Technologie

[CES 2015] Mariaż sportu, zdrowia i nowych technologii

Maciej Sikorski
[CES 2015] Mariaż sportu, zdrowia i nowych technologii
1

Czas na kolejną dawkę informacji i zdjęć z CES. Tym razem temat zdrowia, utrzymywania dobrej formy i doskonalenia się w zakresie sportu. W tym przypadku mamy do czynienia z pełną koncentracją na człowieku, jego słabościach oraz potrzebach: tych prawdziwych i wmówionych. Podejrzewam, że drugich będzi...

Czas na kolejną dawkę informacji i zdjęć z CES. Tym razem temat zdrowia, utrzymywania dobrej formy i doskonalenia się w zakresie sportu. W tym przypadku mamy do czynienia z pełną koncentracją na człowieku, jego słabościach oraz potrzebach: tych prawdziwych i wmówionych. Podejrzewam, że drugich będzie szybko przybywać.

Swego czasu pisaliśmy na AW o inteligentnym widelcu czy o inteligentnej szczoteczce do zębów. Oba urządzenia mogą wzbudzać uśmiech na twarzach niektórych Czytelników, ale jednocześnie powinniście sobie zdawać sprawę z tego, że te produkty stanowią przedsmak czekającej nas przyszłości. I to tej bliższej. Elektronika będzie pakowana do każdego przedmiotu codziennego użytku. Sporym zainteresowaniem mediów podczas pokazów cieszył się właśnie nowoczesny widelec, podobnie było z gadżetami przeznaczonymi do opieki nad małymi dziećmi.

Do tego dochodzi mnóstwo opasek, zegarków i aplikacji do monitorowania stanu zdrowia: widelec powie, co i jak jesz, szczoteczka określi stan uzębienia i podpowie, jak myć zęby, ale potrzebny jest jeszcze sprzęt do monitorowania snu. Wybudzi w odpowiednim momencie, poradzi, co można zrobić, by spać efektywnie, pomoże w przypadku bezsenności. Ten sam lub kolejny produkt może zachęcić do uprawiania sportu - po prostu powie użytkownikowi, że ze zdrowiem nie jest najlepiej, a tryb życia pozostawia wiele do życzenia i trzeba się brać do pracy. A gdy już zabierzecie się za sport...

To również będzie Wam towarzyszyć elektronika. Piłka do kosza, która wraz z aplikacją pomoże określić, co robicie źle podczas rzutu, co można poprawić i jak to zrobić. Gracie lub chcecie grać w golfa, tenisa, baseball? I do tego stworzono gadżety: zakładacie odpowiedni element na kij czy rakietę i smartfon monitoruje Wasze ruchy. A może siatkówka? Poniżej widzicie mężczyznę, który przez całą imprezę skakał i pokazywał, jak działa specjalny pas do mierzenia skoków. Snowboard? Pojawiła się inteligentna deska, w pewnym stopniu spełnia to rolę polskiego produktu Snowcookie, o którym pisaliśmy niejednokrotnie.

Pewnie w kolejnych dniach zobaczę znacznie więcej produktów tego typu, ale już teraz widać wyraźnie, że producenci chcą nas przekonać do tego, że trzeba kontrolować stan zdrowia, dbać o formę i doskonalić się. A oni w tym pomogą. W relaksie też - pojawiają się specjalne maty do jogi czy fotele nowej generacji, które mają relaksować do kwadratu. Wszystko smart, wszystko zmierzające do tego, byśmy byli piękni, wypoczęci, bez nadwagi, zdrowi i zadowoleni. Fajnie? Niech każdy sam odpowie na to pytanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

sportzdrowieCES2015