Google

Chrome OS - początek

GM
Grzegorz Marczak
39

Dzisiejsza prezentacja Chrome Os to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń tego miesiąca. Podczas spotkania zespól odpowiedzialny za chrome przekazał dość sporo informacji na temat nowego systemu operacyjnego od Google. Przede wszystkim Chrome trudno moim zdaniem nazwać typowym OS-em, a przyn...

Dzisiejsza prezentacja
Chrome Os to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń tego miesiąca. Podczas spotkania zespól odpowiedzialny za chrome przekazał dość sporo informacji na temat nowego systemu operacyjnego od Google. Przede wszystkim Chrome trudno moim zdaniem nazwać typowym OS-em, a przynajmniej porównywać go do tego co teraz nazywanym systemami operacyjnymi. Priorytetem dla tego systemu jest internet, uruchamiany w 7 sekund pozwala dotrzeć do nasze poczty po kolejnych 3 sekundach. Dla porównania standardowy komputer startuje (według Google) ok 45 sekund.

Czym wiec jest Chrome Os? W skrócie jest to bardziej zaawansowana przeglądarka z zakładkami zbudowana w ten sposób ze nie ma dla niej natywnych aplikacji, wszystko co jest uruchamiana to web aplikacje a wszystkie dane które tworzymy zapisujemy i przeglądamy znajdują się w tak zwanej chmurze (przynajmniej takie jest założenie).Bezpieczeństwo systemu ma gwarantować właśnie brak natywnych aplikacji wszystko co będziemy robić i czego będziemy używać nie będzie miało dostępu bezpośrednio do naszego systemu. Root systemu będzie pracował w trybie tylko do odczytu, a wszelkie dane użytkownika będą szyfrowane dzięki czemu utrata komputera nie będzie dla nas aż tak bolesna.

Jeśli chodzi o interes użytkownika to wszystko co oferuje Chrome możemy zobaczyć na poniższym filmie (sidebars, notyfikacje, obsługa gestów myszką itp). System wygląda prosto, przejrzyście po prostu jak przeglądarka Chrome.Google w chwili obecnej pracuje z dostawcami sprzętu po to aby jak najwięcej urządzeń i pod zespołów było kompatybilnych z Chrome OS. W chwili obecnej system nie będzie w stanie obsługiwać np. wszystkich kart WIFI, nie będzie też teraz można zainstalować Chrome OS na dowolnym netbooku.

Dlaczego piszę o instalacji kiedy oficjalne zapowiedziano premierę na rok 2010? Z informacji prasowej jaką otrzymałem :

Firma Google opublikowała dziś otwarty kod źródłowy swojego systemu operacyjnego, Google Chrome OS. Pierwsze urządzenia z systemem Chrome OS będą dostępne w czwartym kwartale 2010 roku. Firma udostępniła kod już dziś, aby zachęcić partnerów technologicznych, społeczność open source i deweloperów oprogramowania do udziału w jego rozwijaniu.

Tak więc developerzy po zapoznaniu się warunkami i listą kompatybilnego sprzętu mogą przystąpić do instalacji systemu nawet jeszcze dzisiaj.

Z sesji pytań i odpowiedzi, która odbyła się po oficjalnej prezentacji dowiedzieliśmy się min.:

- komputer na którym działał Chrome Os było to Eee PC.
- ceny netbooków z Chrome Os nie będą odbiegały od obecnego kosztu tego typu sprzętu
- czy powstanie app store dla aplikacji do Chrome OS - odpowiedz bardzo wymijająca oznacza, że nie chcą o tym mówić ale pewnie takie miejsce zostanie stworzone
- nie będzie można używać innych przeglądarek pod Chrome OS, inni producenci mogą zrobić własny system (lol)
- pytanie o biznes model. Odpowiedzi - Chrome OS będzie darmowy, my zarabiamy wtedy kiedy ludzie korzystają z internetu
- java, adobe, silverlight - skupiają się na aplikacjach webowych więc na razie nic z tego
- Chrome (przeglądarka) dla Maków wyjdzie jeszcze w tym roku.
- szczegółowy opis pytań i odpowiedzi znajdziecie na TC.

Na koniec. Chrome OS z pewnością nie jest systemem dla każdego. Drukujesz? Synchronizujesz różnego rodzaju urządzenia?, korzystasz z innych nie standardowych dodatków do komputera? Nie wiadomo czy Google będzie w stanie ci to wszystko zapewnić. Chrome OS jest dla tych, którzy posiadają komputer po to aby mieć dostęp do internetu. Netbooki nadal będą popularne, na rynku pojawią się tablety - wszystko po to aby ułatwić użytkownikom dostęp do maila, możliwość czytania książek, oraz przegląd multimediów. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej - wybierasz inny system.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu