Chrome

Chrome ma wiele problemów, ale na pewno nie jest nim wideo w wysokich rozdzielczościach. Już nie

Tomasz Popielarczyk
Chrome ma wiele problemów, ale na pewno nie jest nim wideo w wysokich rozdzielczościach. Już nie
30

Próbowaliście już w przeglądarce Chrome odtwarzać klipy 4K z YouTube'a? A te w 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę? Pewnie większość użytkowników zdała sobie już sprawę, że nie jest to takie proste i zdecydowanie wymaga mocnego komputera (o wyświetlaczu nie wspominając). Niebawem problem ma jedn...

Próbowaliście już w przeglądarce Chrome odtwarzać klipy 4K z YouTube'a? A te w 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę? Pewnie większość użytkowników zdała sobie już sprawę, że nie jest to takie proste i zdecydowanie wymaga mocnego komputera (o wyświetlaczu nie wspominając). Niebawem problem ma jednak zniknąć.

O nadchodzących zmianach poinformował François Beaufort, jeden z inżynierów Google'a. Na swoim koncie na Google+ ujawnił on informację o nowym silniku renderującym dla wideo osadzonych na stronach www z użyciem tagów HTML5 (a więc w tym również YouTube, który niedawno przeszedł na ten standard).

Ostatnio Paweł nie mógł się nadziwić, że na jego stosunkowo nowym Macbooku wideo w jakości 2K klatkuje. Ba, sam mam problemy z klipami 4K z YouTube'a na domowym Acerze V17 Nitro z Core i7 oraz GeForce 860M. Wina nie leży wyłącznie po stronie sprzętu. Dotąd Chrome najwyraźniej niezbyt efektywnie wykorzystywał moc obliczeniową naszych podzespołów.

Moduł renderujący wideo w przeglądarce został zatem przebudowany na tyle, by pozwalać bez czkawki wyświetlać nagrania w wysokich rozdzielczościach. Mowa tutaj nie tylko o 4K, które pewnie dla większości internautów ciągle jest abstrakcją. Zmiany mają być odczuwalne również w klipach 2K oraz Full HD - w szczególności tych, nagrywanych z prędkością 60 kl/s (sami na Antyweb TV nagrywamy z 50 kl/s, więc nie jest to wcale tak niszowe i nieosiągalne rozwiązanie, jak by się mogło zdawać).

Zanim nowość trafi do stabilnej wersji Chrome, upłynie trochę czasu. Posiadacze testowych buildów z kanału dev, mogą jednak posmakować nowości już teraz wystarczy na stronie Chrome Flags aktywować ustawienie New video render, a następnie zrestartować przeglądarkę. Różnica jest widoczna, mogę to potwierdzić. Oczywiście nie liczcie jednak, że 10-letni Celeron od teraz będzie z werwą uruchamiał klipy 4k@60, ale jest dużo lepiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu