Chrome

Chrome OS i ekran dotykowy? Będzie lepiej, tylko spójrzcie

Konrad Kozłowski
Chrome OS i ekran dotykowy? Będzie lepiej, tylko spójrzcie
24

Chromebooki z ekranami dotykowymi nie będą już rzadkością. Po zakończeniu procesu przemiany, Chrome OS będzie gotowy na obsługę dotykiem, a to w połączeniu z aplikacjami na Androida uczyni go ciekawą alternatywą dla Windows 10. Oto kolejny etap tychże zmian.

Siatka z aplikacjami i wyszukiwarką w Chrome OS a'la Android

Na zauważonym przez Engadget wideo możemy zobaczyć, jak prezentuje się nowo zaprojektowany panel z aplikacjami i pasek wyszukiwania. Przypomina on elementy interfejsu obecne na Androidzie i zachowuje się w ten sam sposób, co na smartfonach z platformą Google. Gestem ku górze można będzie wysunąć siatkę z ikonami aplikacji, zaś tapnięcie w pasek wyszukiwania uaktywni wyszukiwarkę. Na Chromebookach pozbawionych ekranu dotykowego nowe rozwiązanie będzie działać po staremu - zwykłe kliknięcia wciąż będą aktywne.

Po tym, jak Google nabrało tempa w przeprowadzaniu modyfikacji w Chrome OS - przede wszystkim wdrażając wsparcie dla aplikacji na Androida na Chromebooku - trudno nie odnieść teraz wrażenia, że całość straciła na dynamice. Od dłuższego czasu nie poznaliśmy żadnych intrygujących nowości czy nawet zapowiedzi zmian. Na rynku nie debiutowały też raczej ciekawe urządzenia z Chrome OS. Można więc z tego wywnioskować, że Google wraz z partnerami pracuje w pocie czoła nad zamknięciem (części) projektu i przedstawi nam efekty prac dopiero za jakiś czas, gdy będą one w stanie wywołać efekt "wow". Na takie show liczyłbym jeszcze w tym roku, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Chroembooki podbiły rynek edukacyjny. Czas na konsumentów

Po premierze Windows 10 S Google nie powinno czuć się zagrożone, ale z całą pewnością firma z Mountain View będzie chciała pokazać, że Chrome OS stać na znacznie więcej, niż potrafi obecnie. Podbity przez Chromebooki rynek edukacyjny można uznać za udany krok ku temu, by po opuszczeniu szkoły czy uczelni klienci także wybierali mobilne komputery z systemem Google. Statystyki jeszcze na to nie wskazują, ale za pewien czas może się to zmienić.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu