Świat

Chrome OS z USB - działa, przynajmniej na moim netbooku

Grzegorz Marczak
Chrome OS z USB - działa, przynajmniej na moim netbooku
36

Jeśli ktoś z was chciałby przetestować Chrome OS (w wersji startującej z USB) bez żadnych wirtualnych maszyn i nie męczyć się przy okazji z tworzeniem obrazu dysku dla systemu to poniżej przedstawiam sposób, który działa. Sprawdziłem osobiście na moim netbooku, nie jest on pracochłonny i nie wymaga...

Jeśli ktoś z was chciałby przetestować Chrome OS (w wersji startującej z USB) bez żadnych wirtualnych maszyn i nie męczyć się przy okazji z tworzeniem obrazu dysku dla systemu to poniżej przedstawiam sposób, który działa. Sprawdziłem osobiście na moim netbooku, nie jest on pracochłonny i nie wymaga żadnych technicznych umiejętności (oprócz czytania ze zrozumieniem).

W pierwszym kroku udajemy się na stronę carbon.hexxeh.net/chromiumos i pobieramy "USB drive version". Build ten zajmuje ponad 300MB w przypadku gdyby były problemy ze ściągnięciem polecam alternatywne źródła, które podane są na końcu tego wpisu. Dalsza część opisu dotyczy przygotowania obrazu dysku dla USB na komputerach z zainstalowanymi windowsami. Instrukcja dla komputerów z Mac OS też jest dostępna ale nie testowałem tego sposobu więc nie będę go przytaczał.

Po ściągnięciu paczki z system rozpakowujemy ją, pojawia nam się plik z rozszerzeniem .img. Następnie ściągamy program Image Writer for Windows. Dzięki niemu będziemy mogli przenieść nasz "lustro" systemu na USB. Wkładamy naszą pamięć USB do komputera (powinna mieć minimum 3GB) i uruchamiamy program Image Writer. W prostym okienku wskazujemy nasz plik z Chrome OS (z rozszerzeniem .img) oraz nazwę dysku na którym image będzie utworzony. Polecam szczególnej uwadze wybór literki dysku, pomyłkowe zainstalowanie Chrome OS na dysku systemowy może skończyć się niedobrze dla naszego OS-a :). Wypalanie obrazu dysku zajmuje chwilę czasu.

Po zakończeniu operacji musimy upewnić się, że nasz komputer jest w stanie wytarować z systemu dołączonego przez port USB. Jeśli tak jest restartujemy i po kilku sekundach ukazuje się naszym oczom ekran do logowania. W tym momencie musimy być podłączeni do sieci kabelkiem ponieważ karta WIFI prawdopodobnie nie połączyła się jeszcze z siecią (tak jest tylko za pierwszym razem). Logujemy się oczywiście naszymi danymi z Google. I to by było na tyle.

W niektórych komputerach występuje problem z kartami WIFI (coś z sterownikami), na moim netbooku pierwsza próba połączenia zakończyła się sukcesem ale internetu niestety nie było. Dopiero przy następnym podłączeniu wszystko zaczęło działać.

Jeśli chodzi o wydajność Chrome OS to system na małym i można powiedzieć startym netbook-u daje sobie radę. Testować Chrome OS raczej nie można bo właściwie jest to przeglądarka Chrome, która jak wiemy jest szybka i bardzo prosta w obsłudze. Zaraz po starcie zauważyłem pewne legowania Chrome-a, ale potem wszystko wróciło do normy.

Wrażenie z korzystania z Chrome OS z pewnością jeszcze opiszę.

Alternatywne źródła do pobrania Chrome OS w wersji na USB drive:

Mirror 1, Newark, NJ: http://binaryhex.com/static/chromiumos.tar.gz.torrent
Mirror 2, Texas: http://server1.damianzaremba.co.uk/torrents/chromiumos.tar.gz.torrent
Mirror 3, East Lansing, MI: http://server2.damianzaremba.co.uk/torrents/chromiumos.tar.gz.torrent

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu