Polska

Chorzów pierwszym miastem w Polsce, które będzie nawigować kierowców przez aplikację Waze

Grzegorz Ułan
Chorzów pierwszym miastem w Polsce, które będzie nawigować kierowców przez aplikację Waze
24

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie jako pierwsza instytucja w Polsce przystąpiła do programu Waze - Connected Citizens. Należą do niego różnego rodzaju instytucje rządowe, samorządowe z kilkudziesięciu miast na świecie. Connected Citizens to program wzajemnej wymiany danych pomiędzy Waze, Google Mapy i tymi instytucjami, a z których to mogą korzystać kierowcy posiadający nawigację w tych aplikacjach. Stąd właśnie przykładowo taki Miejski Zarząd Ulic i Mostów może korzystać z danych, które udostępniają kierowcy.

Tworzy się więc pewnego rodzaju synergia organizacji zarządzających drogami i kierowców. Kierowcy są z wyprzedzeniem ostrzegani o planowanych ograniczeniach w ruchu, zamknięciu ulic czy zmianie kierunków jazdy, a urzędnicy mają wgląd w bieżące zdarzenia na drogach.

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa:

Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest to, że będziemy mogli nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną. Użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłosić nam np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub zniszczono znak drogowy. Dzięki stałemu przepływowi informacji, drogowcy będą mogli szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów, w ramach uczestnictwa w programie CCP, przekazywać będzie Waze takie dane jak:

  • zamknięcie lub zmiana kierunków ruchu wynikających z planowanych remontów ulic lub konieczności likwidacji awarii np. urządzeń uzbrojenia podziemnego,
  • zdarzenia drogowych, które mają wpływ na płynność ruchu pojazdów,
  • ograniczenia w ruchu pojazdów wynikających z przebiegu tras maratonów, parad i innych ważnych wydarzeń na terenie Chorzowa.

Co dostaną w zamian? W zamian urzędnicy będą dostawać w czasie rzeczywistym informacje dotyczące:

  • płynności ruchu pojazdów na zdefiniowanych ciągach ulic,
  • przewidywanych spowolnień w ruchu drogowych,
  • zdarzeń drogowych, zatorów drogowych, uszkodzeń nawierzchni jezdni i wszystkich innych nietypowych sytuacji, jakie mogą wystąpić na ulicach Chorzowa.

Urzędnicy z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów dostrzegają w tym programie również pomoc i wsparcie w planowanym wdrożeniu w Chorzowie systemu liniowego zarządzania ruchem, który zakłada modernizację sygnałów świetlnych, pod kątem między innymi wprowadzenia priorytetu dla pojazdów komunikacji publicznej.

Dyrektor MZUiM w Chorzowie, Piotr Wojtala:

Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch pojazdów.

Osobiście wydaje mi się, że to bardzo dobra wiadomość, nie tylko dla kierowców poruszających się po ulicach Chorzowa, ale i dla innych miast. Ta inicjatywa pokazuje, że urzędnicy nie boją się nowych technologii, potrafią skorzystać z dostępnych rozwiązań i tym samym ułatwić życie mieszkańcom. Mam nadzieję, że inne miasta wzorem Chorzowa, dostrzegą korzyści płynące z uczestnictwa w tym programie i również dołączą do niego w najbliższym czasie. Poprawienie systemu zarządzania ruchem, pozwoli kierowcom na sprawniejsze poruszenie się po mieście, omijając korki i inne utrudnienia na ulicach.

Źródło: Dziennik Zachodni via Wykop.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu