Felietony

[Aktualizacja] Chmura Oktawave właśnie zalicza pierwszą dużą awarię

Grzegorz Marczak
[Aktualizacja] Chmura Oktawave właśnie zalicza pierwszą dużą awarię
73

Cała chmura Oktawave jest już od ponad pół godziny niedostępna, w związku z tym nie działają nasi Niezgrani.pl oraz wiele znanych i popularnych blogów oraz usług. Między innymi Zenbox, Spidersweb, jestKultura.pl itp. Na chwilę obecną nie wiadomo co się stało, na stronie firmowej na Facebooku ni...

Cała chmura Oktawave jest już od ponad pół godziny niedostępna, w związku z tym nie działają nasi Niezgrani.pl oraz wiele znanych i popularnych blogów oraz usług. Między innymi Zenbox, Spidersweb, jestKultura.pl itp. Na chwilę obecną nie wiadomo co się stało, na stronie firmowej na Facebooku nie ma jeszcze żadnych informacji. Wysłałem mail z pytaniem do Oktawave ale nie mam pewności, że dojdzie ponieważ serwery pocztowe mogą być na tej samej infrastrukturze.

Czekamy na oficjalny komunikat o awarii. W przypadku usług w chmurze tego typu wydarzenie jak awarie są zawsze mocno komentowane ponieważ to właśnie tego typu usługi mają być bezpiecznym i pewny rozwiązaniem. Bardzo jestem więc ciekawy jak komunikacyjnie Oktawave wybrnie z tej sytuacji i co się tak naprawdę dzisiaj wydarzyło.

Dodam, że osobiście uważam, iż nie ma systemów bezawaryjnych i takie same awarie zdarzały się największym. Jestem więc daleki od "strzelania" do kogokolwiek z powodu tej niedostępności o ile oczywiście będzie ona dobrze i jasno skomunikowana klientom do których również należę.

[Aktualizacja]

Maciej Kuźniar właśnie poinformował na Facebooku, że infrastruktura Oktawave jest pod silnym atakiem typu DDos.

Aktualizacja 2

Problem a atakami został ostatecznie rozwiązany. Oktawave na Facebooku wyjaśnia co się stało, czym była spowodowana przerwa i jak sobie poradzili z atakiem DDos. Swoją drogą ciekawy jestem który serwis był atakowany skoro celem był jeden z klientów a nie generalnie infrastruktura.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu