Polska

Centralny Rejestr Wyborców - wszystko co musisz wiedzieć przed wyborami

Grzegorz Ułan
Centralny Rejestr Wyborców - wszystko co musisz wiedzieć przed wyborami
Reklama

Uruchomiony został właśnie Centralny Rejestr Wyborców, przeczytacie dziś wiele enigmatycznych komunikatów w tej sprawie, ja postaram się zebrać i przekazać Wam, to co w tym ważne dla nas - wyborców.

Przede wszystkim Centralny Rejestr Wyborców, jak sama nazwa wskazuje - zcentralizuje obsługę wyborów w naszym kraju. Do tej pory korzystano w tym celu z osobnych rejestrów w aż 2,5 tysiąca gminnych baz danych, teraz będzie jedna centralna, a co za tym idzie:

Reklama
  • informacje o wyborcach będą w jednej bazie danych
  • jeden wyborca będzie wpisany tylko w jednym obwodzie
  • wymiana danych pomiędzy rejestrami odbywać się będzie automatycznie
  • wyborcy zostaną przypisani do obwodów głosowania na podstawie adresu
  • organy wyborcze będą miały większy dostęp do danych
  • wyborcy będą mieli większy dostęp do własnych danych
  • powstaną usługi online dla wyborców

Co ważne w tym dla nas, to fakt, iż uzyskamy dostęp do naszych danych przetwarzanych w tym rejestrze z możliwością ich pobrania, no i dzięki uruchomionym usługom online w tym zakresie, dużo szybciej i łatwiej zarówno dopiszemy się online do listy wyborców, jak i zmienimy miejsce głosowania:

  • wyborcy będą obsługiwani tak samo w każdym urzędzie
  • miejsce głosowania będzie można wielokrotnie i łatwo zmienić
  • zaświadczenie o prawie do głosowania będzie można pobrać w dowolnej gminie
  • będzie można dopisać się do spisu wyborców przez Internet
  • urzędnicy, którzy obsługują wyborców będą mniej obciążeni

Jak to się wszystko zmieni, najlepiej pokazać na przykładzie ostatnich wyborów, kiedy to dochodziło do kuriozalnych sytuacji, jak ta opisana przeze mnie w tym wpisie. W dużym skrócie, wyborcy którzy na czas I tury wyborów prezydenckich przebywali w innym miejscu niż stałe zameldowanie, mogli jednorazowo dopisać się do spisu wyborców w miejscu swojego aktualnego pobytu, a więc w dowolnej gminie w Polsce.

Co prawda możliwe to było online, ale co następowało w sytuacji, gdy na II turę wracaliśmy do swojego miejsca zamieszkania? Otóż aby wziąć w niej udział, musieliśmy wrócić (osobiście) do gminy, w której dopisywaliśmy się do spisu wyborców i wziąć z niej zaświadczenie o prawie do głosowania.

Oczywiście w zbliżających się wyborach parlamentarnych nie będzie II tury, ale przykładem tym pokazuje, jak wiele się zmieni wraz z uruchomieniem Centralnego Rejestru Wyborców. Powyższe zaświadczenie w każdych kolejnych wyborach będziemy mogli pobrać w dowolnej gminie w Polsce, do tego miejsce głosowania będzie można wielokrotnie zmieniać - zarówno w kraju, jak i za granicą, no i dopiszemy się też do listy wyborców, sprawdzimy swoje dane, które przetwarzane są w rejestrze czy w ogóle gdzie dokładnie będziemy mogli oddać swój głos.

Co już działa? Na pewno nie działają już linki, które podawałem Wam w poprzedniej instrukcji - zarówno do złożenia wniosku o wpisanie do rejestru wyborców, jak i dopisania do spisu wyborców, aktualnie linki te przekierowują do strony głównej GOV.pl. Ma to oczywiście związek z uruchomieniem Centralnego Rejestru Wyborców.

Na tę chwilę działa już zmiana miejsca głosowania pod tym linkiem, w sensie umieszczono ją pod tym linkiem, a uruchomiona zostanie na 44 dni przed wyborami. Myślę, że do tego czasu wszystkie dostępne dla wyborców opcje związane z Centralnym Rejestrem Wyborców znajdziemy na tej samej stronie GOV.pl.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.
Stock Image from Depositphotos.
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama