Technologie

Cieńszy i lżejszy komputer przenośny? LG wie jak to zrobić

JS
Jakub Szczęsny
2

W urządzeniach mobilnych, a do nich zaliczam również przenośne laptopy cenię sobie obok wydajności i wyglądu dwie rzeczy - niską wagę i długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Jeżeli dane urządzenia ma być rzeczywiście urządzeniem, które może nam towarzyszyć poza domem lub biurem, musi spełniać...

W urządzeniach mobilnych, a do nich zaliczam również przenośne laptopy cenię sobie obok wydajności i wyglądu dwie rzeczy - niską wagę i długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Jeżeli dane urządzenia ma być rzeczywiście urządzeniem, które może nam towarzyszyć poza domem lub biurem, musi spełniać podstawowe założenia wynikające z przynależności do pewnej kategorii sprzętowej. I choć na obecne komputery przenośne to raczej całkiem przyzwoite pod tymi względami jednostki, to zawsze można zrobić coś lepiej - LG podaje nam gotowe rozwiązanie.

W kontekście komputerów przenośnych, LG prezentuje cieńsze i lżejsze ekrany dotykowe, które będą gotowe jeszcze w tym roku i wtedy zadebiutują w nowych komputerach. Przełomem w wyświetlaczach ma być wbudowanie warstwy panelu dotykowego bezpośrednio w LCD, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca i pozytywnie wpływa na wagę takiego urządzenia. Technologię "podebrano" z takich produkcji, jak na przykład LG G4, gdzie po raz pierwszy, z powodzeniem wykorzystano ten dosyć zręczny "trik". Wydaje się, że zadziałał on na tyle dobrze, że w LG zdecydowano się zaoferować to rozwiązanie w komputerach, gdzie również liczy się rozmiar i waga.

Oszczędność na grubości ekranu ma wynosić 25%, a waga ma obniżyć się nawet do 35% w stosunku do typowego ekranu dotykowego zastosowanego w komputerach. Zredukowanie liczby warstw będzie również zbawienne dla powstawania efektu odbijania się światła - dzięki nowej technologii od LG zostanie to znacząco zredukowane. Sam mam ogromne kłopoty z korzystaniem z komputera wyposażonego w dotykowy wyświetlacz, kiedy tylko za mną znajdzie się mocno świecące słońce. Wtedy nawet przy wysokich nastawach jasności muszę się nagimnastykować, by cokolwiek na nim przeczytać.

LG planuje wydać nowe ekrany w wielu wariantach wielkościowych, a także z technologią obsługującą multifunkcjonalne rysiki. W trakcie, gdy na rynku istnieje parcie na odchudzanie laptopów przy jednoczesnym zachowaniu ich wydajności oraz funkcjonalności - LG wydaje się iść w dobrym kierunku.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

LGekranLG G4