VOD

Niestety, ale to koniec "promocji" na Netflix w App Store. Uważajcie!

KK
Konrad Kozłowski
30

Subskrybując jakąkolwiek usługę na iOS za pośrednictwem App Store musimy dopłacić. Niektóre usługi i sklepy nawet zrezygnowały z handlu poprzez aplikację, by nie podnosić cen i oddawać 30% przychodu Apple. Do niedawna Netflix był jednak w App Store... sporo tańszy. Niestety, był.

O zaistniałej sytuacji pisaliśmy jeszcze przed wakacjami, bo w maju 2017 roku. Wtedy to, w związku ze zmianą waluty w cyfrowych sklepach Apple - App Store oraz iTunes Store - zmianie uległy ceny filmów, muzyki, aplikacji oraz usług abonamentowych. Obawialiśmy się, że zmiana z euro na złotówki odbije się na naszych kieszeniach, ale jak się później okazało, w ogóle do tego nie doszło. Wręcz przeciwnie. Ceny filmów oraz albumów są teraz śmiesznie niskie (ogromny wybór filmów w 1080p, spory wybór w 4K, albumy tańsze średnio 15%-25%), a posiadacze iPhone'ów oraz iPadów mogli skorzystać z małej promocji.

Niższe ceny Netflix w App Store

Zamiast bezpośredniego rozliczania się z Netflixem, użytkownicy mogli zdecydować się na rozpoczęcie i kontynuowanie opłacania abonamentu poprzez App Store. Stawki prezentowały się następująco:

  • 1 ekran, jakość SD, 1 urządzenie offline – 29,99 zł – oszczędność 4,01 zł
  • 2 ekrany jednocześnie, jakość HD, 2 urządzenia offline – 34,99 zł – oszczędność 8,01 zł
  • 4 ekrany jednocześnie, jakość HD i Ultra HD, 4 urządzenia offline – 44,99 zł – oszczędność 7,01 zł

Miesięcznie to tylko kilka złotych, ale w skali roku mówimy już o dwukrotnej wartości opłaty za jeden miesiąc subskrypcji. Niestety, najwyraźniej po tych kilku miesiącach zapadła decyzja o przywróceniu tradycyjnych cen. Uwagę na ten fakt zwrócił Paweł Olszewski na Twitterze, który potwierdził te informacje w rozmowie z supportem Netflixa.

Netflix nie poinformował użytkowników o zmianach w jasny i czytelny sposób. Co więcej, podczas gdy z kont subskrybentów znikały wyższe kwoty w opisie aplikacji nadal widniały stare kwoty. Tych, którzy podjęliby decyzję o rozpoczęciu subskrypcji w tym momencie, czekałaby niemiła niespodzianka w chwili odwiedzenia historii transakcji na rachunku.

Cennik Netflix

Aktualne ceny za dostęp do Netflix znajdziecie poniżej - te same stawki obowiązują teraz podczas zakupu na www oraz w aplikacjach mobilnych. Najniższy pakiet kosztuje 34 złote i oprócz możliwości oglądania filmów oraz seriali na jednym ekranie nie otrzymujemy żadnych dodatkowych korzyści. Znacznie lepiej wygląda to w przypadku środkowego pakietu, za który zapłacimy 43 złote. Wtedy otrzymujemy dostęp do rozdzielczości HD, a w ramach jednego konta odtwarzanie może być aktywne na dwóch dowolnych ekranach (laptopy, telefony, tablety, telewizory).

Najwyższy pakiet zwiększa tę liczbę aż do 4 ekranów, na których możemy oglądać także treści w 4K. Najdroższy pakiet kosztuje 52 złote, lecz bardzo popularną praktyką jest posiadanie wspólnego konta, dzięki czemu miesięczny abonament może zostać zredukowany aż do równych 13 złotych dla każdej z 4 osób. Włodarze Netflixa nie mają nic przeciwko taki działaniom, w wielu wypowiedziach otwarcie o tym mówili.

Co obejrzeć na Netflix w lutym - lista nowości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu