Ciekawe strony

Gdzie grafik powinien szukać porad, inspiracji i wskazówek? Jednym z takich miejsc jest Method & Craft

TP
Tomasz Popielarczyk
7

Od dłuższego czasu szukałem jakiegoś sensownego zbioru poradników i podpowiedzi do Photoshopa. W polskiej sieci na ogół tego typu strony prezentują bardzo nierówny poziom, albo wymagają wykupowania kont premium. Tymczasem okazuje się, że są tez miejsca tworzone przez pasjonatów, dla których jedyną z...

Od dłuższego czasu szukałem jakiegoś sensownego zbioru poradników i podpowiedzi do Photoshopa. W polskiej sieci na ogół tego typu strony prezentują bardzo nierówny poziom, albo wymagają wykupowania kont premium. Tymczasem okazuje się, że są tez miejsca tworzone przez pasjonatów, dla których jedyną zapłatą jest satysfakcja płynąca z przekazania wiedzy i udzielenia pomocy. Jednym z takich serwisów jest Method & Craft.

Serwis można ogólnie określić jako źródło inspiracji, motywacji oraz (przede wszystkim) wiedzy dla wszystkich profesjonalnie (choć nie tylko) parających się grafiką. Autorzy dostarczają treści różnej maści. Znajdziemy zatem tutaj zarówno tradycyjne artykuły, jak i klipy wideo (o których za chwilę), czy wywiady z innymi twórcami oraz krótkie notatki zawierające pojedyncze porady.

Method & Craft działa już jakiś czas w sieci, zatem autorzy zdołali zebrać dość pokaźną liczbę materiałów. Co prawda zawsze mogłoby być ich nieco więcej, ale nadrabiają za to jakością wykonania i przystępnością. Naturalnie konieczna będzie znajomość angielskiego, bez czego raczej niemożliwe będzie poznanie sztuczek i technik proponowanych przez twórców. A są one bardzo różnorodne. Najczęściej jest to punkt widzenia designerów, grafików wykonujących profesjonalne zlecenia - bo tym własnie się zajmują autorzy. Ich celem jest zatem przekazanie możliwie największej liczbie osób tego, co sami praktykują i co ułatwia im pracę. Zatem, jak nietrudno się domyślić, najbardziej zadowoleni z Method & Craft powinni być graficy pracujący w firmach i freelancerzy. Ale to wcale nie znaczy, że pozostali nie mają po co zaglądać na stronę, wręcz przeciwnie.

Jak dla mnie głównym atutem Method & Craft jest dział wideo. Publikowane tam klipy są bardzo profesjonalnie wykonane i przystępne w odbiorze. Przy czym trzeba zaznaczyć, że nie są to poradniki w stylu "jak zmienić kolor oczu na zdjęciu". Poruszane tematy są znacznie bardziej uniwersalne i dotyczą na przykład perspektywy, kształtu i układu tekstu, tekstur, palet barw. Słowem  jest tutaj wszystko, co usprawni i ułatwi pracę nad wieloma projektami. Autorzy nie ograniczają się jednak tylko do Photoshopa - równie często na tapecie znajduje się Adobe Ilustrator i inne przydatne w profesjonalnej pracy aplikacje.

Sami autorzy określają swoją stronę jako DVD z wyposażeniem dla designerów. Są bowiem zdania, że w całej branży wykorzystuje się te same narzędzia, ale często na różne sposoby. Warto zatem poświęcić chwilę czasu, żeby robić to możliwie najefektywniej i sprawnie. Osobiście jestem graficznym laikiem, a z zainteresowaniem śledziłem artykuły, notatki, a w szczególności porady prezentowane na wideo. Myślę, że Method & Craft świetnie się sprawdzi również w takim przypadku. Jest to jedna z oryginalniejszych i bardziej wartościowych baz wiedzy dla grafików.

Oczywiście, żeby nie było zbyt cukierkowo, serwis ma tez wady. Podstawowa to jednolity układ testów. Co prawda nie mamy tutaj do czynienia z tutorialami prowadzącymi krok po kroku, ale fajnie by było, gdyby te bardziej rozbudowane artykuły były zwieńczone jakimiś podsumowaniami i nieco inaczej sformatowane. Samych treści przydałoby się również więcej, co jest spowodowane relatywnie rzadkimi aktualizacjami. Wiadomo, że przygotowanie takiego poradnika wymaga sporo zachodu, ale fajnie by było widzieć je częściej.

Znacie jakieś inne miejsca, w których profesjonalni graficy mogą szukać inspiracji, porad oraz wskazówek? Co sądzicie o tym? A może zawodowym grafikom nie wypada posiłkować się takimi poradnikami? Zapraszam do dyskusji :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

grafikaphotoshopCiekawe strony