Ciekawostki technologiczne

BepiColombo to europejska sonda, która zbada planetę Merkury

Marcin Hołowacz
BepiColombo to europejska sonda, która zbada planetę Merkury
12

Ile razy wysłaliśmy sondy badawcze do zbadania planety Merkury? Kiedy wystartuje, a kiedy doleci najnowsza z nich? Jak wygląda jej trasa?

BepiColombo

Pierwsza wspólna misja European Space Agency (ESA) z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), polega na wystrzeleniu sondy BepiColombo w celu lepszego zbadania pierwszej planety Układu Słonecznego.

Poniżej można zobaczyć test europejskiej sondy, polegający na dostarczeniu jej takich samych wibracji, z jakimi będzie mieć do czynienia podczas startu na rakiecie nośnej Ariane 5 w październiku 2018 roku – co stanowi opóźnienie w porównaniu z pierwotnym terminem.

Długa, skomplikowana droga do celu

Podróż BepiColombo do Merkurego potrwa… 7 lat i będzie wymagała wielu asyst grawitacyjnych: najpierw asyst przy Ziemi, później dwie asysty przy Wenus, a na koniec sześć asyst przy Merkurym, po to żeby w 2025 roku, kiedy prędkość sondy będzie odpowiednia, wejść na jego orbitę. Następnie pozostanie już tylko wykorzystanie dwóch oddzielnych orbiterów (Mercury Planetary Orbiter oraz Mercury Magnetospheric Orbiter) do badań pierwszej planety od Słońca.

Mercury Planetary Orbiter (MPO) jest zapewniony przez European Space Agency, a jego celem będą badania planety. Z kolei Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) jest zapewniony przez Japan Aerospace Exploration Agency, a jego celem będzie badanie magnetosfery Merkurego. Poza tym będzie jeszcze moduł transferowy (zapewniony przez ESA) o nazwie Mercury Transfer Module (MTM), który nie będzie wyposażony w żadne instrumenty pomiarowe (ale posiada dwa silniki: chemiczny oraz jonowy), natomiast orbitery będą do niego przymocowane przez całą podróż.

Trzecia sonda, która zbada Merkurego

Fajnie, że europejska sonda pozwoli zbadać topografię, strukturę, geologię Merkurego, a w tym również jego pole magnetyczne. Do tej pory nie zajmowaliśmy się badaniem pierwszej planety Układu Słonecznego ze szczególnym zapałem, ponieważ wysłaliśmy tam zaledwie dwie sondy. Pierwszą z nich był Mariner 10, wystrzelony 3 listopada 1973 roku. Najlepsze jest chyba to, że to właśnie sonda Mariner 10 po raz pierwszy wykorzystała manewr asysty grawitacyjnej.

Drugą sondą, która poleciała do Merkurego jest MESSENGER, czyli Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging. Start miał miejsce w dniu 3 sierpnia 2004 roku, a więc musiały minąć ponad 3 dekady.

Źródło 1, 2

Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu