Ciekawostki technologiczne

Chińczycy wystartowali z symulacją życia poza Ziemią. Projekt potrwa 200 dni

Marcin Hołowacz
7

W chinach właśnie rozpoczął się ciekawy projekt o nazwie Lunar Palace 365. Czwórka studentów aeronautyki i astronautyki z Uniwersytetu Pekińskiego, zamieszka w Lunar Palace-1, w którym mają spędzić 200 dni, w trakcie których będą samowystarczalni.

Lunar Palace 365

Jeden ze studentów, Liu Guanghui mówi:

Wyciągnę z tego bardzo wiele, to naprawdę zupełnie odmienne życiowe doświadczenie.

Człowiek będący architektem całego projektu, profesor Liu Hong z Uniwersytetu Pekińskiego, powiedziała, że wszystko co jest niezbędne ludziom do przetrwania, zostało ostrożnie obliczone.

Zaprojektowaliśmy to tak, żeby tlen produkowany przez rośliny był wystarczający dla ludzi, zwierząt i organizmów, które będą rozkładać odpady.

Prezydent Xi Jinping chciałby, żeby Chiny stały się globalną potęgą w eksploracji kosmosu. Właśnie dlatego plany związane z wysłaniem chińskich astronautów na Księżyc są traktowane bardzo poważnie. Pomogą w tym właśnie takie eksperymenty jak Lunar Palace 365, ponieważ pozwalają nabrać odpowiedniego doświadczenia bez ryzykowania ludzkim życiem. Ludzie udający, że żyją przez 200 dni poza Ziemią, będą musieli zamieniać urynę w wodę pitną, produkować potrzebny tlen, czy zarządzać posiadanymi zasobami w taki sposób, żeby wystarczyło do końca eksperymentu.

Aspekty psychologiczne (udawanego życia na Księżycu)

Mimo tego iż zaspokojenie podstawowych ludzkich potrzeb stanowi wyzwanie, nie można zapominać o innym aspekcie życia w odizolowanym środowisku, w zaledwie parę osób… Psychika jest tak samo ważna, jeśli nie ważniejsza. Gdyby ktoś zaczął popadać w głęboką depresję, mógłby stanowić zagrożenie dla misji. Ludzie mogą różnie reagować na tego typu eksperymenty (tu jeszcze jest świadomość, że to eksperyment, a nie faktyczny pobyt na Księżycu). Mimo tego, iż na takie misje nie wysyła się przypadkowych ludzi (np. o słabej psychice), to warto skorzystać z okazji i zaobserwować wszelkie potencjalne problemy takiej natury.

Mogą dostać lekkiej depresji. Jeśli spędza się dużo czasu w tego typu środowisku, może to być przyczyną problemów psychologicznych – mówi Liu Hong.

Z drugiej strony, myślę sobie, że przecież od lat mamy ludzi siedzących np. w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i co by nie mówić, jest to ciasna przestrzeń, daleko od domu, jest się w zamknięciu z tymi samymi ludźmi, trzeba zarządzać ograniczonymi zapasami, i… jest to prawie to samo co pobyt na stacji księżycowej. Jakoś sobie tam radzą… również pod kątem problemów psychologicznych, więc wychodzi na to, że wystarczy dobrać odpowiednich ludzi i wszystko będzie w porządku.

lunar palace 365 wyprawa

Klucz do szczęścia

W projekcie Lunar Palace 365 istotnym aspektem będzie przydzielanie obowiązków całemu zespołowi. Jeżeli każdy będzie miał swoje codzienne zajęcia, na których będzie mógł się skupić, wtedy najprawdopodobniej będzie łatwiej o pozostanie relatywnie szczęśliwym, a nie np. przygnębionym z powodu… bycia świnką morską w zamkniętej, wielkiej puszce.

Inna sprawa to fakt, że ludzie ci nie będą mieli dostępu do naturalnego światła słonecznego. To również może mieć na nich negatywny wpływ. Liu Hong potwierdza, że chce zobaczyć jak to wpłynie na ochotników.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu