Chrome

Chrome pozbawione centrum powiadomień – kto będzie tęsknił?

KK
Konrad Kozłowski
33

Niewielka ikonka w zasobniku systemowym o kształcie "dzwonka" - czy kojarzy ją ktoś z Was? Podejrzewam, że raczej niewielka część użytkowników zwróciła w ogóle uwagę na jej obecność i na to, co stanie się po kliknięciu na nią. Centrum powiadomień, do którego jest skrótem, zostaje usunięte z przegląd...

Niewielka ikonka w zasobniku systemowym o kształcie "dzwonka" - czy kojarzy ją ktoś z Was? Podejrzewam, że raczej niewielka część użytkowników zwróciła w ogóle uwagę na jej obecność i na to, co stanie się po kliknięciu na nią. Centrum powiadomień, do którego jest skrótem, zostaje usunięte z przeglądarki przez Google. I chyba nikt po nim płakać nie będzie.

Jak często korzystałem z centrum powiadomień Chrome? Prawie wcale, co tak naprawdę zauważyłem dopiero dzisiaj. Wprowadzone do przeglądarki w 2013 roku w wersji na OSX-a i Windowsa centrum powiadomień było bramą do usługi Google Now dla użytkowników desktopów. Rozbudowane powiadomienia, które polubili (web)deweloperzy również pojawiały się w tym miejscu, jednak ze statystyk Google wynika, że mało kto, a dokładnie "prawie nikt" z centrum powiadomień nie korzystał. Co więcej, część użytkowników wyłączała je.

W wydaniu mobilnym jak i desktopowym Chrome oferuje powiadomienia wysyłane przez web-aplikacje oraz witryny internetowe, lecz na Androidzie notyfikacje te są ujednolicone pod względem interfejsu użytkownika z pozostałymi, systemowymi powiadomieniami. To dlatego cieszą się one większą popularnością i użytecznością. Jeśli chodzi o powiadomienia na desktopie użytkownicy będą mogli teraz skorzystać z tychże powiadomień, będąc zalogowanym, odwiedzając stronę główną Google.

Czy Google planuje zmiany w tej kwestii? Nie wiadomo. Zgodzę się, że Google Now obecne właśnie na wspomnianej głównej stronie wyszukiwarki to nieco dziwna decyzja, dlatego podejrzewam, że prace nad lepszym rozwiązaniem już trwają. Użytkownicy Chrome OS nie muszą się o nic martwić - tam centrum powiadomień pełni inną, istotniejszą rolę, gdyż jest tym głównym, systemowym miejscem na powiadomienia. Z tego powodu (jak na razie) nie ma żadnych planów jego usunięcia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu