Motoryzacja

CityBee - Auta dostawcze na minuty dostępne już w Warszawie

GU
Grzegorz Ułan
9

Samochody dostawcze do wynajęcia na minuty, to może być strzał w dziesiątkę. Na Litwie się udało, myślę że u nas też pomysł wypali. Zwłaszcza, że w CityBee w większości przypadków auto wypożyczycie płacąc tylko za minuty, bez płacenia za kilometry.

W Polsce dość mocno zadomowił się już carsharing z autami osobowymi - Panek, 4Mobility czy Traficar większość z Was już kojarzy, ale już od października na polskie drogi w dużych miastach wyjedzie litewskie CityBee, na początek z autami dostawczymi.

CityBee jest liderem carsharingu na Litwie, gdzie działa od 2012 roku. W bazie mają ponad 800 aut, zarówno osobowych jak i dostawczych.

CityBee to firma świadcząca usługi wynajmu samochodów na minuty za pomocą intuicyjnej aplikacji w telefonie. Marka jest pionierem współdzielonej mobilności w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem carsharingu na Litwie, gdzie działa od 2012 roku dysponując flotą 800 samochodów osobowych i dostawczych różnych modeli. W Polsce samochody CityBee pojawią się już październiku 2018 r. i na początku będą to auta dostawcze.

Tak jak w innych tego typu usługach, wynajmu samochodu dokonamy za pomocą aplikacji mobilnej, jednak to co wyróżnia CityBee to rozliczenie za wynajem. Nie płacimy tu za pierwsze 50 km, myślę, że w większości wynajmów czy to na przewiezienie mebli, czy nawet przeprowadzkę z dwoma, trzema kursami wystarczy.

CityBee oferuje unikalny i przejrzysty cennik, w którym za pierwsze 50 km nie są naliczane opłaty za przejechane kilometry, a stawki za czas użytkowania zmieniają się w zależności od długości wynajmu.

Płacimy jedynie za czas wynajmu, którego koszt jest już ustalony - 0,99 zł/min, 49 zł/godzinę, 219 zł/dzień oraz 1299 zł/tydzień. Paliwo oraz ubezpieczenie wliczone już jest w cenę wynajmu. Firma zdradza, że flota będzie się składała między innymi z samochodów dostawczych marki Fiat Ducato.

Z okazji uruchomienia usług w Polsce CityBee przygotował specjalną promocję, dzięki której z chwilą startu w Polsce, będziecie mogli wynająć takie auto na godzinę za darmo.

Wystarczy wypełnić formularz na ich stronie, na którym zostawiacie tylko swoje imię i adres email, na który firma prześle kod o wartości 50 zł. Czas na wypełnienie formularza upływa 3 października, prawdopodobnie w ten dzień z CityBee będzie już można zacząć korzystać w naszym kraju.

W jakich miastach CityBee wystartuje? Tej informacji nie mogli nam jeszcze udzielić, poinformowali jedynie, że niedługo pojawi się oficjalna informacja w tej sprawie. Niemniej jak już zauważył jeden z naszych Czytelników w regulaminie, powyższa promocja dotyczy Warszawy, Krakowa i Trójmiasta, więc prawdopodobnie to będą te miasta, w których usługa zadebiutuje w pierwszych dniach października.

Aktualizacja

Po publikacji artykułu, otrzymaliśmy komunikat z biura prasowego CityBee z odpowiedziami na nasze pytania:

Potwierdzam, że w pierwszej kolejności nasza usługa pojawi się w Warszawie, a w kolejnych dniach w Krakowie i Trójmieście. Dokładne daty startu w tych miastach opublikujemy w październiku. Nie chcemy deklarować konkretnych dat, bo nasze samochody zjeżdżają praktycznie z linii produkcyjnej, a producent nie do końca trzyma się harmonogramu. Jak tylko przygotujemy minimalną pulę aut będziemy udostępniać je w kolejnych lokalizacjach. Będziemy też "dokładać" kolejne samochody do miast, gdzie będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Do końca października chcemy mieć na ulicach kilkadziesiąt aut. Będziemy na bieżąco informować o naszej flocie.

Jeśli chodzi o samochody osobowe, to w tym roku nie planujemy udostępnić ich do wynajmu w Polsce. Skupiamy się na samochodach dostawczych, na dopracowaniu usługi w trzech pierwszych miastach i debiut w kolejnych. Obserwujemy jednak bacznie rynek i nie wykluczamy rozszerzenia portfolio samochodów w przyszły roku.

Aktualizacja 03.10

Zgodnie z zapowiedzią CityBee wystartowało dziś w Warszawie. Niezbędna do wypożyczenia auta będzie aplikacja mobilna, dostępna na Androida i iOS. Po zarezerwowaniu przez nią najbliższego auta, mamy 15 minut na dotarcie do niego i otworzenia go również aplikacją. Kluczyki znajdziemy w środku, a płatność dokonuje się automatycznie po zakończeniu wynajmu.

Bogdan Marszałek, Country Manager CityBee Polska:

Od jakiegoś czasu obserwujemy rozwój carsharingu w Polsce i wykorzystując pozytywne doświadczenia z rynku litewskiego jako pierwsi, na taką skalę, zdecydowaliśmy się uruchomić usługę wynajmu samochodów dostawczych na minuty. CityBee to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują auta do dużego transportu. Zarówno dla osób fizycznych, które np. planują przeprowadzkę lub remont, jak i dla firm, które potrzebują większego samochodu tylko okazjonalnie i nie chcą ponosić kosztów zakupu lub leasingu. CityBee to przede wszystkim intuicyjna, prosta i szybka usługa pozwalająca korzystać z dostawczaków kiedy tylko chcemy i tak długo, jak tego potrzebujemy. Startujemy w Warszawie, ale cały czas powiększamy naszą flotę i jeszcze w październiku naszą usługę chcemy udostępnić w dwóch innych dużych miastach, a do końca roku w kilku kolejnych.

Przedstawiciele CityBee poinformowali, że pierwsza partia osiemnastu pojemnych fiatów Ducato jest już do dyspozycji w strefach wyznaczonych na terenie stolicy, ich liczba ma się zwiększać w miarę zwiększania się zainteresowania i zapotrzebowania. Wspomniana we wpisie promocja na kody na przejazdy o wartości 50 zł spotkała się ze sporym zainteresowaniem, w ciągu półtora tygodnia prawie 1500 osób zapisało się do niej, aby odebrać te kody o łącznej wartości około 75 000 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu