Felietony

Chrome beta oraz Skype dla Androida; Currents oraz YouTube Capture dla iOS - nowości w aplikacjach mobilnych

Jan Rybczyński
Chrome beta oraz Skype dla Androida; Currents oraz YouTube Capture dla iOS - nowości w aplikacjach mobilnych
7

Dzisiejszy dzień obfituje w aktualizacje aplikacji mobilnych, zarówno dla Androida jak i dla iOS. Zmiany są istotne, ale nie na tyle obszerne, żeby rozbijać je na osobne wpisy, dlatego postanowiłem zebrać je w jednym miejscu. Aż trzy z nich to aplikacje Google, jedna dotyczy Skype, którego właścicie...

Dzisiejszy dzień obfituje w aktualizacje aplikacji mobilnych, zarówno dla Androida jak i dla iOS. Zmiany są istotne, ale nie na tyle obszerne, żeby rozbijać je na osobne wpisy, dlatego postanowiłem zebrać je w jednym miejscu. Aż trzy z nich to aplikacje Google, jedna dotyczy Skype, którego właścicielem jest Microsoft. Zobaczmy zatem co nowego mają do zaoferowania. Zacznijmy od zielonego robota.

Google zaktualizował przeglądarkę mobilną Chrome Beta. Oprócz rozwiązania kilku problemów, jak to zwykle w wersjach testowych bywa, dodana została jedna bardzo istotna funkcja - chrome://flags, taka sama jak w wersji desktopowej przeglądarki. Dla tych, którzy nigdy nie korzystali z tego polecenia, daje ono dostęp do wszystkich eksperymentalnych funkcji przeglądarki, które nie zostały jeszcze domyślnie włączone. Często można znaleźć tam różne opcje, które w przyszłości będą automatycznie uruchamiane z przeglądarką, ale na obecnym etapie nie działają jeszcze u wszystkich poprawnie, co niekoniecznie znaczy, że u nas nie będą działać.

Lista tych opcjonalnych możliwości jest dość długa. Wśród najistotniejszych można wymienić np. HTTP Pipelining oraz SPDY/3, które zdecydowanie poprawiają szybkość działania przeglądarki. Godna uwagi jest również opcja Enable WebGL, która pozwala włączyć sprzętowe przyspieszenie renderowania grafiki, do tej pory niedostępna w tej przeglądarce mobilnej. Uruchomienie WebGL umożliwia np. odpalenie dema Quake 3 w mobilnej przeglądarce.

Drugą istotną aktualizację na Androida w tym zestawieniu dostał Skype. Najistotniejszą zmianą jest dodanie możliwości wykonywania połączeń wideo w trybie portretowym na tabletach, czyli obecnie użytkownik może korzystać zarówno z poziomego jak i pionowego ustawienia tabletu. Poprawiona została także wydajność aplikacji oraz usunięto kilka błędów, w tym odbieranie połączeń na Androidzie 4.1, obsługę czujnika zbliżeniowego w Androidzie 4.2 oraz układ ekranu przychodzącego połączenia na telefonie Galaxy Nexus. Wreszcie rozwiązano problem zawieszania się aplikacji, gdy działała w tle na Androidzie 4.1 i 4.2.

Czas na system iOS. YouTube Capture otrzymał nową wersję 1.1, która dodała możliwość przesyłania materiałów wideo w rozdzielczości 1080p. Oprócz tego poprawiona została synchronizacja dźwięku z obrazem, pojawiły się szczegółowe informacje na temat przesyłania plików, a także możliwość udostępnienia przesłanego materiału w serwisach społecznościowych. Nie zabrakło poprawek rozmaitych błędów i stabilności jako takiej.

Na koniec został Google Currents, który otrzymał szereg poprawek interfejsu. Dodany został nowy pasek boczny z subskrypcjami podzielonymi na kategorie. Pojawiły się też nowe gest - poziomy, umożliwiający szybkie przełączanie się pomiędzy subskrypcjami bez wchodzenia do listy subskrypcji i pionowy, pozwalający szybko przewijać wiadomości pochodzące z danej subskrypcji. Nowe są też "najświeższe wiadomości" wybrane z Google News i poszczególnych kategorii subskrypcji. Na koniec warto wspomnieć o możliwości oznaczenia ciekawych artykułów gwiazdką.

Wraz z zakupem Nexusa przekonałem się do Google Currents, co prawda najczęściej korzystam z różnego rodzaju "discovery apps", które same decydują co dla mnie powinno być ciekawe i proponują mieszankę wiadomości z różnych kanałów, ale czasem mam potrzebę przejrzenia wiadomości chronologicznie z konkretnych źródeł. Niestety Google Reeder w swojej podstawowej formie, zwłaszcza na mobile przestał być dla mnie strawny, dlatego Currents w takim wypadku świetnie się sprawdza, oferując czytelny układ artykułów i możliwość łatwej nawigacji. News przypomniał mi o tym, żeby zainstalować Currents na iPadzie i appka prezentuje się naprawdę świetnie, ale widzę, że oferuje to samo, co na Nexusie od kiedy mam do niego dostęp. Wygląda więc na to, że nowe funkcje najpierw pojawiają się w najnowszym Androidzie.

Więcej informacji o aplikacjach mobilnych wszelkiej maści znajdziecie na AntyApps.

O Chrome Beta napisały serwisy Ghacks oraz The Next Web. Również The Next Web jest źródłem jeżeli chodzi o Skype. Za to o nowościach na iOS napisał Engadget.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu