Felietony

[CES2013] Tablet z ekranem 4K oraz potężna, acz ultramobilna kamera od Panasonica

Konrad Kozłowski
[CES2013] Tablet z ekranem 4K oraz potężna, acz ultramobilna kamera od Panasonica
4

Niektóre momenty z naszego życia z całą pewnością warto zarejestrować na filmie wideo, szczególnie taką kamerą, której nie musimy nawet trzymać w rękach. Nowa kamera Panasonic HX-A100 za całą pewnością nam w tym pomoże. Tegoroczne targi CES to wielki czas premier telewizorów z ekranami o rozd...

Niektóre momenty z naszego życia z całą pewnością warto zarejestrować na filmie wideo, szczególnie taką kamerą, której nie musimy nawet trzymać w rękach. Nowa kamera Panasonic HX-A100 za całą pewnością nam w tym pomoże.

Tegoroczne targi CES to wielki czas premier telewizorów z ekranami o rozdzielczości 4K, która niedawno została "ochrzczona" jako Ultra HD. Jednak Panasonic postanowił wykorzystać tą przeogromną rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli w tablecie z ekranem o przekątnej 20 cali. Sam tablet pracuje pod kontrolą systemu Windows 8 i skierowany będzie przede wszystkim do klientów biznesowych. Czy już niedługo ekrany Retina czy 1080p będzie można określić mianem "poprzedniej generacji"?

Pierwsze co wyróżnia kamerę od Panasonica to brak potrzeby noszenia kasku, by taką kamerę można było zamontować w okolicach naszej głowy. W zestawie otrzymujemy bowiem tzw. "Earhook", czyli niewielki element, który umieścimy na uchu i do niego podłączymy kamerę. Równie dobrze możemy wykorzystać obecność zwykłego plecaka.

Sama specyfikacja i funkcje kamery robią jeszcze większe wrażenie - to maleństwo obsługuje łączność Wi-Fi oraz współpracuje ze smartfonami, za pomocą których możemy uruchomić lub zatrzymać nagrywanie. Jeżeli jednak zapragniemy na żywo emitować obraz z kamery będzie to naturalnie możliwe (jednocześnie z nagrywaniem). Kamera nagrywa wideo w rozdzielczościach począwszy od Full HD przy 60 klatkach na sekundę, poprzez HD przy 120fps i nHD przy 240fps. Bateria ma pozwolić na nagranie 140 minut materiał w Full HD (przy wyłączonym Wi-Fi).

A co z kurzem i wilgocią? Kamerę można zanurzyć aż do 1,5m na maksymalnie 30 minut, zaś kurz i piasek nie powinny być żadnym problemem. Cena takiego gadżetu to 299 dolarów, nie wiemy jednak kiedy pojawi się on na rynku.

Źródło: Panasonic, The Verge: 1, 2. Źródła zdjęć: Pocket-lint.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu