Gdyby ChatGPT miał funkcjonować na starym komputerze, to prawdopodobnie byłby to akurat ten program. Retro computing ma się naprawdę dobrze i jak wynika z tego, czego udało się dokonać Yo Kheng Mengowi - ChatGPT może działać na DOS-ie, a dokładniej na komputerze IBM 5155 Portable PC z 1984 roku, który w porównaniu do obecnych maszyn jest niczym dzida przy karabinku GROT.
Nie uwierzysz, na czym uruchomił ChatGPT. Tego jeszcze nie było
Procesor o taktowaniu 4,77 MHz i 640 KB pamięci RAM wystarczyło, aby ChatGPT pracował bez przeszkód. Oczywiście nie zagralibyście na tym w żadną nowoczesną grę, a i z przeglądaniem zasobów Internetu byłoby słabo. Aczkolwiek z chatbotem porozmawiać się da - nie obyło się jednak bez pewnych problemów, które entuzjaście nowych technologii udało się rozwiązać. Bo co innego korzystać z ChatGPT na stronie webowej, a co innego - w aplikacji.
Polecamy na Geekweek: Czy sztuczna inteligencja pomoże w projektowaniu budynków odpornych na huragany?
Pierwsza rzecz to pasujący do zadania kompilator. Trzeba pamiętać o tym, że ChatGPT oraz wyżej opisany komputer dzieli niemal 40 lat. A zatem - wybranie odpowiedniego programu tłumaczącego kod na zrozumiałe dla maszyny instrukcje było wręcz kluczowe. Open Watcom C/C++ okazał się najlepszy - a efekty pracy, Yo Kheng Meng testował na maszynie wirtualnej z DOS-em 6.22 na najnormalniejszym w świecie komputerze: takim, z jakiego korzystasz Ty, czy ja.
40 lat różnicy to również inne możliwości obsługi Internetu. W trakcie poszukiwania rozwiązania problemów dotyczących protokołów, okazało się, że MTCP, napisane przez Michaela B. Brutmana, ułatwiłoby połączenie z ChatGPT's Chat Completion API. Do tego jednak wymagane było stworzenie niestandardowego, całościowego żądania POST w C. W dalszym ciągu rozwiązano problemy z parsowaniem JSON, a także przekształcenia komunikacji z HTTPS na HTTP. I ostatecznie - trzeba pamiętać, że DOS nie jest systemem wielowątkowym.
Udało się. Komputer się "przedstawił", a ChatGPT zareagował osobliwie
W trakcie testów, Meng przedstawił się jako IBM 5155 Portable PC, a AI bezbłędnie wydeklamowała specyfikację techniczną komputera. Naprawdę, przyjemnie oglądało mi się materiał wideo, który uwidacznia to, w jaki sposób działa ChatGPT na tak leciwym sprzęcie.
Czyli da się? Pewnie, że się da. Tego typu inicjatywy pokazują, jak bardzo ChatGPT jest przełomowy - może nie tyle pod kątem jego innowacyjności (bo to po prostu doskonale wytrenowany model, który odróżnia przede wszystkim ilość pochłoniętych danych), co popularności nawet wśród osób, które nie są zbyt mocno zaangażowane w nowe technologie.
Pytanie, na czym jeszcze uda się uruchomić ChatGPT. Wydaje się, że wszystko, czego potrzebuje sprawny twórca programów to przede wszystkim połączenie z Internetem - reszta "zrobi się" sama.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu