Niezgrani

CD Projekt odcina się od nadal nierentownego CDP.pl

Grzegorz Marczak
CD Projekt odcina się od nadal nierentownego CDP.pl
11

Przypomnijmy, CD Projekt to grupa w której CD Projekt Red, to firma odpowiedzialna za produkcję światowego hitu, jakim jest seria Wiedźmin. CDP.pl natomiast to spółka zależna, zajmująca się dystrybucją gier w Polsce. Jest jeszcze oczywiście Gog.com, który zajmuje się cyfrową dystrybucją gier globaln...

Przypomnijmy, CD Projekt to grupa w której CD Projekt Red, to firma odpowiedzialna za produkcję światowego hitu, jakim jest seria Wiedźmin. CDP.pl natomiast to spółka zależna, zajmująca się dystrybucją gier w Polsce. Jest jeszcze oczywiście Gog.com, który zajmuje się cyfrową dystrybucją gier globalnie.

Wczoraj CD Projekt poinformował o podpisaniu umowy z CDP.pl o odkupieniu przez nią i umorzeniu części własnych udziałów. Po tej transakcji CD projekt z 50,2 % udziałów (wcześniej w maju odsprzedał pierwsza część udziałów) w CDP.pl zostawia sobie jedynie 8,79%. Za odkupione udziały CDP.pl zapłacił blisko 5 milionów złotych. Zgodnie z umową udziały zostały umorzone.

Planowane jest też całkowite wyjście CD Projekt z CDP.pl

Na mocy zawartej umowy strony określiły zasady i warunki potencjalnego dalszego obniżania zaangażowania udziałowego CD Projekt w kapitale cdp.pl, uzależniając kolejne kroki od osiąganych przez cdp.pl wyników finansowych oraz umożliwienia przez CD Projekt spółce cdp.pl wydania i dystrybucji na terenie Polski uzgodnionych przyszłych produktów

Z CDP.pl jeśli chodzi o finanse nie jest na chwilę obecną dobrze. W 2013 roku spółka miała 2 miliony złotych straty i wygląda na to, że w tym roku sytuacja się nie poprawia. W samym tylko III kwartale mieli bowiem 1,1 miliona złotych straty przy 14,6 milionach złotych obrotu.

Czy finanse to jedyny powód dla których CD Projekt chce ostatecznie rozstać się z CDP.pl? Twierdzą, że nie. CD Projekt uważa, że jest firmą globalną i coraz mniej łączy ich z lokalnym graczem i biznesem związanym z dystrybucją gier, który jak mówią jest trudny. Zapewne inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby CDP.pl przynosił takie wyniki jak Gog.com.

Pytanie czy CDP.pl utrzyma się samo bez wsparcia i zaangażowania dużego brata? Do pokonania mają wiele przeciwności, łącznie z konkurencją w postaci muve.pl. Niestety, biznes dystrybucji gier jest ciężki i jak widać po wynikach z rentownością w tej branży też nie jest różowo. Jako lokalny gracz nie można też raczej liczyć na dużą skalę, jeśli chodzi o sprzedaż.

O planach CDP.pl mamy dowiedzieć się już niebawem kiedy to ujawnią strategię rozwoju po rozstaniu z CD Projekt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu