Polska

Czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Jak to zrobić online?

Grzegorz Ułan
8

Nowy termin wyborów prezydenckich jest już znany, zagłosujemy na wybranego kandydata 28 czerwca 2020 roku na dwa sposoby - stacjonarnie w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Osoby, które przebywają aktualnie poza miejscem zameldowania muszą się jednak wcześniej wpisać do rejestru wyborców czy dopisać do spisu lub złożyć wniosek udziału w wyborach korespondencyjnych.

Czym oba terminy z tytułu tego wpisu się różnią? Wpisu do rejestru wyborców dokonujemy raz w momencie, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania na stałe i mieszkamy w mieszkaniu, w którym nie jesteśmy zameldowani.

Z kolei dopisanie do spisu wyborców dokonujemy jednorazowe w sytuacji, gdy na czas wyborów będziemy przebywać w innym miejscu niż pod adresem zamieszkania. W obu przypadkach można to już zrobić online, jeśli posiadacie Profil Zaufany.

Wpis online do rejestru wyborców

Aby dokonać wpisu do rejestru wyborców, na stronie GOV.pl uruchamiamy zakładkę - Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

W tym przypadku kluczowe jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy. Co przygotować? – Profil zaufany, skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.

Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, podajemy swoje obywatelstwo, wybieramy gminę, w której chcemy brać udział w wyborach oraz dodajemy do wniosku skan dowodu osobistego, ewentualnie skan umowy najmu czy aktu własności dla przyspieszenia rozpatrzenia wniosku. Decyzja pozytywna lub odmowna powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku pocztą tradycyjną lub na skrzynkę na koncie Mój GOV.

Dopisanie online do spisu wyborców

Dopisanie do spisu wyborców nie wymaga przesyłania załączników, wypełniamy tylko formularz, w którym podajemy powód dla którego chcemy oddać głos, gdzie indziej, gminę i adres zamieszkania w niej.

Głosowanie korespondencyjne

Osoby, które będą chciały skorzystać z głosowania korespondencyjnego, również mogą złożyć odpowiedni wniosek online pod tym adresem - Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego.

We wniosku tym trzeba podać, albo adres e-mail albo numer telefonu i wskazać, jak chcemy odebrać pakiet wyborczy. Możemy wybrać odbiór osobisty w urzędzie lub w postaci przesyłki na adres zamieszkania.

Wpisu do rejestru i dopisanie się do spisu wyborców musimy dokonać najpóźniej 5 dni przed wyborami, a zapisać się do głosowania korespondencyjnego najpóźniej 12 dni przed wyborami (wyjątek stanowią tu osoby na kwarantannie, które mogą to zrobić 5 dni przed wyborami, a jak poddały się kwarantannie później - do 2 dni przed wyborami).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu