom stały do niej dostęp.

W praktyce wygląda to prościej

W pudełku z Click & Grow Smart Garden 3 (zdecydowałem się testować mniejszą konstrukcję z trzema miejscami dla roślin - ale na stronie producenta znajdziecie również bardziej imponujący model z 9 miejscami na kapsułki) znajdziecie kilka elementów - fajnie i nowocześnie wyglądającą doniczkę, modułową lampę LED oraz zestaw startowy składający się z trzech kapsułek z bazylią.

Ten akurat zestaw wyceniono na 429 złotych, na stronie producenta można oczywiście kupić również inne kapsułki wycenione na 44,90 zł - tu natomiast warto zaznaczyć, że za tę kwotę otrzymujemy nie jedną, a trzy kapsułki/sadzonki w zestawie (dodatkowe kapsułki widzicie na zdjęciu).

Wszystko jest bardzo dobrze opisane i instalacja ogrodu nikomu nie powinna sprawić problemu. Wypakowane sadzonki umieszczamy w specjalnych pojemnikach (posiadających dodatkowe miejsce do opisania), umieszczamy w doniczce, nakładamy plastikowe osłonki, nalewamy wodę tak by pływak znajdował się na odpowiednim poziomie, podłączamy lampę - i tyle. Później wszystko dzieje się już niezależnie od nas. W razie jakby ktoś miał jakikolwiek problem, producent przygotował film instruktażowy, który rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości.

Generalnie warto też rzucić okiem na pozostałe filmy na kanale, pozwolą one zapoznać się na przykład z zasadami pielęgnacji roślin kiedy te osiągną już większe rozmiary. Na stronie producenta jest też specjalny dział "porady", w którym wyjaśniono masę rzeczy, w tym właśnie jak opiekować się roślinami, jak je przycinać, przesadzać, klonować czy łączyć w ramach jednego ogrodu.

Aplikacja mobilna do ogrodu Click & Grow Smart Garden

Producent Smart Garden przygotował też własną aplikację. Niestety nie łączy się ona w żaden sposób z samym ogrodem i jest raczej takim offline'owym pomocnikiem, który jedynie pomaga śledzić proces wzrostu roślin, ale w bardzo ograniczonym zakresie. W aplikacji tworzymy własny ogród i informujemy program co w nim zasadziliśmy. Appka pamięta datę dodania rośliny, więc będziecie dostawać taką informację wraz z wykresem cyklu jej życia. Do tego zestaw podstawowych informacji, takich jak czas kiełkowania, wzrostu, idealna temperatura. Niestety aplikacja nie została przetłumaczona na język polski i mam nadzieję, że za jakiś czas się takiego tłumaczenia doczeka. Szkoda, że ogrodu nie wyposażono w żaden czujnik, który dawałby jakieś konkretne informacje na przykład o stanie wody w zbiorniku czy sugerował zapalenie lampy z uwagi na niewystarczającą ilość światła dla roślin. Appce zdarza się też raz na jakiś czas działać za wolno i zmuszać do długiego oglądania ekranu ładowania - w większości przypadków działa jednak bardzo dobrze. Fajnie, że w katalogu roślin znajdują się bezpośrednie linki do sklepu (ikona koszyka), które odsyłają na stronę produktu gdzie można go nabyć. Szkoda natomiast, że nie jest to polska wersja sklepu, a ceny wyświetlają się w euro.

Myślę, że dla osób które posiadają działkę czy prawdziwy ogródek, Smart Garden nie będzie ciekawym produktem. Ale nie sądzę też, by producent celował w takie osoby. Jeśli jednak ktoś lubi sobie coś wyhodować, ale nie chce robić tego samemu, w klasycznych doniczkach - do tego chcecie mieć po prostu fajnie i nowocześnie wyglądający gadżet - będziecie z niego zadowoleni. W przypadku testowanego przeze mnie trzygrządkowego ogródka raczej trudno powiedzieć, by użyteczność takiej plantacji była wystarczająca i zdecydowanie lepiej zainwestować w większą "dziewiątkę". Wtedy faktycznie można sobie wyhodować sporo rzeczy i korzystać z nich w większym stopniu niż przy mniejszej wersji.

Na pewno jednak "bezwysiłkowe ogrodnictwo" o jakim informuje strona internetowa Click & Grow jest trafione - bo samo sadzenie oraz podłączanie ogrodu to masa frajdy. Podobnie jak patrzenie kiedy sadzonki zaczynają przebijać się przez ziemię, dosięgają plastikowych osłonek, a później rosną do góry i zaczynają przypominać rośliny. Ciekawy pomysł, dobrze wykonany, łatwy w użyciu produkt. Jak to mówią na Podlasiu - "dla mnie się podoba". Zarówno inteligentny ogród, jak i kapsułki z roślinami kupicie w sklepie producenta.

PS. kiedy rośliny podrosną (w tym wspomniane poziomki), zaktualizuję tekst o nowe zdjęcie i podzielę się z Wami wrażeniami z dłuższego użytkowania.

Plusy:

  • jakość wykonania
  • intuicyjna konfiguracja
  • produkt praktycznie bezobsługowy
  • świetnie opisane samouczki i porady na stronie internetowej+informacje o roślinach
  • modułowa konstrukcja lampy, którą dostosowuje się do wielkośći roślin
  • nowoczesny wygląd
  • masa frajdy z bycia domowym ogrodnikiem

Minusy:

  • smart tylko z nazwy
  • aplikacja, która nie łączy się z ogrodem

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu