To była tylko kwestia czasu - na szczęście, bo producenci sprzętu nas nie rozpieszczają. Ledwie Google udostępnił oficjalnie kod źródłowy Androida 4.0...
Chcesz mieć Androida 4.0? Nie czekaj na oficjalne aktualizacje - zrób to sam!
To była tylko kwestia czasu - na szczęście, bo producenci sprzętu nas nie rozpieszczają. Ledwie Google udostępnił oficjalnie kod źródłowy Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, a już w internecie zaczęły pojawiać się jego modyfikacje. Na pierwszy ogień poszedł chyba najpopularniejszy ROM mobilnego systemu Google’a, czyli CyanogenMod. Użytkownicy smartfonów, którzy nie chcą czekać na oficjalne aktualizacje sprzętu (albo w ogóle się ich nie spodziewają), zamiast załamywać ręce, powinni sami wziąć się do roboty.
Stworzenie pierwszych modyfikacji Androida 4.0 zajęło zaledwie kilka tygodni od czasu, gdy Google udostępnił kod źródłowy najnowszego wydania swojego systemu. CyanogenMod 9 został właśnie wydany w wersji beta dla telefonów Galaxy S oraz wersji alpha dla Nexusa S. Na wydania dla innych smartfonów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale niedługo. Mimo oznakowania jako beta i alpha, obie wersje są całkiem stabilne i nadają się do normalnego użytkowania (a nie tylko testów), do czego zresztą zachęcają deweloperzy.
CyanogenMod 9 zainteresuje nie tylko fanów Androida, ale także tych użytkowników, do których oficjalna aktualizacja oprogramowania po prostu może nie dotrzeć. Na przykład obywateli USA, w których kraju Galaxy S nie jest dostępny. Z kolei Sony Ericsson już zapowiedział, że podczas aktualizacji skupi się głównie na tych telefonach, które trafiły na rynek w tym roku. A co z pozostałymi? LG planuje wprowadzić 4.0 dla urządzeń Optimus 2X, Optimus Black, a także Optimus 3D. Co do innych smartfonów, decyzja nie została jeszcze podjęta. HTC również zaktualizuje niektóre modele (HTC Vivid, Sensation, Sensation XL, Sensation XE, Rezound, EVO 3D, EVO Design 4G, HTC Amaze 4G).
Opóźnienia w aktualizacjach wydawanych przez producentów sprzętu, ograniczenia do wybranych urządzeń, a także problemy w korzystaniu z oficjalnych narzędzi do uaktualnień. To główne zmory użytkowników telefonów z Androidem. Sam nie znoszę korzystania z Kiesa dla Samsunga, który w Mac OS X jest totalną porażką. Dlatego też nieoficjalne wydania systemu mogą paradoksalnie okazać się najpewniejszą formą zapewnienia sobie najnowszej wersji Androida. Stabilna wersja CyanogenMod 9 ma ukazać się za 2 miesiące.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu