Ciekawe strony

[Aktualizacja] Cerberus - Skuteczna ochrona Twojego Androida

Grzegorz Ułan
[Aktualizacja] Cerberus - Skuteczna ochrona Twojego Androida
30

Zagubienie czy kradzież smartphone nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Czasem zdarzało mi się trafiać na podobne rozwiązania, jak Cerberus. Zauważyłem jednak, że odkładałem jak najdalej instalowanie tego typu zabezpieczeń. Może jakieś takiego głupie przeświadczenie, iż prowokuje los do takich...

Zagubienie czy kradzież smartphone nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Czasem zdarzało mi się trafiać na podobne rozwiązania, jak Cerberus. Zauważyłem jednak, że odkładałem jak najdalej instalowanie tego typu zabezpieczeń. Może jakieś takiego głupie przeświadczenie, iż prowokuje los do takich wypadków. Było tak do chwili, kiedy coś takiego spotkało bliską mi osobę. Straszne uczucie. Myślę, że warto, nie tyle zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, co po prostu zminimalizować straty w podobnych przypadkach, a nawet spróbować odzyskać utracony sprzęt.

Oczywiście aplikacja ta będzie przydatna również w mniej skrajnych zdarzeniach, jak zapodzianie gdzieś w domu naszego telefonu i oby tylko w takich przypadkach Wam się to przydało:).

Program ten możemy zainstalować jako osobną aplikację lub też zintegrować z ROM-em (wymagany ROOT). Można też zainstalować go w ukrytej formie jako zabezpieczenie przed odinstalowaniem. Odpowiednie wersje są do pobrania ze strony Cerberusa.

Na początek instalujemy jako wersję testową na okres tygodnia. Po tym czasie możemy wykupić dożywotnią licencję za 2.99€. Przy czym jedno konto może obsługiwać 5 urządzeń. Przyda się więc też w małej firmie transportowej do monitowania, lokalizowania i zarządzania flotą z poziomu przeglądarki.

W przypadku, gdy mamy zrootowanego Androida możemy aktywować program z uprawnieniami administratora. Dzięki temu w przypadku zaistniałego zdarzenia będziemy mogli, zdalnie, poprzez stronę www lub SMS:

  • Usunąć wszystkie dane
  • Zmienić hasło odblokowania ekranu
  • Monitorować próby odblokowania ekranu (po wprowadzeniu wielu nieprawidłowych haseł, program usunie wszystkie dane)
  • Zablokować ekran

Dodatkowo możemy zaznaczyć opcję zrobienia zdjęcia po wpisaniu złego kodu odblokowującego, zatrzymaniu alarmu czy odwołaniu wiadomości Cerberusa. Wszystkie te czynności i wiele więcej możemy wykonać również przez stronę lub poprzez wysłanie odpowiedniego kodu SMS-em.

Jak widać liczba opcji i możliwości jest imponująca. Z poziomu www zrobiłem zrzut ekranu w telefonie. Nic nie było widać. Aplikacja w tle zrobiła zrzut i natychmiast wysłała go na mój adres email. Gdy zagubimy w domu telefon, wystarczy skorzystać z opcji "Włącz alarm z wiadomością" - w telefonie włączy się głośny alarm z wpisaną wiadomością.

Jeżeli nie mamy zrootowanego telefonu, możemy skorzystać z modułu SIM Checker, gdzie podajemy trzy numery telefonu, na które zostanie wysłana wiadomość z lokacją urządzenia i informacją na temat karty SIM, jeśli tylko w telefonie zostanie użyta nieautoryzowana karta. Dodatkowo możemy zaznaczyć opcję, aby również wysłać taką wiadomość, gdy telefon zostanie uruchomiony bez karty SIM lub w trybie samolotowym.

Cena tej aplikacji nie jest zaporowa jak na możliwości, które oferuje. Myślę więc, że warto takiego zakupu dokonać. Przydać się może bowiem w każdej chwili, niekoniecznie w tej najgorszej dla nas formie.

Link do Android Market

I proszę, obejdźmy się bez komentarzy typu artykuł sponsorowany, bo nim nie jest. Po prostu nie znalazłem bezpłatnego rozwiązania z takimi funkcjami. Jeżeli znacie takowe, zostawcie w komentarzach, chętnie przetestuje.

Aktualizacja

Mam dla Was jeszcze miłą wiadomość - Cerberus do końca miesiąca za darmo, z okazji przekroczenia liczby 100 tysięcy użytkowników. Szczegóły i link do aktywowania licencji na AntyApps

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Androidsmartphone